Iliotibiálny trakt a cviky, ktoré vám môžu pomôcť

Iliotibiálny syndróm (ITBS) je akútna bolesť na vonkajšej strane kolena. Ide pomerne o veľmi častý problém. Prejavuje sa väčšinou pichaním pri prednožení a zanožení. Najčastejšie je bolesť lokalizovaná v kolennom kĺbe, priamo za jabĺčkom (patelou) v  tzv. patelofemorálnom kĺbe. Zhoršuje ju beh, turistika, chôdza do alebo zo schodov, skákanie, podrepy, intenzívna tréningová záťaž ale aj príliš dlhý sed s pokrčenými kolenami. Iliotibiálny syndróm vzniká z dôvodu preťaženia Iliotibiálneho traktu, ktorý sa tiahne na vonkajšej strane stehna. Iliotibiálny trakt je vlastne pás hrubého spojivového tkaniva, ktoré pomáha narovnať kolenný kĺb a tiež pomáha pri pohybe bedrového kĺbu do strany.

Ako sa prejavuje Iliotibiálny syndróm

Takáto bolesť je spojená napríklad s ťažkosťami, kedy pri pohybe cítime hlavne tupú bolesť, pichanie, alebo máme pocit pálenia na vonkajšej strane kolena. Bolesť môže vystupovať na jednom mieste, ale zväčšia bolí celá vonkajšia strana kolena, poprípade stehna. Opuch sa obyčajne neobjavuje. Zhoršená bolesť sa zvyčajne prejavuje pri chôdzi dolu schodmi. Itbs cviky nám určite pomôžu a uľahčia zbaviť sa bolesti.

Itbs cviky

Aby vaše svaly pracovali ako majú, odporúčame zaradiť itbs cviky do svojho dňa. Môžu vám s bolesťou pomôcť. V prvom rade musíme znížiť svalové napätie a to dosiahneme strečingom a uvoľnením iliotibiálneho traktu. Ďalšie itbs cviky sú napríklad polodrep s fitloptou, bočné nášľapy s odporom, drepy na vnútorné stehná a uvoľnenie bedier, valcovanie na Blackroll valci, posilňovanie sedacích svalov, výpady na mieste, stabilizácia členku.

Základ dobrej liečby

Základom dobrej liečby je kľudový režim, hlavne v akútnom štádiu. Odporúčame rehabilitáciu a itbs cviky. Pokiaľ  bolesť v kolene pretrváva, je potrebné vyhľadať odbornú pomoc u ortopéda, fyzioterapeuta alebo neurológa. Pôvod bolesti by sme mali jasne diagnostikovať. Domáca liečba je niekedy kontraproduktívna a v budúcnu to môže viesť k horšiemu stavu. Ako podporná liečba na odľahčenie sa využíva aj aplikácia kineziotejpingu. V niektorých prípadoch po konzultácii s lekárom sa doporučuje fyzikálna terapia ako je laser, alebo magnet. Vďaka úspešnej liečbe sa môžeme vrátiť späť k tréningovému plánu.

Príďte sa poradiť zdarma >>>