Dextrokonvexná skolióza: čo to je a ako mi pomôže fyzioterapeut?

Už počas vašich školských čias ste sa určite aj vy stretli s pojmom skolióza. Toto vychýlenie chrbtice postihuje práve najviac deti v školskom veku. Nevyhýba sa však ani ľuďom v akejkoľvek vekovej kategórií. Skolióza spočiatku nebolí, ani nie je sprevádzaná žiadnymi závažnými ťažkosťami. Neskôr sa však stáva viditeľnou a ľahko pozorovateľnou. Môžete si napríklad všimnúť, že jedno rameno je položené vyššie ako druhé. Ďalšou možnosťou je viditeľne vykrivený driek alebo vytŕčajúca lopatka. Skoliózu môžete spozorovať aj tak, že sa v predklone ukáže výrazný hrb. V prípade podozrenia je dôležité navštíviť ortopéda, ktorý vás ošetrí a odborne určí v akom štádiu sa toto ochorenie nachádza.

Ako vzniká skolióza?

Vznik skoliózy súvisí s viacerými faktormi. Jednou z možností je jednostranné zaťažovanie chrbtice v bežnom živote, pri každodenných aktivitách. Či už je to chôdza, šport alebo aj poloha pri odpočinku. Dôležité je tiež to, že ľudia majú tendenciu vykonávať úkony jednou rukou. Praváci pravou, ľaváci ľavou. Prílišné a neúmerné preťažovanie iba jednej strany tak ľahko spôsobí bočné vykrivenie chrbtice. Medzi ďalšími faktormi v neposlednom rade zohráva svoju úlohu genetika. Podľa štatistík postihuje skolióza predovšetkým dievčatá vo vývoji, približne vo veku od 10 do 18 rokov. Môže byť sprievodným javom prudkého rastu.

Aké typy skoliózy poznáme?

Skolióza môže mať viacero typov a môže postihovať rôzne časti chrbtice, ako napríklad krčnú, hrudnú, driekovú alebo hrudnodriekovú. Jedným z typov skoliózy je dextrokonvexná skolióza, ktorá predstavuje pravostranné zakrivenie chrbtice. Existuje aj ľavostranné zakrivenie, nazývané sinostroskolióza. Skolióza sa môže kategorizovať aj podľa tvaru písmena, ktorý znázorňuje. Môže byť v tvare písmena C alebo S. Skoliózu môžeme tiež rozdeliť na funkčnú a štrukturálnu. V prvom prípade je možné ju upraviť cvičením alebo nosením korzetov, kým druhý prípad si vyžaduje operáciu.

Skolióza a fyzioterapia

Ak ešte nie je vychýlenie chrbtice veľmi závažné, je možné skoliózu zlepšiť prostredníctvom cvičení. Pri skolióze existuje viacero cvikov, ktoré vám môže v prípade potreby odporučiť váš fyzioterapeut. Pod jeho vedením si môžete pomôcť v prípade, že vychýlenie chrbtice nepresahuje 20%. Fyzioterapeut cielene nakombinuje cviky, ktorých cieľom je narovnanie trupu, zvýšená mobilita chrbtice a rebier. Tieto cviky kompenzujú nefyziologické zakrivenie chrbtice a navracajú jej prirodzený tvar. Cviky sú zamerané na uvoľnenie a strečing skrátených svalov a posilnenie svalového korzetu. Jedná sa napríklad o skrátené šijové a prsné svaly pri ochabnutých medzilopatkových svaloch. Vhodným posilňovaním medzilopatkových svalov môže dôjsť k odstráneniu nerovnosti v hornej časti trupu. To dokáže následne zlepšiť držanie tela a tým pozitívne pôsobiť na skoliózu. Popri precvičovaniu je tiež vhodné využiť športy, akými sú gymnastika, jóga alebo plávanie

Potrebujete pomôcť, či poradiť so skoliózou? Napíšte nám do Online chatu