Bolesť nôh a jej najčastejšie dôvody

Bolesť nôh z času na čas potrápi každého z nás. Poznáte to, keď prídete po celom dni v práci domov a tam vás prepadne bolesť nôh a únava. Na chvíľu si oddýchnete, počkáte kým bolesť neustúpi, prípadne si pomôžete tabletkami alebo gélmi proti bolesti. Tie nám však našu bolesť utlmia iba nakrátko a pravú príčinu bolesti nevyliečia. Tým následne riskujeme, že sa nám bolesť skôr či neskôr vráti.

Málokedy však vieme presne definovať, čo nám túto bolesť vyvoláva a spôsobuje. Existuje veľké množstvo faktorov, ktoré môžu bolesť spôsobiť. Bolesti môžu byť svalového, kostného, kĺbového, cievneho a tiež nervového typu. Či už je to poranenie alebo zápal kože, kostí, krvných ciev alebo žíl, nemali by sme to zanedbávať. V článku vám pomôžeme s definíciou niektorých bolestí nôh a poskytneme rýchle rady, ako s ňou zabojovať.

Presilenie a dehydratácia

Ak sa u vás objavili niekoľkosekundové kŕče v dolných končatinách, môže to znamenať presilenie alebo dehydratáciu. Je možné, že ste nohy vystavili záťaži, na ktorú nie sú zvyknuté. V takýchto prípadoch si môžete pomôcť ľadom, ktorý zmierni bolesť a tiež doplnením vitamínu D. Bolesť nôh dokážete zmierniť tiež tým, že im doprajete dostatok pohybu a budete sa vyhýbať dlhému sedeniu alebo státiu. Je tiež dôležité dopriať im oddych a každý deň si ich vyložiť aspoň na polhodiny.

Kŕčové žily

Ďalšou z možných príčin bolesti nôh sú kŕčové žily. Toto rozšírené ochorenie trápi až 60% Slovákov a rozhodne by sa nemalo zanedbávať. Kŕčové žily môžu vzniknúť z viacerých dôvodov. Jedná sa napríklad o genetickú predispozíciu, obezitu, vek, nedostatok pohybu, prípadne tehotenstvo.

Kŕčové žily sa okrem bolesti prejavujú tiež opuchom, tmavomodrým sfarbením alebo pocitom unavených nôh. Práve bolesť sa nám zvykne ohlásiť skôr ako iné viditeľné príznaky. Môže nás prekvapiť napríklad po celodennom sedení, pri určitej polohe, fyzickej aktivite alebo pri zmene teploty.

Liečba kŕčových žíl sa spája predovšetkým s obmedzením rizikových faktorov. V prvom rade je to redukcia hmotnosti, dostatok pohybu, obmedzenie alkoholu, fajčenia a celkovo udržiavanie zdravého životného štýlu. Pomôcť si môžete tiež športom. Vhodné druhy športu sú predovšetkým turistika, beh, plávanie a bicyklovanie. Naopak mali by ste sa vyhýbať športom ako tenis, zjazdové lyžovanie alebo vzpieranie, keďže pri nich dochádza k rozširovaniu žíl a zhoršeniu žilového návratu.

Opuch nôh

S opuchom nôh sa nám určite spája dôvod únavy alebo nedostatočný pohyb. No opuchnuté nohy nám môžu signalizovať oveľa väčšie problémy, než by sme možno očakávali. Opuch nám môžu spôsobiť problémy so srdcom, lymfatický edém, nedostatok bielkovín alebo ochorenie obličiek. V najhorších prípadoch to môžu byť aj ochorenia srdcovo - cievneho systému, ako napríklad ischemická choroba tepien dolných končatín.

Bolesť nôh od kolien dole

Bolesti v lýtkach patria k tým najnepríjemnejším. Objavujú sa zväčša pri chôdzi a ustanú až keď sú nohy v pokoji. Môže to signalizovať poruchy prekrvenia nôh ale tiež sa môže jednať o cukrovku alebo o ochorenie artérií s chronickými zmenami cievnych stien.

Ak vás trápia bolesti tejto časti nôh, môžete praktizovať aj nasledujúce cvičenie. Postavte sa, ruky oprite o stôl alebo stenu a boľavú nohu natiahnite dozadu tak, aby bola celým chodidlom na zemi. Následne vytvorte pohyb dopredu, čím docielite mierny ťah v lýtku natiahnutej nohy. Tak vydržíte 10 sekúnd a následne uvoľníte. Opakujete štyri až päťkrát.

Poraď sa s našimi skúsenými fyzioterapeutmi