Posunutá panva môže byť príznakom vážnejšieho problému

Panvový sklon má podstatný vplyv na formu chrbtice. Adekvátna rovnováha panvy a svalstva, ktoré upevňuje panvu, sú základom pre správne držanie tela. Určitý stupeň panvového sklonu je normálny a nepredstavuje žiaden závažný problém. Zvýšené panvové vybočenie však vedie k zvýšenému riziku bolesti kolien, k bolesti alebo poraneniam dolnej časti chrbta a ďalším poruchám pohybového ústrojenstva.

Ako sa posunutá panva prejavuje a ako ju liečiť

Táto vybočená panva trápi mnoho ľudí. Len veľmi málo z nich o tomto svojom probléme vie, i keď je zjavne viditeľný už na prvý pohľad. Prejavuje sa nerovnosťou panvových kostí a spôsobuje to, že jeden bok sa nachádza vyššie a druhý nižšie. Tento nerovnovážny stav dokáže zapríčiniť bolesti spodnej časti chrbta a panvové bolesti.

Vybočená panva môže mať tiež celkový vplyv na pohyblivosť človeka, ktorú negatívne ovplyvňuje a sťažuje. Ľudia každoročne míňajú množstvo peňazí na lieky a iné liečenia, ktoré sú založené iba na zmiernení alebo dočasnom odstránení bolesti. Množstvo odborníkov je však toho názoru, že špeciálne cviky za pomoci fyzioterapeutov predstavujú oveľa lepšiu možnosť. Predovšetkým sa jedná o dlhodobé riešenie problému a nie len krátkodobé potlačenie bolesti bez nápravy.

Príčiny posunutej panvy

Posunutá panva môže vzniknúť na základe viacerých príčin. Medzi ne patrí sedavý životný štýl, zlé pohyby a držanie tela, jednostranné pracovné zaťaženie a tiež určité genetické predispozície. V neposlednom rade dochádza k vybočeniu panvy pri nehodách a iných úrazoch. V mnohých prípadoch je posunutá panva príznakom skoliózy, ktorá znamená pre človeka vážny problém. Skolióza predstavuje vychýlenie chrbtice do strán vo frontálnej rovine. Okrem posunutej panvy patrí k príznakom tiež vyčnievajúca lopatka, sklátený trup alebo to, že jedno rameno sa nám zdá byť vyššie posadené než to druhé. Skolióza nepredstavuje iba estetický problém. Môže spôsobovať bolesti chrbta a má nepriaznivý vplyv na orgány, ktoré sú uložené v hrudníku. Príliš veľké zakrivenie chrbtice sa môže prejaviť napríklad na srdci a pľúcach a to znížením ich výkonnosti.

Skolióza a fyziotrapia

Skolióza postihuje ľudí vo všetkých vekových kategóriách, najviac postihnuté sú však deti v školskom veku. Práve preto by nemalo byť vybočenie chrbtice ignorované a je potrebné ho riešiť už od útleho veku. Fyzioterapia predstavuje významnú pomoc pri náprave. Prostredníctvom správneho uvoľňovania svalov a vybraných špeciálnych cvikov dokáže v rámci svojich možností napriamiť chrbticu a následne ju stabilizovať. Pravidelná návšteva fyzioterapeuta tak dokáže vyriešiť problémy s chrbticou a odstrániť bolesť.

Príďte sa poradiť zdarma >>>