Cvičenie pri vysokom krvnom tlaku: Ako naň?

Pravidelné cvičenie je skvelý spôsob, ako kontrolovať krvný tlak bez liekov. Životospráva hrá dôležitú úlohu pri liečbe hypertenzie a pohyb je jednou z najlepších možností, ako prirodzene pomôcť svojmu zdraviu. Zistite, prečo je cvičenie pri vysokom krvnom tlaku dôležité a ktoré cviky sú pre vás najvhodnejšie. Vysoký krvný tlak, nazývaný hypertenzia, predstavuje jednu z hlavných príčin kardiovaskulárnych ochorení. Hypertenziou vo svete trpí až 1,5 miliardy ľudí. Toto nenápadné ochorenie čoraz viac postihuje aj mladšie ročníky, na prevenciu preto nikdy nie je priskoro. Najlepším spôsobom, ako bojovať proti vysokému krvnému tlaku, je zdravý životný štýl. Jeho súčasťou je aj cvičenie.

Ako správne cvičiť pri vysokom tlaku?

Pravidelné cvičenie posilňuje vaše srdce. Silnejšie srdce dokáže pumpovať viac krvi s menšou námahou, čím sa zníži váš krvný tlak. Fyzická aktivita je tiež vhodný spôsob, ako si udržať zdravú váhu. Pravidelný pohyb, napríklad 150 minút mierneho cvičenia týždenne, môže znížiť vysoký krvný tlak o približne 5 až 8 mm Hg. Je dôležité športovať dôsledne, pretože ak s pohybom prestanete, váš krvný tlak môže opäť stúpať. Hlavnou zásadou cvičenia s vysokým krvným tlakom je začínať pomaly a postupne. Ak ste doteraz pravidelne nešportovali, telo si musí zvyknúť na väčšiu fyzickú záťaž. Nezabudnite sa pred športom zahriať rozcvičkou. Pri cvičení počúvajte svoje telo. Prestaňte cvičiť, ak pocítite bolesť alebo tlak na hrudníku. Sledujte svoj pokrok a ak je to možné, monitorujte svoj krvný tlak domácim tlakomerom pred cvičením a najmenej jednu hodinu po cvičení.

Ktoré cviky sú vhodné?

Všeobecne platí, že pre ľudí s hypertenziou sú vhodné aeróbne cviky strednej intenzity a dynamické cviky s vlastnou váhou. Aeróbne cvičenia zahŕňajú beh, chôdzu do schodov, jazdu na bicykli, tanec a plávanie. Je dôležité, aby ste si vybrali cvičenie, ktoré vás bude baviť a vybudovali si pevný zvyk, ktorý vám dlho vydrží. Vhodné sú aj pohybové aktivity, ktoré sú spojené s relaxáciou, meditáciou a s hlbokým dýchaním. Patrí sem joga alebo pilates. Vyskúšať môžete tiež klasický alebo dynamický strečing.  Kardio cviky prirodzene zvyšujú krvný tlak, opatrní by preto mali byť pacienti s mimoriadne závažnou hypertenziou alebo iným kardiovaskulárnym ochorením. Zabúdať netreba ani na to, že aj domáce práce či prácu v záhrade považujeme za pohybovú aktivitu. Je teda možné, že vás cvičenie rýchlejšie unaví po fyzicky náročnom dni. Veľké benefity pre zdravie prináša aj obyčajná chôdza. Venujte viac času prechádzkam v prírode, turistike alebo severskej chôdzi s paličkami.

Ktoré cviky radšej vynechať?

Vyhnite sa cvikom, ktoré nie sú úmerné vašej kondícii a zdravotnému stavu. Cviky s vysokou intenzitou či posilňovanie s ťažkými váhami nemusí byť vhodné pre každého. Vyhnúť by ste sa mali cvikom, ktoré sú na krátke časové obdobie veľmi intenzívne, napríklad šprint alebo vzpieranie. Ak plánujete začať s pravidelným tréningom pod dohľadom trénera, informujte ho o vašom zdravotnom stave. 

Vždy konzultujte svoj stav s lekárom

Niektoré lieky, vrátane liekov na vysoký krvný tlak, ovplyvňujú váš srdcový rytmus a reakciu tela na cvičenie. Ak užívate lieky na krvný tlak a nedávno ste začali s pravidelným športom, povedzte o tom svojmu lekárovi. Pre niektorých pacientov môže byť vhodné upraviť dávku liekov, ak do svojho života zakomponujú viac pohybu. S lekárom sa poraďte aj v prípade, že máte pri cvičení veľké ťažkosti, napríklad silnú dýchavičnosť alebo závrate.

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.