Na toto sú dobré cviky na lopte a nestabilných plošinách

Fitlopty a bosu lopta patria medzi obľúbené pomôcky na cvičenie. Používajú sa pri rehabilitačných cvičeniach, na hodinách Pilatesu, core i funkčnom tréningu. Majú nesporné množstvo výhod. Na cvičenie sa dá použiť aj balančná doska, cviky je vhodné robiť aspoň na začiatku s odborným asistentom.

Na čo sú dobré nestabilné plošiny?

Cvičenia na nestabilných plošinách vyrysujú postavu, zabezpečia správne držanie tela a naštartujú svalstvo, o ktorom sme možno ani netušili, že ho máme. Ich ďalšou výhodou je zlepšenie koordinácie a rovnováhy. Nestabilné plošiny majú neprekonateľný benefit. Je ním  skutočnosť, že aby sme sa pri cvičení na pomôcke udržali, prirodzene zapájame brušné svalstvo a to nám pomôže nadobudnúť rovnováhu. Je to naozaj komplexné a zároveň zábavné cvičenie.

Výsledkom cvičenia je redukcia podkožného tuku a rovnonerne vytvarovaná postava. Nespornou výhodou je aj fakt, že svaly zvyknuté rýchlo reagovať umožňujú predísť zraneniam pri cvičení aj v bežnom živote. Nesmieme zabudnúť na to, že cvičením na nestabilných plošinách posilňujeme aj ohabnuté chrbtové svalstvo a práve to nám pomáha pri bolestiach chrbta. Všetky cviky vychádzajú z pevného jadra tela (Core) svalstva trupu a posilňujú ho. Variácií možných cvikov je nespočetne vela.

Cviky na fitlopte

Cviky na fitlopte sú dynamické. Pohybujeme sa pomocou svalov a to celkom prirodzene. Sedenie nás núti pohupovať sa a tým vykonávame užitočné priam neviditeľné posilňovanie. Pri cvičení na nestabilných plošinách využívame izometrické napätie vo svaloch. Napíname vnútorné svaly, hlavne brušné, panvu či chrbát. Hovorí sa tomu izometrický most. Pri cvikoch na fitlopte dbáme na správne dýchanie. Dýchame plynule, bez zadržiavania dychu. Pri cvičení na nestabilných plošinách rozhoduje čas. Po zaujatí správnej polohy vedome spevníme trup a predýchavame.

Ako na Bosu lopte cvičiť?

Pri cvičení na bosu lopte je dôležité hlavne vykonávať cviky správne. Nedoporučuje sa cvičiť pri problémoch s kĺbami. Nesprávnym cvičením si môžeme spôsobiť preťaženie. Najčastejšie zranienia sa vyskytujú v oblasti členkov. Často to býva natiahnutá šľacha. Hrozí aj, že pri nesprávnom “došliapnutí” si môžeme spôsobiť vyvrtnutie členku. Pri cvičení na balančnej lopte, resp. bosu lopte je potrebné sa sústrediť.

Príďte sa poradiť zdarma >>>