Čo by mal robiť pacient s artrózou

Artróza, respektíve ochorenie kĺbov, je pomerne celosvetovo rozšírená. Trpí ňou približne 12% celkovej populácie a počet sa neustále zvyšuje. V minulosti postihovala prevažne starších ľudí. V súčasnosti je však stále viac a viac rozšírená aj u mladších ročníkov. V mladšom veku vzniká predovšetkým pri neprimeranej záťaži kĺbov. Či už je to vo forme praktizovania nevhodného druhu športu alebo neúmerného priberania na váhe. To všetko napomáha k rýchlejšiemu opotrebovaniu kĺbov a chrupaviek, ktoré potom začínajú nepríjemne bolieť. Nesmieme tiež zabúdať na dedičný faktor, ktorý je prítomný aj v prípade artrózy.

Artróza je jedným z prejavov prirodzeného starnutia organizmu a klesajúcej schopnosti regenerácie vlastných tkanív. Práve preto postihovala artróza zväčša starších ľudí, ktorým sa problém dostavil so zvyšujúcim sa vekom. Dochádzalo k opotrebovaniu chrupavky a následnému poškodeniu kĺbu. Artróza sa následne prejavovala bolestivejšími a citlivejšími kĺbmi, z ktorých vychádzali zvuky ako praskanie, vŕzganie alebo chrapčanie. Vznik artrózy môže okrem zle praktizovaného športu a vysokej váhy podnietiť tiež časté kľačanie, či dlhodobé státie, rôzne prudké nárazy a výskoky. Pri týchto aktivitách dochádza k vyvíjaniu zvýšeného tlaku na kĺby.

Artróza - prevencia

Existujú rôzne možnosti ako opotrebovaniu kĺbov predísť. Základ predstavuje pri artróze prevencia. Najdôležitejší je samozrejme zdravý životný štýl a s tým spojené udržiavanie váhy a dobrej fyzickej kondície. Dôležitý je výber vhodných športov, ktoré nevytvárajú prílišnú záťaž na kĺby. Pomôže nám tiež zdravá vyvážená strava, či užívanie výživových doplnkov s kolagénom na posilnenie kostí.

Čo robiť pri artróze?

V súčasnosti neexistuje presne cielená liečba artrózy, ktorá by ju dokázala vyliečiť. Dá sa ale spomaliť proces a zlepšiť stav kĺbovej výživy. Artróza, čo robiť? Ľudia trpiaci artrózou by mali v prvom rade zmenilť svoj životný štýl a stravovacie návyky. Do svojej stravy by mali zaradiť jedlá obsahujúce vápnik a vitamíny C, E, B1, B6 a B12. Zvlášť vitamín C zabraňuje poškodzovaniu chrupavky. Svalom pomáha užívanie magnézia, respektíve konzumácia potravín, ktoré ho obsahujú. Základom sú jedlá, kde hrá hlavnú úlohu zelenina, ovocie, celozrnné obilniny a ryby. Ľudia, ktorí trpia nadváhou by mali pristúpiť k obmedzeniu príjmu cukru, červeného mäsa a údených výrobkov. Okrem stravy je dôležité dbať na cvičenie a udržiavanie ideálnej váhy. Schudnutie desiatich kíl z nadváhy dokáže oddialiť nutnú operáciu kĺbu až o päť rokov.

Môžu pacienti s artrózou športovať?

Pacienti s artrózou by sa mali vyhýbať zvýšenej záťaži poškodených kĺbov. Diagnostikovaná artróza však ešte neznamená, že sa pacient musí prestať hýbať. Všetky telesné aktivity by ale mali byť primerané a musia mať taký charakter, aby nedochádzalo k ďalšiemu poškodzovaniu chrupavky. Pre osoby trpiace artrózou je napríklad vhodné plávanie, pohyb v teplej vode alebo jazda na stacionárnom bicykli s malou záťažou. Nezabúdajte na správane nastavenie sedadla, ktoré pomôže k ideálnemu odľahčeniu kĺbov. Prospeje tiež chôdza a veľmi odporúčaný je aj nordic walking. Spálite pri ňom až o 50% viac energie než pri obyčajnej chôdzi a pritom nezaťažuje kĺby. Veľmi vhodné je tiež precvičovanie pilatesu. Počas cvičenia sa posilňuje celé telo, zlepšuje sa jeho držanie a zmierňuje sa bolesť kĺbov. Môžete staviť i na kvalitnú fyzioterapiu. Dôležité sú cvičenia na udržanie rozsahu kĺbového pohybu. Nevhodné športy predstavujú napríklad beh, tenis, stolný tenis, aerobic. Sú to športy, pri ktorých sú nosné kĺby vystavované veľkej záťaži.

Príďte sa poradiť zdarma >>>