Fyzioterapia pre bábätká môže mať pre vývoj veľký prínos

V článku o detskej fyzioterapii sme načrtli prínos pracovať na pohybových vzorcoch u dieťaťa, ako aj prípady, kedy je návšteva detského fyzioterapeuta nutnosťou. Prečo by však mala byť návšteva detského fyzioterapeuta s bábätkom po šestonedelí samozrejmosťou? Dozviete sa v tomto článku. 

Kedy ísť s bábätkom na fyzioterapiu?

Pôrod predstavuje záťaž pre obe zúčastnené strany - matku a aj dieťa. Prechod úzkymi pôrodnými cestami a príchod na svet predstavuje pre dieťa obrovskú zmenu v porovnaní s pohodlím v brušku. Bábätko začne vnímať gravitáciu, tlak, cíti vône, vidí svetlo a počuje zvuky. Musí sa prisať, aby sa najedlo, samostatne dýchať a omnoho viac. Vnímanie zmyslovými orgánmi u dieťaťa spúšťa rozvoj motoriky a je dobré ich podchytiť a nasmerovať správnym smerom hneď od začiatku, pretože budú tvoriť základ budúceho vývoja dieťaťa až do dospelosti.  Návštevu u detského fyzioterapeuta si môžete so svojím bábätkom naplánovať hneď po skončení šestonedelia. Nepremeškáte tak jedinečnú príležitosť podchytiť psychomotorický vývoj dieťatka hneď od začiatku a využiť ten najlepší čas na učenie sa predtým, ako si dieťatko osvojí vzorce pohybu. 

Prečo ísť s bábätkom na fyzioterapiu?

Bábätko nemusí mať zjavný problém na to, aby ste na fyzioterapiu zašli. Sú však aj prípady, kedy je návšteva detského fyzioterapeuta neodkladná. 

Umbilikálna hernia

Umbilikálna hernia znamená nedostatočné uzavretie brušnej steny v oblasti pupka. Spoznáte ju podľa toho, že pupok je vypuklý a pri plači, alebo inom zapojení brušnej steny sa zhoršuje.  Nejde len o estetickú záležitosť. Neriešenie tohto stavu môže spôsobiť priškrtenie vnútorných orgánov a takisto nedostatočné zapájanie brušných svalov.  Fyzioterapeut naučí rodičov ako s dieťaťom správne manipulovať a polohovať, aby sa problém neprehlboval, ale naopak, správne sa zapájali brušné svaly a takisto vám odporučí cvičiť Vojtovu metódu

Hernia brušných svalov 

Hernia brušných svalov alebo ľudovo pruh, nastáva v dôsledku vyklenutia obsahu brušnej dutiny cez rozostúpené svaly brušnej steny. U bábätiek je najčastejší pruh v oblasti pupka alebo slabiny, a tiež pozdĺž strednej čiary - diastáza brušných svalov

Hypotonus

Termín hypotonus znamená znížené svalové napätie. Všimnúť si ho možno už pri dojčení podľa toho, že dieťa saje veľmi krátko a nedostatočne, pretože nemá silu. Sprevádzať ho môže aj reflux, časté koliky, problémy s dýchaním a iba veľmi zriedkavý plač. Prejaviť sa môže aj neskôr, keď dieťa nestíha za rovesníkmi, často padá a celkovo sa pomalšie vyvíja. Fyzioterapia môže dieťaťu výrazne pomôcť vo vývoji a zlepšiť kvalitu jeho života. 

Hypertonus

Hypertonus je naopak zvýšené svalové napätie, ktoré často vzniká už v prenatálnom vývoji, teda v brušku. Spôsobiť ho môže stres, ochorenie matky (cukrovka, vysoký krvný tlak, ai.), no môže k nemu dôjsť aj kvôli nedostatku kyslíka počas pôrodu. Prejavuje sa nepokojom, plačom a kolikami. Dieťa sa veľmi ľahko podráždi, rúčky má zaťaté v päsť, hlavička mu padá dozadu, nekoordinovane pohybuje rukami a nohami a zmeny polohy tela ho vyrušujú. Fyzioterapeut vás naučí, ako s dieťaťom manipulovať, aby sa hypertonus nezvyšoval. 

Torticollis

Tento záhadný termín označuje stuhnutú šiju (torticollis). Stav, kedy je hlava naklonená na stranu a dopredu a môže sa vyskytnúť u dospelých, ale aj malých bábätiek. U malých detí je zväčša vrodená a je spôsobená nevhodnou polohou v brušku, alebo náročným pôrodom. Môže sa však prejaviť aj neskôr a byť tak prejavom iných závažnejších ochorení, zápalových ochorení v krčnej oblasti, blokádach v oblasti krčnej chrbtice, úrazoch krčnej chrbtice, či pri niektorých chorobách centrálnej nervovej sústavy.

Asymetrie tela

Asymetrické držanie tela sa prejaví hlavne pri vzpriamení sa na brušku alebo na chrbte. Prejaví sa asymetrickým držaním hlavičky, ktoré nie je dieťa schopné zmeniť. Zväčša je to úklon hlavičky na stranu. Okrem hlavičky sa asymetria tela môže prejaviť vo vyššie postavenom ramennom kĺbe, prípadne šikmo naklonenej panve, čo ďalej ovplyvní postavenie trupu. Veľmi častým prejavom asymetrie je aj neschopnosť zaprieť sa do jednej z rúk v polohe na brušku.  

Popôrodná trauma

Pôrod môže zanechať traumatický zážitok, psychický, ale takisto fyzický a vyústiť môže do rôznych problémov psychomotorického vývoja dieťaťa.

Osvojenie si správnych pohybových návykov

Psychomotorický vývoj je dnes už podrobne zmapovaný a každý pediater ho u svojho malého pacienta dôkladne sleduje. Samozrejme aj tu existujú odchýlky, niektoré neškodné, na iné si zas treba posvietiť a usmerniť vývoj dieťaťa správnym smerom.  Patrí tu: preferencia otáčania hlavičky len na jednu stranu, asymetrické používanie končatín, slabé alebo naopak silné svalové napätie, dráždivosť a ľakavosť bábätka, preskočenie vývinových zručností, ako je prvé a druhé vzpriamenie dieťaťa či lezenie.

Koľko trvá jedno terapeutické sedenie?

Dĺžka sedenia závisí od toho, či ide o vstupné vyšetrenie alebo kontrolu. Čas sa pohybuje od 25 do 50 minút, v priemere je to okolo 30 minút. V prípade riešenia akútneho problému, ako je umbilikálna hernia, je potrebné navštevovať fyzioterapeuta aj viackrát za týždeň a cvičiť aj doma. Dôležitá je však spolupráca rodičov a fyzioterapeuta.

Ako sa postupuje pri fyzioterapii pre bábätká?

Možno sa pýtate ako také vyšetrenie u fyzioterapeuta s bábätkom či starším dieťaťom prebieha. 

Prítomnosť rodiča

Rodič prípadne obaja rodičia sú prítomní pri vyšetrení a cvičení s bábätkom. Dieťa to ukľudňuje, dáva pocit bezpečia a zlepšuje sa tak spolupráca medzi dieťaťom a fyzioterapeutom. Navyše, fyzioterapeut učí jednotlivé cviky aj rodičov, aby mohli s dieťaťom cvičiť aj doma.  To najdôležitejšie pri práci s deťmi je rešpektovať dĺžku pozornosti, ktoré je dieťa schopné “práci” venovať, pocit bezpečia a učenie sa zábavnou hrou.

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.