Ako prospieva fyzioterapia pri skleróze multiplex

Roztrúsená skleróza, či skleróza multiplex, zahŕňa niekoľko symptómov, ktoré časom pomôžu postihnúť pacienta natoľko, že príde k eliminácií vykonávania elementárnych aktivít. Je vhodné si uvedomiť, že skleróza multiplex postihuje pacientov v produktívnom veku, teda zväčša sa jedná o pacientov vo vekovom rozmedzí medzi 20. a 40. rokom života. Hoci príčina vzniku je stále neobjasnená, z roka na rok množstvo pacientov neúmerne narastá, s čím sa spája aj snaha o zvrátenie tejto choroby.  

Čo je to roztrúsená skleróza, skleróza multiplex?

Pod pojmom roztrúsená skleróza označujeme ochorenie autoimunitného systému, ktoré napáda vlastnú nervovú sústavu. Napáda ako aj mozog, tak aj miechu, prípadne obaly očných nervov. Problematický je práve myelín, ktorého funkcia, v zdravom tele, je prepájať a transformovať signály jednotlivých nervových zakončení. V prípade sklerózy multiplex je myelín usporadúvaný do obalov okolo nervových výbežkov, čo v praxi znamená, že úlohu transportu signálu nespĺňa.   V dôsledku nesprávnej funkcie myelínu v tele odumierajú nervy centrálnej nervovej sústavy (CNS). Odumreté nervy nie je možné obnoviť a na ich mieste vzniknú tzv. plaky -  väzivová jazva po hojení odumretých nervov. Tieto plaky bývajú roztrúsené na mnohých miestach v ľudskom tele a spôsobujú trvalé následky. Práve ich roztrúsené umiestnenie prispelo k udomácneniu názvu tak ako ho poznáme dnes - roztrúsená skleróza.  

Skleróza multiplex je chronické ochorenie bez možnosti úplného vyliečenia sa.

 

Diagnostika sklerózy multiplex alebo aké príznaky má roztrúsená skleróza?

Prvé príznaky rozstrúsenej sklerózy sa môžu objaviť omnoho skôr, než sa diagnóza sklerózy multiplex potvrdí. Niektoré z príznakov môžu dokonca trvať niekoľko rokov, kým sa pacient odváži tento problém riešiť, zatiaľ čo inými pacientom je skleróza zistená len vďaka sprievodným vyšetreniam iného ochorenia.   Medzi najčastejšie príznaky patrí:  

  • Celková únava: Je jedným z radu neurčitých symptómov tohto neurologického ochorenia. Únava sa objavuje zväčša počas celého dňa z nevysvetliteľných príčin, pričom sa počas určitých častí dňa môže zhoršovať.

  • Brnenie: Je príznakom začiatku procesu odumierania nervov. Vzhľadom na to, že sa jedná o ich odumieranie či neurčitý prenos nervových signálov, fyziologickým prejavom je práve brnenie. Žiaľ, neexistuje žiaden spôsob, ako by sme sa brneniu mohli vyhnúť. Čiastočne môže pomôcť chôdza či pohyb, pričom sa do danej oblasti nahrnie prúd krvi.

  • Šklbanie:  a tiež kŕče sú agresívnejším prejavom sklerózy multiplex a priamo vplýva na životný komfort. Frekvencia či sila zášklbov sa môže líšiť. Závisí to od štádia choroby a fyziologického stavu pacienta. Zväčša však šklbanie v jednotlivých končatinách spôsobuje veľké bolesti, ktoré sa dajú prirovnávať k svalovej horúčke kombinovanej so zápalom šliach či nervov. Tieto bolesti pacienta obmedzujú pohyblivosť.

  • Necitlivosť: Sa môže prejavovať v dlhodobej, alebo krátkodobej fáze. Môže sa jednať o odumretie jednotlivých nervov, ako aj o porušený prenos signálu.

  • Poruchy videnia: Roztrúsená skleróza vplýva aj na vizuálny vnem pacienta, ktorý sa môže v praxi prejaviť zhoršeným zrakom. Okrem toho, že u pacienta nastáva dlhodobé postupné zhoršenie zraku, prítomné môžu byť aj chvíľkové rozmazané obrazy, problematické zaostrenie, či bolesť hlavy spôsobená nadmerným zaťažovaním očí pri ostrení.

  Všetky tieto príznaky môžu byť neurologickými príznakmi iného ochorenia, pričom množstvo z nich môže signalizovať nedostatok magnézia v tele. Ak máte podozrenie na roztrúsenú sklerózu, odporúčame ihneď navštíviť ošetrujúceho lekára, ktorý vykoná podrobné testy a diagnózu SM vyvráti, alebo potvrdí.  

Skleróza multiplex liečba a fyzioterapia

Roztrúsená skleróza priamo vplýva na pohybový aparát pacienta. Roztrúsené odumreté nervy v ľudskom tele zapríčiňujú zníženú pohyblivosť podľa toho, v akom štádiu sa pacient nachádza. Zaváži aj to či sa pacient lieči a taktiež aj to, akú má pacient tzv. svalovú pamäť.   Na klinikách Profy v Bratislave a v Trnave sa venujeme aj pacientom so sklerózou multiplex, ktorá neblaho vplýva na možnosť pohybu. Hoci je SM nevyliečiteľnou chorobu, vďaka správnemu a pravidelnému cvičeniu je možné postup choroby spomaliť a stabilizovať. Môže však priniesť aj zlepšenie zdravotného stavu. Správne a pravidelné precvičovanie jednotlivých svalových reťazcov a aktivácia nervovej sústavy pacienta odďaľuje rozvoj ochorenia. Vďaka pravidelným cvičeniam  zlepšuje kvalitu života pacientov, ktorých postihol práve tento osud.   Ako ste mali možnosť dočítať sa vyššie, pacienti postihnutí sklerózou multiplex sú zväčša v produktívnom veku a mnohí z nich sú živiteľmi rodiny, o ktorú je nutné sa starať. Vďaka cvičeniu je možné pacientov udržať aktívnych a mobilných omnoho dlhší čas. Správnou relaxáciou a aktiváciami je možné predchádzať skracovaniu svalov a šliach, aj celková mobilita sa preto dostáva na úplne inú úroveň.   Začíname stanovením dôkladného cvičebného plánu, pričom učíme pacientov aj cviky, ktoré môžu vykonávať v pohodlí domova bez asistencie druhej osoby. Keďže úzko spolupracujeme s ostatnými ošetrujúcimi lekármi pacienta, tak vieme stanoviť vyhovujúci mobilizačný plán. V tomto pláne účinne využívame posilovacie ako aj aeróbne cvičenia pre dosiahnutie optimálnych výsledkov.   Skleróza multiplex mýtus:   V časoch, kedy toto autoimunitné ochorenie nebolo prebádané aspoň do takej hĺbky, ako ho poznáme teraz, sa tradoval mýtus, že by pacienti mali oddychovať a eliminovať akúkoľvek pohybovú aktivitu z dôvodov prílišnej únavy. Dnes však vieme, že práve cvičenie pomáha pacientom lepšie zvládať únavu počas dňa, nehovoriac o pozitívnych vplyvoch cvičenia na psychický stav pacienta.

Poraď sa s našimi skúsenými fyzioterapeutmi