Čo by ste mali vedieť o jednotlivých typoch cukrovky?

Cukrovka je ochorenie, pri ktorom je potrebný zodpovedný prístup a predovšetkým dodržiavanie liečby. Existuje niekoľko typov diabetu, o ktorých si povieme v tomto článku.

O cukrovke všeobecne

Ešte predtým ako si povieme o konkrétnych typoch cukrovky, povedzme si v skratke čo cukrovka je. Je to ochorenie, pri ktorom si telo buď nevie vytvoriť hormón inzulín, alebo ho nevie dostatočne dobre využiť. Inzulín je zodpovedný za štiepenie cukrov a jeho prenos do buniek ako formu energie. Z toho dôvodu je hladina cukru v krvi nestála – buď je príliš vysoká alebo nízka, čo so sebou prináša mnohé iné zdravotné komplikácie.

Cukrovka 1.typu

Zvaný aj juvenilný diabetes, pretože vo väčšine prípadov začína v detstve alebo mladosti a vzniká porušením inkrečných buniek pankreasu (podžalúdkovej žľazy). Tieto inkrečné bunky sú zodpovedné za produkciu hormónu inzulín. Ten premieňa cukor na glukózu a transportuje ju do buniek ako formu energie. Poškodenie inkrečných buniek spôsobí absolútny nedostatok inzulínu, takže sa glukóza z potravy nemôže odbúravať a hladina cukru v krvi stúpa. Liečba diabetu 1. typu spočíva v podávaní inzulínu pod kožu. Príčina vzniku tohto typu cukrovky nie je známa. Ide o autoimunitné ochorenie, pri ktorom telo samé začne napádať bunky pankreasu, resp. B-bunky, ktoré tvoria inzulín v pankrease zaniknú. Toto ochorenie sa veľa krát prejaví po prekonanej infekcii. Inzulín je nevyhnutný pre normálne fungovanie vnútorného prostredia a jeho narušená tvorba sa prejaví výraznými príznakmi: veľkým smädom a častým močením, závratmi, únavou a spavosťou, plytkým a zrýchleným dýchaním. To všetko súvisí s rozvratom vnútorného prostredia. 

Cukrovka 2.typu

Alebo tiež diabetes dospelých alebo starecký diabetes, pretože sa spravidla rozvinie až vo vyššom veku ako výsledok životného štýlu. V tomto prípade pankreas najskôr dokáže produkovať dostatočné množstvo inzulínu, ale telo ho nedokáže dobre využiť. Pri cukrovke 2. typu organizmus produkuje vlastný inzulín, jeho účinok je však nedostatočný. V neskorších fázach ochorenia sa aj bunky produkujúce inzulín môžu vyčerpať a aj u diabetika 2.typu sa začne tvoriť menej inzulínu. Najčastejšie sa prejaví u obéznych ľudí a je takisto dedičný, teda prenáša sa z generácie na generáciu. Úspešnosť liečby do veľkej miery závisí od diéty, fyzickej aktivity a je nutné zníženie telesnej hmotnosti.

Stravovanie pri cukrovke 2.typu

Pre diabetika je kľúčové udržať si primeranú hladinu cukru v krvi počas celého dňa, teda ideálne medzi 3,9 až 7,8 mmol/l. Zohráva pri tom úlohu viacero faktorov – užívanie liekov, strava a pohyb. Pri cukrovke je nutná štipka matematiky, a to na vyrátanie sacharidovej jednotky (SJ), podľa ktorej si už ľahko vyskladáte jedálniček. SJ je také množstvo potraviny, ktoré zodpovedá 10g sacharidov a glykémia sa zvýši cca o 2 mmol/l. Takisto je zásadné rozlišovať medzi komplexnými a jednoduchými sacharidmi.  Do jednoduchých cukrov patrí glukóza (hroznový cukor), fruktóza (ovocný cukor), sacharóza (repný cukor), laktóza (mliečny cukor), sladový cukor (maltóza). Pre diabetika je strava bohatá na jednoduché cukry vyslovene nevhodná, pretože sa hladina cukru v krvi zvýši a aj klesne veľmi rýchlo. Naopak vhodné sú zložené cukry (polysacharidy), teda škroby. V porovnaní s jednoduchými cukrami sa z nich energia uvoľňuje pomalšie a preto po ich konzumácií prudko nestúpa hladina cukru v krvi. Z tohto hľadiska sú polysacharidy pre diabetikov vhodnejšie.  Množstvo jedla, hlavne sacharidov, ako aj počet porcií bude závisieť od vášho konkrétneho stavu a odporúčania lekára. Určite platí, že zelenina je bezpečná potravina, pretože obsahuje veľa vody, vitamínov a vlákniny, ktorá spomaľuje vstrebávanie sacharidov. Pozor však na zemiaky, kukuricu, hrášok, mrkvu, cviklu a strukoviny, majú vysoký podiel sacharidov. Opatrne aj s ovocím, hlavne s prezretým ovocím, v ktorom sa nachádza mimoriadne veľa cukru. Z mliečnych výrobkov si pozor musíte dať len na mlieko a tekuté mliečne výrobky. Tuhšie syry, tvaroh a bryndza sú aj pre diabetikov v poriadku. 

Cukrovka typu LADA

Špecifický typ diabetu, ktorý sa vyskytuje v dospelosti. Ide o skratku pre Latentný Autoimunitný Diabetes Dospelých. Typ cukrovky LADA býva často spojený s inými autoimunitnými ochoreniami, ktoré súvisia so štítnou žľazou, nadobličkami alebo s kožným ochorením vitiligo, celiakiou či anémiou. Vzniká kvôli zničeniu buniek tvoriacich inzulín vlastným imunitným systémom, rovnako ako pri diabete 1. typu, ale na rozdiel od 1.typu postupuje pomaly a pacient zvyčajne nepotrebuje inzulín ešte niekoľko mesiacov alebo dokonca rokov od diagnostiky. Niektorí diabetológovia sa o tomto type cukrovky vyjadrujú ako o podtype cukrovky 1.typu, iní zas hovoria o samostatnom type. 

Gestačná alebo tehotenská cukrovka

Ide o typ cukrovky, ktorý sa vyskytuje výlučne u tehotných žien a po pôrode, resp. v šestonedelí má tendenciu odznieť úplne sám. Postihuje asi 15% všetkých tehotných žien. Vzniká v dôsledku hormónov, ktoré tvorí placenta. Tieto hormóny vplývajú na inzulín v tele matky. Dnes už každá tehotná žena podstupuje test na tehotenskú cukrovku, pretože táto diagnóza so sebou prináša isté riziko nielen pre ženu samotnú ale i pre jej dieťa. Vysoká hladina cukru v krvi u tehotnej ženy môže spôsobiť vyššiu pôrodnú váhu u dieťaťa, a teda pôrodné komplikácie. Ďalej môže dieťa po pôrode dostať hypoglykemický šok a môže mať vyššiu pravdepodobnosť vzniku detskej obezity, prípade cukrovky 2.typu v dospelosti. Príčina vzniku tehotenskej cukrovky môže byť vyšší vek matky, dedičná predispozícia a nadváha.  Ideálna liečba cukrovky je vždy založená na aktívnej spolupráci pacienta a diabetológa. Liečbu predstavuje komplex opatrení: vhodná diéta, primeraná fyzická aktivita, prípadné užívanie tabliet alebo podávanie inzulínu. Všetky zložky liečby sú rovnako dôležité.

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.