Parkinsonova choroba: existuje aj nefarmakologická liečba?

Parkinsonova choroba patrí medzi ochorenia rozšírené po celom svete. Je to choroba centrálnej nervovej sústavy, ktorá dostala pomenovanie po anglickom lekárovi ešte v 19. storočí. Vznik choroby podnecuje nedostatok látky dopamín, ktorá slúži na prenos biologickej informácie medzi bunkami. Následne dochádza k strate týchto nervových buniek v mozgu. To následne ovplyvňuje ovládanie pohybov, náladu, spánok a dokonca aj myšlienky. Ani v súčasnosti neexistuje možnosť úplného vyliečenia. Príznaky Parkinsona sa dajú liečiť, respektíve tlmiť a zmierňovať. Existuje široké spektrum farmakologickej aj nefarmakologickej liečby.

Okolo ochorenia visí viacero otáznikov. Jedným z nich sú aj príčiny vzniku ochorenia. Najpravdepodobnejšie sa javí kombinácia faktorov, ktorými sú genetická predispozícia, zvýšená náchylnosť na vznik ochorenia, či pôsobenie toxínov. Zhoršenie ochorenia spôsobuje užívanie drog alebo časté úrazy hlavy. Parkinsonova choroba sa týka predovšetkým starších ľudí, až dve tretiny chorých sú práve seniori. Práve vek zvyšuje nebezpečenstvo nárastu ochorenia a považuje sa za najvýznamnejší rizikový faktor.

Prejavy Parkinsonovej choroby

Parkinsonová choroba sa prejavuje prostredníctvom motorických alebo nemotorických príznakov. Motorické príznaky sú tie, ktoré súvisia s pohybom. Patrí sem trasenie, svalová stuhnutosť, poruchy rovnováhy. Práve tras je najviditeľnejším príznakom Parkinsonovej choroby, ktorý postihuje asi tri štvrtiny pacientov. Trasenie sa objavuje zväčša na ruke a zväčšuje sa pri psychickej záťaži alebo pri únave. Pri priebehu choroby dochádza tiež k problémom s jemnými koordinovanými pohybmi. Tie dokáže pacient spozorovať pri zapínaní gombíkov alebo pri holení.

Medzi nemotorické príznaky patrí potenie, bolesť v ramene, v bedrách alebo bolesti svalov. Jedným z príznakov je tiež syndróm nespokojných nôh. K symptómom patrí tiež nespavosť, ťažkosti s prehĺtaním alebo močením a niekedy aj demencia. Osoby trpiace Parkinsonovou chorobou postupne nadobúdajú ťažkosti pri ovládaní pohybov tela a časom strácajú schopnosť vykonávať každodenné úkony. Ochorenie sa považuje za dlhodobé, keďže pacienti žijú až 15-20 rokov od diagnostikovania choroby. Parkinson najčastejšie postihuje osoby okolo veku 50-60.

Ako sa dá Parkinsonova choroba liečiť?

V súčasnosti zatiaľ neexistuje účinná liečba, ktorá by dokázala ochorenie natrvalo zastaviť a úplne vyliečiť. Mnoho príznakov sa dá ale účinne potlačiť. Účinnou sa javí liečba, ktorá spája farmakologickú, aj nefarmakologickú liečbu. Existuje niekoľko účinných liekov, ktoré pomáhajú potláčať príznaky ochorenia. Farmakologická liečba zahŕňa substitúciu dopamínu podobne pôsobiacimi látkami. Negatívom sú často prítomné vedľajšie nežiaduce účinky.

Nefarmakologická liečba

Nefarmakologická liečba je založená na rehabilitácii, telesnom cvičení a vhodných režimových opatreniach. Tieto spadajú pod neurologickú fyzioterapiu. Pacienti by mali neustále praktizovať cvičenia, ktoré im boli odporučené. Sú to predovšetkým rôzne cvičenia, ktoré dopomáhajú k uvoľneniu svalov a kĺbov. Tieto precvičovania by mali byť účinné, no nie časovo náročné a vyčerpávajúce, aby pacienta príliš nevyčerpali. Dôležité je dodržiavať pravidelný pohyb, chôdzu, praktizovať plávanie. Netreba zabúdať na vyváženú diétu, dostatočný príjem tekutín a prísun potrebných vitamínov.

Parkinsonovej chorobe musia pacient a jeho blízki prispôsobiť bežný život, ktorý chorobou zostáva ovplyvnený. Pacient a jeho okolie sa musia naučiť chorobu rešpektovať a žiť s ňou. V domácom prostredí je potrebné upraviť nábytok, kúpeľňu a odstrániť čo najviac nástrah a prekážok. Pri pohyblivosti pacientom pomáha správne nastavená výška postele a stoličiek alebo napríklad pripevnenie úchytiek na toaletu. Dôležité je pacienta podporovať a rešpektovať to, že niektoré úkony u ňho môžu vyžadovať viac času.

Príďte sa poradiť zdarma >>>