Čo spôsobuje tenisový lakeť a ako sa mu vyhnúť?

Laterálna epikondytilída alebo ľudovo takzvaný tenisový lakeť netrápi len tenistov, ale aj mnoho ľudí, ktorí tenisovú raketu nemuseli držať v ruke. Vzniká totiž z jednostranného zaťaženia svalov predlaktia, ktoré zabezpečujú vystieranie prstov a zápästia. Dochádza k bolesti a strate ohybnosti v oblasti lakťa. V konečnom dôsledku môžete mať pri tomto ochorení problém uchopiť nejaký predmet, vystrieť ruku, či písať perom. Našli ste sa v posledných vetách? Nepodceňujte podobné situácie a vyhľadajte pomoc.

Aké sú najčastejšie príčiny tenisového lakťa?

Tenisový lakeť je obmedzujúci a bolestivý zápal šľachy vonkajšieho lakťa. Objavuje sa u ľudí rôzneho veku, pohlavia, vykonávajúcich rôzne profesie, športovcov i nešportovcov. Počiatočným vznikom môže byť aj obyčajné udretie lakťa o stenu alebo zárubňu. Vo všeobecnosti ho spôsobuje nadmerné zaťaženie ruky a opakovaný pohyb rukou. Môže vzniknúť napríklad aj z používania počítačovej myšky, listovania kníh, zdvíhania telefónov, hádzania lopty, či zo zdvíhania závaží v posilovni.  Spoločným menovateľom príčin je paradoxná ischémia. Paradoxná Ischemia vzniká v dôsledku redistribúcie krvného zásobenia v prospech svalu na úkor úponov a šľachy. Najčastejšie vznik sledujeme u dospelých medzi 30. a 50. rokom života. Bolesť lakťa však nemusí byť len dôsledok tenisového lakťa, môže to byť aj príznak osteoartrózy, zlomeniny, či golfového lakťa alebo iného ochorenia kĺbov. Preto odporúčame komplexné vyšetrenie u odborníka. U nás máte termín bez čakania.

  • Jednostranné preťaženie lakťa

  • Mikrotraumatizácia ( Údery a malé zranenia)

  • Cukrovka

  • Geneticky či hormonálne podmienené ochorenia

Príznaky tenisového lakťa

  • Zvýšená citlivosť, či bolesť na vonkajšej strane lakťa. Táto bolesť môže vystreľovať z lakťa do predlaktia, ale aj do hornej časti paže. ( Záleží na lokalizácii a miere zápalu

  • zvýšená bolesť lakťa, ktorá sa zoršuje počas zdvíhania ťažkého bremena

  • Bolesť pri úkonoch ako sú: zatínanie ruky do päste, Potresenie rukou, otáčanie kľučky dverí

Aké sú možnosti liečby?

Základom je si horné končatiny čo najviac šetriť a pri denných aktivitách striedať ruky a nezaťažovať ich rovnakým pohybom a po záťaži miesto zápalu chladiť prikladaním ľadu. Pri liečbe sa často využíva fyzikálna terapia, tzn. elektroliečba, laser, magnetoterapia, kryoterapia, či bioptronová lampa. Ako podpora sa používajú aj rôzne tzv. epikondylárne protizápalové gely a maste a v perorálnej forme napríklad nesteroidné antiflogistiká - NSA. Ak je pri tenisovom lakti liečba úspešná a bolesti ustúpia, je potrebné svaly a šlachy predlaktia roztiahnuť a následne posilňovať a rehabilitovať.

  1. Kľudový režim - nezaťažovať tenisový lakeť

  2. Utišovanie bolestí tenisového lakťa pomocou ľadového obkladu, nesteroidných protizápalových mastí, a analgetík

  3. Fyzikálna terapia -  elektroliečba, laser, magnetoterapia, kryoterapia, či bioptronová lampa, alebo alternatívny prístup prostredníctvom akupunktúry

  4. Môže pomôcť aj röntgenoterapia - ožarovanie malými portizápalovými dávkami rtg žiarenia

  5. Kortizonová injekcia - Ak bolesť pretrváva a nezlepšuje sa aj po 6-8 týždni liečby jedná sa o chronický tenisový lakeť.

  6. Rozcvičenie a následné posilnenie svalov a šliach predklatia.

Kedy ide o chronický tenisový lakeť

Ak bolesť aj po 68 týždňoch liečenia pretrváva, ide o chronický stav. V takých prípadoch sa často aplikuje kortizónová injekcia do bolestivého miesta. Liečba prostredníctvom injekcie býva pomerne úspešná a populárna, avšak nie je možné ju zo zdravotných dôvodov často opakovať. Opakované aplikácie injekcie prinášajú negatívne následky v štruktúre šľachy.

Kedy je nutné podstúpiť operáciu tenisového lakťa a čo tomu predchádza?

Pri závažnejších chronických a dlhodobo trvajúcich (trvajú 3-6 mesiacov) zápalových stavoch lakťa , ktoré definujú tenisový lakeť sa veľakrát musí pristúpiť k operácií. Robí sa tak vtedy, keď býva zápalom poškodený aj lakťový kĺb a pacientovi robí problém vykonávať v živote bežné činnosti ako úchop rôznych predmetovotvorenie fľaše, práca na počítači či písanie perom. Stav lakťového kĺbu je nutné podrobne vyšetriť, preto operácii predchádza podrobná diagnostika lakťového kĺbu prostredníctvom RTG a MRI. Samotná operácia pozostáva z odstraňovania poškodeného tkaniva v ktorom sa zápal nachádza a uvoľnenie napätiav šľache. Z dôvodov minimalizácie zásahu a skrátenia doby liečenia sa pri zanedbanom tenisovom lakti odporúča artroskopická operácia lakťového kĺbu. Človek sa môže po zákroku vrátiť k bežným, či profesionálnym športovým aktivitám po 3 až 5 mesiacoch. Aj operáciu vám vieme zabezpečiť.

Aké cviky zlepšia váš stav a pomôžu v prevencii?

Zlepšiť stav tenisového lakťa a pomôcť v prevencii pomôžu aj masáže či vhodné strečingové cvičenia. Aby ste na tenisový lakeť cviky strečingu vykonávali správne, mali by ste každý cvik precítiť, vykonávať ho pomaly, precízne a svaly natiahnuť do maxima. Zakaždým meňte uhly pohybového cvičenia a venujte tejto aktivite každý deň minimálne 5 minút.  Techniku cviku a akým spôsobom preciťovať  cvik vám dôkladne vysvetlí a precvičí s vami náš fyzioterapeut.

Strečingové cviky na tenisový lakeť

Medzi strečingové cviky patrí napríklad rozťahovanie prstov alebo strečing predlaktia, čo je vlastne položenie celej dlane na tvrdú podložku, pričom zvyšok ruky treba držať kolmo nad dlaňou. Potom dlaň otočte smerom nahor a na stôl ju položte opačnou stranou, kedy je zvyšok ruky opäť v kolmom uhle nad dlaňou. Vhodné je pri strečingu využívať aj ľahké jednoručné činky max. do 1kg a robiť s nimi napr. jednoduchý bicepsový zdvih, tricepsový zdvih, rotáciu predlaktia, zdvih zápästím a upaženie v stoji. Pri cvičeniach sa zvyknú používať aj rôzne terapeutické pomôcky ako napríklad Theraband *FlexBar, či Powerball. Predtým ako cvičenia budete vykonávať, skonzultujte svoj zdravotný stav a mieru vášho tenisového lakťa u fyzioterapeuta. Napíšte nám napríklad do chatu a dohodnite si termín.

*Flexbar - 30cm dlhý gumový válec s priemerom približne 3 cm, pomocou, ktorého je možné vykonávať  fyzioterapeutické cvičenia *Powerball - je  ručný gyroskop. V loptovom zariadení sa nachádza guľa rotujúca okolo svojej osi. Tú pomocou šnúrky a krúživých pohybov v zápästí a neskôr predlaktí roztočíte. Záťaž sa zvyšuje rýchlosťou rotácie, a môže na ruku pôsobiť až silou zodpovedajúcou 20 kg.

Príďte sa poradiť zdarma >>>>