MOZGOVÁ ANEURYZMA – prejavy a následky

Mozgová aneuryzma je vyduť cievy v mozgu v jej oslabenom mieste. Táto zdurenina je naplnená krvou a vyzerá ako malý balónik. Zatiaľ čo brušná aneuryzma postihuje viac mužov ako ženy, v prípade mozgovej aneuryzmy je to presne naopak a ohrozuje viac ženy, ako mužov. Pokiaľ aneuryzma v mozgu nepraskne, nepredstavuje hrozbu, ak však dôjde k jej prasknutiu a začne krvácanie, okrem poškodenia mozgu, môže zapríčiniť aj smrť. Asi u 5% našej populácie sa vyvinie v priebehu života aneuryzma či už v aorte alebo v mozgu.  O aneuryzme všeobecne sme už písali v článku, ktorý nájdete na tomto linku.

Je mozgová aneuryzma život ohrozujúca?

Pri zistení aneuryzmy v mozgu lekár posudzuje viacero faktorov – vek, veľkosť a tvar výdute, jej umiestnenie, celkový zdravotný stav pacienta a riziko prasknutia. Keďže operácia mozgu predstavuje určité riziko, pristupuje sa k nemu len v nevyhnutnom prípade. Ak pacient fajčí a nemá vhodnú životosprávu či dostatok fyzickej aktivity, je potrebné tieto faktory upraviť. Keď aneuryzma mozgu praskne, je život ohrozujúca. Asi traja z piatich ľudí so subarachnoidálnou hemorágiou (krvácanie z pretrhnutej cievy) zomrú v priebehu dvoch týždňov a ďalšej polovici z tých, ktorí prežijú, hrozí trvalé poškodenie mozgu. Ak u niekoho spozorujete príznaky podobné krvácaniu do mozgu, čo skôr privolajte záchranku.

Ako vzniká a ako sa prejavuje?

Podobne ako aneuryzma v brušnej dutine alebo inej časti tela, aj vyduť v mozgu vznikne v oslabenom mieste steny mozgovej cievy. Fajčenie a pokročilý vek menia hodnoty kolagénu a elastínu, ktoré zodpovedajú za pružnosť a odolnosť ciev. Ak sa táto rovnováha naruší, môže dôjsť k vyduti, ktorej pod tlakom krvi hrozí prasknutie.  Vyduť sa môže prejavovať bolesťami hlavy a očí a používajú sa na ne bežne dostupné lieky proti bolesti – analgetiká.  Príčiny vzniku sú multifaktoriálne, to znamená, že ohrozujúcich faktorov je viacero. Najčastejšie je to vek, pohlavie, fajčenie a genetická predispozícia.  Medzi rizikové faktory vzniku aneuryzmy mozgu patrí:

  • Vek - Aneuryzma mozgu sa môže prejaviť v akomkoľvek veku, no častejšie postihuje ľudí nad 40 rokov. S vekom sa cievy oslabujú a tak sa zvyšuje riziko aneuryzmy, preto sa u detí vyskytuje zriedkavo.

  • Artérioskleróza - Pacienti s artériosklerózou sú náchylnejší k vzniku mozgovej aneuryzmy, pretože pri nej dochádza k strate elasticity ciev, tzv. kôrnatenie ciev.

  • Fajčenie - Fajčenie je strašiakom srdca a ciev a preto patrí aj medzi rizikové faktory aneuryzmy mozgu. Cigaretový dym obsahuje látky poškodzujúce steny ciev a fajčenie celkovo mení pomer elastínu a kolagénu v organizme.

  • Vysoký krvný tlak - Vysoký krvný tlak nepriaznivo pôsobí na steny ciev, čo prispieva k rozvoju rôznych defektov vrátane aneuryzmy.

  • Pohlavie - U žien je riziko vzniku aneuryzmy mozgu vyššie, pravdepodobne kvôli poklesu hladiny estrogénu po menopauze. Tento hormón pomáha udržiavať cievy v dobrom stave a jeho pokles môže mať negatívny dopad na elasticitu ciev.

  • Vrodená porucha - Oslabenie alebo iný defekt na mozgových cievach môžu byť prítomné už pri narodení, čo je základ neskoršieho rozvoja aneuryzmy.

  • Poranenie hlavy - Poranenie hlavy, pri ktorom dôjde k poškodeniu mozgových ciev môže prispieť k rozvoju aneuryzmy.

  • Užívanie drog  - Užívanie kokaínu alebo amfetamínov prispieva k vzniku mozgovej aneuryzmy. Spôsobujú to zmeny krvného tlaku a prípadné zápaly v organizme človeka užívajúceho drogy.

  • Polycystické obličky – Táto genetická porucha sa prejavuje tvorbou cýst na obličkách – vačky naplnené tekutinou. S touto diagnózou sa zvyšuje aj riziko mozgovej aneuryzmy.

  • Koarktácia aorty –Zúženie aorty, čo je jedno z vrodených srdcových ochorení. Ľudia s týmto ochorením sú viac náchylní aj na mozgové aneuryzmy.

  • Genetická predispozícia - Ak sa v blízkej rodine objavili mozgové aneuryzmy, riziko rozvinutia tohto ochorenia je vyššie.

Kedy je potrebné mať sa na pozore?

Mnoho ľudí s touto diagnózou ani netuší, že ňou trpí. Medzi najčastejšie príznaky patrí náhla bolesť hlavy, charakteristická svojou extrémnosťou a tlakovosťou, stuhnutý krk, malátnosť, zvracanie a bolesť očí pri pozeraní do svetla. Okrem toho sa nezvykne prejaviť žiadnym ďalším symptómom. Britský národný portál zdravia odhaduje, že ňou môže trpieť až každý 20.človek. 

Liečba a prevencia mozgovej aneuryzmy

Zdravý životný štýl a vo vyššom veku aj pravidelné lekárske prehliadky sú najlepšou prevenciou srdcovo-cievnych ochorení. Veľmi dôležitý je dostatočný príjem vitamínu B a množstvo tukov v strave by nemal presahovať 25% z celkového príjmu kalórií. V prípade tukov by malo ísť o nenasýtené tuky, ako napr. olivový olej, avokádo, orechy. Príjem solí by nemal presahovať 3000 mg na deň. Do jedálnička je dobré zaradiť veľa čerstvej zeleniny, strukoviny a z kalorickejších potravín celozrnné výrobky či hnedú ryžu. Je dobré redukovať príjem červeného mäsa a uprednostniť chudé mäso ako  morčacie a kuracie. Čo sa liečby týka, ak už raz aneuryzma praskne, je len veľmi malá šanca na záchranu, resp. na návrat do normálneho života. V prípade tohto ochorenia je kľúčová včasná diagnostika. Pri mozgovej aneuryzme je ideálne MR vyšetrenie. Ak sa potvrdí aneuryzma v mozgu je možné ju šetrne a pomerne rýchlo ošetriť miniinvazívnou metódou. 

Rozlíšenie od iných mozgových chorôb

Najčastejšou mozgovou chorobou je mozgová príhoda, alebo porážka či mŕtvica. Ročne postihne až okolo 12-tisíc ľudí, z ktorých každý tretí zomrie a ďalší majú trvalé následky. Toto ochorenie sa ohlasuje mnohými prejavmi a ak sa zachytia včas, je veľká šanca na záchranu pacienta bez trvalých následkov. Pacienta treba okamžite odviezť do nemocnice, kde sa mu podá trombolytická liečba, to znamená liek na riedenie krvi, ktorý rozpustí krvnú zrazeninu v cieve mozgu. Prejavy mŕtvice sú nasledovné: brnenie v tvári, stuhnutosť tváre, neschopnosť hovoriť alebo len s ťažkosťami, spadnutý kútik úst, neschopnosť ovládať ruku alebo nohu, problémy s čítaním a písaním, rozmazané videnie, strata rovnováhy a nekoordinovaná chôdza, náhla bolesť hlavy.  Na rozdiel od aneuryzmy, ktorá praskne náhle a mnohokrát bez závažnejších signálov, v prípade porážky prichádzajú signály aj mesiac vopred, v niektorých prípadoch dokonca človek prekoná minimŕtvicu, ktorá prejde do 5 minút. Jedným z takých prejavov môže byť koktanie, neschopnosť vypovedať to, na čo myslíte, alebo len s veľkými ťažkosťami.  Ak u seba alebo niekoho iného zbadáte nezvyčajné správanie či symptómy, neváhajte a volajte pomoc. Aj nepatrné symptómy môžu byť predzvesťou vážneho ochorenia a včasný zásah lekárov môže byť pri záchrane života rozhodujúci. 

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.