Krčná chrbtica je veľmi namáhaná a nesmierne pohyblivá. Počas bežného dňa moderného človeka nemá dostatok priestoru na prirodzené posilnenie a skôr je stuhnutá a priebežne preťažovaná. Vyvíja sa na ňu veľká záťaž, čo má za následok rýchlejšie opotrebovanie a s tým spojené zdravotné problémy.

Dva stavce na ktorých ‚stojí‘ lebka sa nazývajú Atlas a Axis, či neodborne nosič a čapovec. Tvoria hornú časť krčnej chrbtice, sú spojené a umožňujú pohyb lebky do predklonu, záklonu a strán. Dolná časť krčnej chrbtice sa vyznačuje bočnými výbežkami a otvormi na cievy a nervy. Medzi jednotlivými stavcami sa nachádzajú platničky, ktorých úlohou je tlmenie tlakov. Na stavcovú štruktúru sa upínajú svaly a väzy umožňujúce pohyb hlavy. viac o chrbtici , stavcoch či bolestiach chrbtice sa môžete dočítať v našom článku: Stavce,chrbtica, miecha a čo ste o nich nevedeli

Príčiny bolesti chrbtice

Bolesti krčnej chrbtice sú často spojené s únavou, ktorá sa dostaví prevažne u ľudí so sedavým typom zamestnania, pracovnou vyťaženosťou, či nedostatkom pohybu. Problémy však môžu spôsobovať aj polohy spánku, nesprávne cvičenie, zlá životospráva, ťažká fyzická práca, monotónne opakujúci sa pohyb krčnou chrbticou, či stres, ktorý na človeka pôsobí.

PhDr. Michaela Kotrbancová podotýka: Často je to však aj oddychový ľah na chrbte pri TV, kedy je hlava zalomená na opierke sedačky. Na prvý pohľad človek iba leží a oddychuje, ale vynútená poloha hlavy môže postupne navodiť pocit bolesti za krkom, ktorá zo začiatku pri zmene polohy okamžite odznie. Pri dennom opakovaní tejto polohy sa môže bolesť postupne šíriť k ramenám, lopatkám, stáva sa intenzívnejšou, dlhšie trvá než odznie a problém sa mení na chronický a omnoho zložitejší,“. Je preto nesmierne dôležité všímať si, čo bolesti chrbtice spôsobuje, vyhýbať sa určitým činnostiam, alebo ich aspoň eliminovať a v žiadnom prípade neignorovať a nepodceňovať signály nášho tela, pretože to môže viesť k zhoršeniu stavu.

Kedy vyhľadať pomoc odborníka?

Bolesti hlavy, ramien a paží, svalové kŕče, závrate. Aj také má zablokovaná krčná chrbtica príznaky. Ak bolesti chrbtice a problémy s tým spojené pretrvávajú, alebo sa často opakujú, je dôležitá konzultácia s lekárom, či fyzioterapeutom. Bez ich pomoci sa situácia tak ľahko nevyrieši. Liečba je pomerne jednoduchá, no treba počítať s tým, že si vyžaduje veľkú disciplínu a opakovateľnosť.

Analgetický, spazmolytický a protiopuchový efekt má napríklad magnetoterapia, ktorá napomáha uvoľňovať spazmy, inak povedané kŕče a dokáže zmierniť bolesti krčnej chrbtice. Aj počas tejto liečby je dôležité opakovanie a správne dávkovanie. Ak sa bolesti zmiernia, alebo úplne ustúpia, je potrebné začať s pravidelným cvičením, spevňovaním chrbtového svalstva a osvojovaním si správneho držania tela.

Prvá pomoc

Prehriatie svalov, relaxačný kúpeľ, sauna, či sprcha, ktorá má zároveň masážne účinky, predstavujú jednoduchú pomoc a spôsob zmiernenia bolestí. Pre okamžitú úľavu je tiež vhodné použiť termofor alebo nahriaty uterák. Vyhrievanie sa na slnku počas letných mesiacov tiež dokáže divy. Aj masáž chrbta pomáha zmierňovať bolesti tým, že prekrvuje určité svaly a odvádza škodlivé látky. Masážou nám môže pomôcť blízka osoba alebo fyzioterapeut, ktorý je na to odborne školený. Význam vitamínov, minerálov a stopových prvkov tiež nemožno podceňovať, nakoľko pôsobia na pohybový aparát, svaly, kosti, kĺby, či nervovú sústavu. Vhodný je vitamín C,B,E a D.

Príďte sa poradiť zdarma >>>>