Následky Covid-19 na srdci a cievach

Jedným z mnohých následkov ochorenia Covid-19 môže byť poškodenie srdca na viacerých úrovniach. Môže vyvolať zmenu hodnôt krvného tlaku, vznik arytmie, zápal srdcového svalu alebo trombózu, ktorá poškodzuje koronárne cievy. V tomto článku sa bližšie pozrieme na tému srdca a ciev v spojení s koronavírusom. 

Čo je Covid- 19?

Covid-19 je infekčné ochorenie, ktoré vyvoláva koronavírus SARS-CoV-2. Prvýkrát ho identifikovali u pacientov s vážnym respiračným ochorením v decembri roku 2019 v čínskom meste Wu-chan. Covid-19 postihuje najmä dýchacie ústrojenstvo a v ťažkých prípadoch vyvoláva vážny zápal pľúc a môže viesť až k smrti. Vírus sa prenáša kvapôčkami sekrétu pri kašli, kýchaní a rozprávaní, preto ohrozuje osoby, ktoré sú v blízkom alebo dlhšie trvajúcom kontakte s nakazeným, s kontaminovaným predmetom alebo vstúpia do priestoru, kde sa v ovzduší nachádza vírus.

Rizikové faktory

Akýkoľvek zhoršený zdravotný stav, chronické ochorenie, onkologické ochorenie, srdcovo-cievne ochorenie alebo ochorenie pľúc, celkový priebeh Covid-19 zhoršuje.   Ak sa človek s ochorením srdca a ciev nakazí koronavírusom, či už ide o poškodené srdce, alebo upchaté koronárne cievy, organizmus sa so stresom z choroby vyrovnáva oveľa ťažšie. Osoba s poškodeným srdcom má vyššiu šancu podľahnúť horúčke, nízkemu obsahu kyslíka, nestabilnému krvnému tlaku a poruchám zrážanlivosti krvi. Toto všetko sú dôsledky Covid-19, ktoré človek so zdravým srdcom prekoná ľahšie.

Kardiovaskulárne komplikácie a následky na srdci a cievach spojené s Covid-19

Vírus SARS-CoV-2 môže poškodiť srdce rôznymi spôsobmi. Môže priamo napadnúť alebo spôsobiť zápal srdcového svalu, čím sa naruší rovnováha medzi prísunom a spotrebou kyslíka, a to následne vedie k poškodeniu srdca. Rozsah poškodenia možno zistiť meraním hladiny enzýmu troponínu v krvi. U jednej štvrtiny pacientov hospitalizovaných s vážnym priebehom Covid-19 bola nameraná vyššia hladina tohto enzýmu. Jedna tretina týchto pacientov už mala existujúce srdcovo-cievne ochorenie. Poruchy metabolizmu takisto zhoršujú priebeh infekcie Covid-19. Ľudia s nadváhou, cukrovkou 2. typu, ktoré sami o sebe zvyšujú pravdepodobnosť zápalu a riziko krvných zrazenín, čo priebeh ochorenia Covid-19 komplikuje. Ak je priebeh infekcie vážny, organizmus reaguje prehnanou tvorbou zápalových molekúl zvazných cytokíny (tzv. cytokínova búrka), ktoré sa uvoľnia do krvi a môžu vážne poškodiť životne dôležité orgány. Problémy so srdcom sa však môžu objaviť aj u zdravých ľudí, ktorí pred nakazením sa Covid-19 nemali žiadne príznaky, no vážny priebeh koronavírusu zanechá trvalé následky. 

Vplyv liekov užívaných na liečbu Covid- 19 

Existuje polemika ohľadne ochorenia Covid-19 a užívania niektorých liekov, napr. liekov na vysoký krvný tlak (antihypertenzíva). V tlači sa objavili správy o tom, že by sa tieto lieky mali počas ochorenia vynechať. Toto tvrdenie je však neopodostatnené, dokonca nebezpečné a Európska kardiologická spoločnosť i Slovenská kardiologická spoločnosť vydali stanovisko o tom, že je nutné v liečbe vysokého tlaku pokračovať, nakoľko môže zhoršuje stav srdca. Navyše, vysoký krvný tlak v spojení s Covid-19 môže ohroziť nielen srdce, ale aj obličky a mozog. Najlepšou ochranou proti Covid-19, ale takisto regeneráciou po jeho prekonaní je starostlivosť o zdravie posilnením imunity cez fyzickú aktivitu, vyváženú a pestrú stravu podporujúcu zdravie srdca a dostatočný oddych a samozrejme, dodržiavanie všetkých pandemických opatrení.  Na našej klinike dokážeme pacientom pomôcť práve s fyzickou aktivitou, ktorá posilní srdce a cievy po prekonaní infekcie, alebo ako formu prevencie. 

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.