Bolesť v strede hrudníka častokrát potrápi cyklistov aj bežcov. Viete prečo?

Bolesť v strede hrudníka je typickou pre kardiovaskulárne ochorenia, ale aj pre ochorenia neuromuskuloskeletárneho pôvodu. Bolesť v strede hrudníka postihuje najmä pacientov v produktívnom a seniorskom veku. Kardiovaskulárne ochorenia (akútny infarkt myokardu, perikarditída, a pod.) môžeme zaradiť do civilizačných ochorení. K ich vzniku priamo prispieva životný štýl jedinca, a s tým spojený:  

  • zvýšený cholesterol

  • stresové situácie

  • zvýšený vznik úzkosti, depresií, psychiatrických ochorení

  • zlé držanie tela

   

Bolesť v strede hrudníka: Príčiny 

Bolesť v strede hrudníka musí byť ihneď posudzovaná ošetrujúcim lekárom, ktorý pacienta podrobí základným testom. Špecialista ďalej vykonáva diagnostické testy, ktoré potvrdia či vyvrátia kauzálnosť bolesti na hrudi.  Podanie anamnézy pacientom by mala obsahovať:  

  • Počiatok bolesti

  • Spúšťače bolesti

  • Lokalizácia a typ bolesti (tlaková, bodavá)

  • Pridružené komplikácie (dýchavičnosť, opuch nôh a rúk, a pod.)

  • Kompletnú anamnézu pravidelne užívaných liekov a liekov užívaných za posledné obdobie

  • Kompletnú anamnézu psychiatrického a neurologického vyšetrenia

   

Infarkt myokardu

Infarkt myokardu je spôsobený následkom neočakávaného upchatia tepny, ktorej úlohou je dodávanie kyslíku do srdcovej svaloviny. Bez distribúcie kyslíka nastáva nekróza časti srdcovej svaloviny a pacient pociťuje krutú bolesť v strede hrudníka. Táto zvieravá bolesť trvá aj vyše 20 minút, pacient má problémy s dýchaním, potí sa. Je nutné ihneď privolať RZP (rýchlu zdravotnú pomoc) a zabezpečiť minimálne namáhanie pacienta.  Príznaky infarktu myokardu:  

  • Pacient pociťuje zvieravú, ostrú bolesť vyžarujúca do horných, dolných končatín s tlakom na stred hrudníka

  • Pacient sa potí, je bledý, má triašku

  • Pacient sa nedokáže nadýchnuť a plynulo vydychovať

   

Akútna perikarditída

Akútna perikarditída je stav, počas ktorého nastáva akútny zápal osrdcovníka - blaničného obalu srdca. Postihnutý pacient pociťuje silnú pálčivú bolesť lokalizovanú v strede hrudníka až smerom k ľavej hornej končatine. Bolesť sa zmierňuje v pokoji a v predklone, kedy dôjde k uvoľneniu tlaku v osrdcovníku. Odporúčame ihneď kontaktovať RZP a riadiť sa pokynmi komunikujúceho dispečera.    Príznaky akútnej perikarditídy:   

  • Pacient pociťuje tlakovú bolesť pri hrudnej kosti, pričom môže smerovať až k ľavej hornej končatine

  • Bolesť ustupuje v pokoji a v predklone

  • Pacient spozoruje opuch rúk či nôh

   

Disekcia aorty

Disekcia aorty predstavuje trhlinu situovanú v stene vzostupnej časti aorty. Aorta, nazývaná aj srdcovnica, je najväčšia cieva človeka, ktorá kooperuje na pumpáži krvi zo srdca. Pacient pociťuje silnú bolesť rozliehajúcu po celom hrudnom obvode, pričom sa môže bolesť šíriť až do chrbtice a dolných končatín. Vo väčšine prípadov analgetiká nezaberajú a je nutné privolať odbornú pomoc. Neodporúčame ani minimálne namáhanie.  Príznaky disekcie aorty:  

  • Pacient pociťuje bolesť vo vnútri hrudného koša, ktorá sa môže rozliehať do chrbta a dolných končatín 

  • Tlak sa zvýši, spozorovať môžeme rozdielny tep na pravej a ľavej ruke

   

Blokáda chrbtice a bolesť v strede hrudníka so sebou súvisia

Blokáda chrbtice súvisí s bolestivosťou hrudného koša. Hrudný kôš je priamo prepojený s chrbticou, a to nie len zložkou kostí (stavcami nadväzujúcimi na hrudný kôš), ale aj inerváciou svalových fascií. Blokáda vzniknutá na podnet technicky nesprávneho pohybu, kontinuálneho pohybu či neprimeranej fyzickej záťaže ústi do blokády.    Bolesť sa nemusí prejavovať len bolesťou v okolí chrbtice (krčnej, driekovej a krížovej), ale aj vo vnútri hrudného koša. Bolesť spôsobená blokádou v hlbších častiach s najväčšou pravdepodobnosťou ovplyvňuje bolestivosť hrudníka. Bolesť v strede hrudníka potrápi najmä športovcov, a to cyklistov či profesionálnych vodičov.    Fyzikálne terapia: Fyzikálna terapia zahŕňa neinvazívne metódy, ktoré zlepšujú analgetický účinok, zamedzujú vzniku opuchov a zrýchľujú regeneráciou svalových tkanív.  Mäkké techniky: Pri mäkkých technikách fyzioterpaut tlačí na špecifické body, ktoré spôsobujú blokádu svalovej partie. Účelom je znížiť vysoký svalový tonus (hypertonus) a zamedziť vzniku bolesti.  Postizometrická relaxácia: Postizometrická relaxácia je sled pohybov vykonávajúcich profesionálnym fyzioterapeutom, ktoré pomáhajú uvoľňovať skrátené svalstvo a riešiť problematické spazmy.