Koho najčastejšie postihuje clusterova bolesť hlavy?

  Clusterova bolesť hlavy,  prejavujúca sa ako bolesť hlavy za okom, je bolesťou, ktorá najviac postihuje mužov v produktívnom a pubertálnom veku. Tieto záchvatové bolesti sú často spôsobené nevhodným životným štýlom - pravidelnými dávkami alkoholu a nikotínu. Zlou správou je fakt, že tieto bolesti sú dlhodobé pričom môžu trvať až niekoľko desaťročí kedy liečba či prevencia nie sú isté. Existujú však experimentálne druhy liečby, ktoré by eventuálne mohli pomôcť.  

Ako sa prejavuje clusterova bolesť hlavy?

Clusterova bolesť hlavy sa prejavuje niekoľkokrát za deň v nepríjemných záchvatoch, ktoré môžu trvať až niekoľko desiatok minút. Cítiť ju ako bolesť hlavy za okom na jednej strane hlavy, kedy sa však postihnutá strana nemení. Symbolické pre clusterovu  bolesť je nepríjemné pichanie, slzenie očí, môže sa objaviť zápal spojiviek, ktorý so sebou nesie ďalší rad príznakov. Pacient trpiaci clusterovou bolesťou môžu mať problém s dýchaním, pretože sú silne ovplyvnené aj dýchacie cesty - tečenie z nosa.   Vyššie zmienené prejavy postihujú však len veľmi malé percento obyvateľstva avšak bolesť, ktorou je táto choroba sprevádzaná, je naozaj intenzívna. Bolesť hlavy za okom má periodický charakter, a teda nastáva v pravidelných časových intervaloch. Najčastejšie sa záchvat objavuje večer, počas noci a priamo ho ovplyvňuje biorytmus postihnutého jedinca.  

Clusterova bolesť hlavy: Aké sú jej príčiny?

Clusterova bolesť je známym detektorom nevhodného zdravotného štýlu. Postihuje najmä fajčiarov a požívateľov nikotínu. Prispieť k tejto bolesti môžu aj rušivé elementy,  ako je silné svetlo, blikajúce svetlo, výšky. I keď clusterova bolesť hlavy postihuje až niekoľko násobne viac mužov ako žien, stále sa nepodarilo vysvetliť tento dôvod.  

Stanovenie správnej diagnózy

Druhov bolesti hlavy existuje niekoľko, pričom táto bolesť môže vystreľovať  ‘’za oči’’. Stanovenie presnej diagnózy sa uskutočňuje pomocou nitroglycerínového testu. Ak podanie kapsuly s obsahom nitroglycerínu vyvolá isté bolesti, jedná sa takmer s istotou o clusterové bolesti hlavy.  

Liečba clusterových bolestí, bolesti hlavy za okom 

Liečba clusterových bolestí rozlišuje či sa jedná o chronické ťažkosti, alebo o akútny problém. Nemôžeme hovoriť o liečbe ako takej, skôr sa medicína snaží dôjsť na to, ako efektívne predísť príznakom, ktoré tieto záchvatové stavy so sebou prinášajú.  

Akútne bolesti

Pri akútnych stavoch môže pomôcť inhalácia zmiešaného kyslíka tak, aby sa cievy v tele pacienta stiahli. Počas ošetrenia pacient sedí, prípadne je v miernom predklone. Celý zákrok trvá približne 10 až 15 minút, podľa potrieb a aktuálneho stavu ošetrovaného. Ďalej je možné nechať si predpísať liečivá či prípravky, ktoré bežne nenájdeme v lekárskych potrebách. Na tieto úkony je však nutné disponovať potvrdením diagnózy a podporou danej zdravotnej poisťovne.  

Chronické bolesti

Chronické clusterove bolesti sa vyznačujú intervalovou liečbou, kedy sú podávané špeciálne lieky ako je napríklad Verapamil či Methysergid. Liečba kortikosteroidmi je na báze dlhodobej terapie, avšak iné liečivá je možné podávať len po určitý čas. Chronické clusterove bolesti sú pre telo pacienta veľmi namáhavé, rovnako ako liečba počas ktorej je nutné monitorovať celkový stav a stravovanie pacienta.  

Clustrove bolesti, alebo jednoducho bolesti za okom, majú tendenciou so zvyšujúcim vekom miznúť, respektíve sa ich výskyt rapídne zníži. To, čo priamo ovplyvňuje vznik tohto ochorenia je stále v štádiu prešetrovania a výskumu,  rovnako ako aj účinne liečivo, ktoré by bolo schopné toto záchvatové ochorenie vyliečiť úplne.

 

Poraď sa s našimi skúsenými fyzioterapeutmi