4 druhy masáží: Ktorá z nich je pre vás najvhodnejšia?

Niečo Vás bolí, máte stuhnutý chrbát, potrebujete uvoľniť svalové napätie, či len zrelaxovať po náročnom dni v práci? Nie je nič lepšie ako masáž. V dnešnej dobe je na výber široká škála masáží a záleží len na Vás, ktorú uprednostníte. My vám predstavíme niekoľko najznámejších druhov masáží.

Klasická švédska masáž

Patrí medzi najstaršie spôsoby vykonávania masáží. Pôsobením na mäkké časti tela masáž prináša hĺbkové uvoľnenie, odstraňuje únavu, svalové kŕče, obnovuje pohyblivosť stuhnutých a bolestivých svalov. Pôsobí proti stresu aj depresii, prináša človeku celkové fyzické uvoľnenie. Priaznivo vplýva aj na zmeny vyvolané prekonanými chorobami. Je ideálnym doplnkom tréningového programu športovcov, ktorým prináša uvoľnenie po fyzickej záťaži a pomáha prekonať poúrazové ťažkosti. Výsledkom je posilnenie zdravia a zvýšená odolnosť organizmu. Klasická masáž zlepšuje prekrvenie pokožky, podkožia a svalov a podieľa sa na lepšom vyplavovaní odpadových látok z organizmu.

Bowenova masáž

Veľmi jemná manipulácia s mäkkým tkanivom, kedy bowenista prstami alebo iba palcami natiahne kožu cez sval či šľachu, potom vyvinie veľmi jemný tlak a po krátkej chvíli skĺzne s kožou naspäť. Medzi jednotlivými sériami sú krátke (asi 2-minútové) pauzy. Aplikuje sa pri celkovom oslabení imunity, únave, svalovej stuhnutosti, astme, bolestiach hlavy, neplodnosti, nepravidelnom cykle, ako podpora funkcie štítnej žľazy, pri emocionálnom napätí, bolestiach čeľuste, oslabení žalúdka a mnohé iné. Táto technika pozitívne vplýva na cyklus u žien a zvyšuje šancu otehotnieť v prípadoch neplodnosti pri kombinácií špeciálnych ošetrení.

Reflexná masáž

Od klasickej masáže sa odlišuje technikou hmatov a miestom aplikácie. Pri reflexnej masáži fyzioterapeut uvoľňuje najprv povrchové a potom hlbšie uložené vrstvy a postupne prepracováva aj body maximálnej bolesti. Ide o terapiu, pri ktorej sa liečebný zásah vykonáva predovšetkým cestou nervových spojov a zakončení v oblasti zvolených reflexných oblúkov. Masáž je kratšia, trvá 15 – 20 minút. Neodporúča sa súčasne kombinovať reflexnú a klasickú masáž.

Je vhodná pri bolestiach krčnej chrbtice, plecových kĺbov a pri migréne. Reflexná masáž tiež zlepšuje funkcie vnútorných orgánov, hormonálne funkcie a prekrvenie rúk a nôh. Je vhodná pri ochoreniach srdca, dýchacieho aparátu, žalúdka, tenkého a hrubého čreva, taktiež pri gynekologických, neurologických, cievnych a reumatických ochoreniach, pri pooperačných a poúrazových stavoch, ale aj ako prevencia.

Kladenie baniek (bankovanie)

Je liečebná metóda známa už v stredoveku. V dnešnej dobe terapeuti využívajú tzv. suché bankovanie a bankovú masáž. Mokrá banková masáž sa používa už iba v nemocniciach (ide o bankovanie, kde na začiatku narežú kožu a až potom priložia banku). Pri suchom bankovaní sa sklená banka priloží k telu, pomocou plameňa sa vytvorí podtlak a banka sa prisaje na priložené miesto, čo spôsobí okrem iného aj popraskanie drobných cievok. Nastane reakcia organizmu a aktivácia životných procesov nielen priamo na mieste prisatia banky a v priamom okolí, ale aj na zodpovedajúcom vnútornom orgáne. Bankovanie je vhodné na niektoré bolesti chrbta, šije, kĺbov, hlavy, pôsobí na obličky, močový mechúr, žalúdok, slezinu, pankreas, pečeň a žlčník, pohlavné orgány, lymfatický a imunitný systém, prekrvenie dolných aj horných končatín.

Kedy sa masáži radšej vyhnúť?

Ak trpíte zápalom v tele, vírusovým ochorením, hnačkami, bradavicami, nádorovými ochoreniami, ste tehotná, máte pokročilú osteoporózu, či poranenie brušnej dutiny, menštruáciu alebo pokročilé kŕčové žily či plesňové ochorenie, masáž rozhodne vynechajte. Všeobecne platí, že ak sa liečite na nejaké ochorenie alebo máte rizikové tehotenstvo, prospešnosť masáže by ste mali skonzultovať so svojim lekárom.

Príďte sa poradiť zdarma >>>>