Najvhodnejšia strava pri osteoporóze

  Strava pri osteoporóze zohráva veľkú úlohu v jej ďalších štádiách. Osteoporóza je ochorením, ktoré si vyžaduje správne zostavenie jedálničku a zabezpečenie vyváženej stravy. Pri osteoporóze, alebo znížení obsahu kostnej hmoty, zohráva veľkú úlohu práve vápnik, ktorého pacienti konzumujú nedostatok. Dospelý jedinec by mal prijať 1 g vápnika na deň, pričom najviac ho získavame práve z mliečnych výrobkov, rýb. Aby sme zabezpečili mierny priebeh ochorenia s možným progresom, je nutné dodržiavať podmienky vyváženej stravy tak, aby bol zabezpečený príjem vápnika. Práve z tohto dôvodu je strava pri osteoporóze základnou zložkou liečebného procesu.

Čo je to osteoporóza?

Aby sme dokázali pochopiť, ako vplýva strava na priebeh celého ochorenie musíme vedieť, čo to znamená osteoporóza. Pri tomto ochorení sa jedná o porušenie procesu látkovej výmeny, ktorá zabezpečuje výživu kostného tkaniva. Tento proces, ktorý oslabuje štruktúru kosti trvá dlhšiu dobu čo však v praxi znamená, že najčastejšie sa na osteoporózu príde až po úraze. Porušenie látkovej výmeny výživy kostného tkaniva sa prejavuje ako zvýšená lámavosť kostí, oslabenie ich pevnosti. Pri osteoporóze sú ohrození najmä ľudia vyššieho veku a predovšetkým ženy po prechode. Je štatisticky dokázané, že osteoporóza sa s pribúdajúcimi rokmi dostáva čoraz viac do povedomia ľudí a postihuje už takmer každú 3. ženu a 6. muža. Môže sa taktiež zaraďovať medzi isté druhy civilizačných chorôb, kedy zdravú vyváženú stravu v podobe dostatočného príjmu mliečnych výrobkov, a teda i vápnika, nahrádzajú rýchle jedlá, ktoré nespĺňajú výživové hodnoty.

Osteoporóza a strava: Čo dodržiavať?

Osteoporóza a strava so sebou úzko súvisia a základným bodom stravy pri tomto ochorení je dostatočný príjem vitamínov, ktoré sa priamo podieľajú na výstavbe kostí. Tieto zložky stravy sú zinok, vápnik, fosfor, magnézium, vitamín D, C a K, či stopové prvy stroncia. Aby sme výstavbu kostí podporili čo najviac obmedzíme príjem zložiek, ktoré štruktúru kostí priamo porušujú. Patrí sem kadmium, olovo či sodík, ktorý je súčasťou konzervačných látok.

Osteoporóza a strava: Na čo je potrebný vápnik?

Vápnik je neoddeliteľnou súčasťou kostí a zubov. Nachádza sa taktiež aj v krvi, kedy je jeho prítomnosť dôležitá najmä pre správnu funkciu svalov srdca a správnej hladiny zrážanlivosti krvi. Ak telo zaregistruje nedostatok vápnika v krvi, dopĺňa ju vápnikom z kostí. Pri osteoporóze je preto veľmi dôležité dopĺňať vápnik aj nad rámec priemerného denného príjmu vápnika dospelého človeka, t.j. nad 1 g/ 1 deň. Pacient trpiaci osteoporózou preto musí dopĺňať nie len správnu hladinu vápnika krvi, ale zabezpečiť to, aby telo neodoberalo vápnik kostiam, ktorých štruktúra je oslabená. Osteoporóza a strava si preto priamo vyžaduje dostatočný príjem vápnika. Ten môžeme nájsť nie len v mliečnych výrobkoch, ale aj v lieskovcoch, maku, sóji či rybách. Dôležitou zložkou stravy je aj príjem vitamínu D, ktorý je prijateľný len počas letných mesiacov a to pobytom aspoň 30 minút na slnku. Pri starších pacientoch odporúčame príjem lieka s nízkotučnými hodnotami, pričom plnotučné mlieko nepodporuje správnu hladinu cholesterolu v krvi.

Aké dávky vápniku sú potrebné?

Už pri zisťovaní štádia osteoporózy je lekármi zistený doporučený priemerný príjem vápnika. Pacientovi spĺňajúcemu odporúčanie lekára, ohľadom množstva príjmu vápnika, nehrozí žiadne nebezpečenstvo. A to vo forme vzniku kostných výrastkov či obličkových kameňov. Je nutné podotknúť, že tieto komplikácie vznikajú pri veľmi vysokých dávkach vápnika, ktorý sa stáva neprospešným.

Poraď sa s našimi skúsenými fyzioterapeutmi