Puchnutie nôh: príčiny, riešenie a prevencia

Puchnutie nôh je častým sprievodným symptómom mnohých ochorení či hormonálnej dysbalancie.  Kauzálnosť (príčinnosť) opuchu nôh je dôležité konzultovať s ošetrujúcim lekárom, pričom sa pacient podrobí viacerým testom pre odhalenie príčiny. Opuch nôh sa môže dostaviť pri tehotenstve, menopauze, po traume (úraze), ako aj symptóm vážneho ochorenia.    Niektoré ochorenia, napríklad cirhóza pečene, nenesú takmer žiadne sprievodné symptómy. Často nie je možné pacienta zachrániť z dôvodu pokročilého štádia, kedy sa začnú objavovať prvé bolesti. Puchnutie nôh sú jedným z alarmujúcich príznakov cirhózy pečene.   

Čo je to opuch? 

Opuch, periférny edém, je fyziologickým prejavom zadržiavania vody v tele. Zvyčajne sa jedná o puchnutie nôh, resp. chodidiel, a to z dôvodu pôsobenia gravitácie. Ak sa jedná o opuch ruky či inej časti tela, hovoríme o opuchu zo zápalu.   

Čo spôsobuje puchnutie nôh? 

Opuchnuté chodidlá, členky, sú indikované najmä u ženského pohlavia, a to počas tehotenstva či menopauzy. Základným predpokladom eliminácie opuchu nôh je pravidelná fyzická aktivita, ktorá rozprúdi cirkuláciu krvi v tele. Dôvody opuchu chodidiel môžeme rozdeliť do troch kategórií podľa závažnosti:  

  1. Kategória - Menej závažné príčiny

  • Obdobie pred menštruáciou: Mnoho žien spozoruje rôzne zmeny v tele niekoľko dní pred menštruáciou. Opuch nôh pred menštruáciou je spôsobený zadržiavaním vody, a preto sa môže stať, že ručička na váhe ukazuje vyššiu hmotnosť (ktorú tvorí zadržiavaná voda).

  • Užívanie medikamentov: Medikamenty korigujúce vysoký tlak v krvi a diabetes môžu mať vedľajší účinok vo forme opuchu nôh. Tieto lieky obsahujú látky ako metformín, nifedipín, amlodipín)

  • Chronická žilová nedostatočnosť: Kŕčové žily sú hlavným príznakom tohto ochorenia, pri ktorom je obmedzená dodávka prúdenia krvi z dolných končatín. 

  • Nadváha: Konzumácia určitých jedál zadržiava v tele vodu, ktorú následne váha človeka tlačí smerom dolu - do dolných končatín. 

 

  1. Kategória - Závažné ochorenia, traumy 

  • Cirhóza pečene: Ochorenie pečene spôsobené silným alkoholizmom, hepatitídou B a C. Cirhóza pečene nemá v počiatočných štádiách takmer žiadne bolestivé príznaky, ako symptóm sa často objavuje opuch nôh. 

  • Ochorenia obličiek: Ochorenie obličiek súvisí s močením (prípadným zadržiavaním vody v systéme a intoxikáciou obličiek).

  • Perikarditída: Ochorenie vo forme zápalu osrdcovníka, ochranného obalu srdca

  • Srdcové zlyhávanie: Srdcové zlyhávanie spôsobuje nedostatočnú pumpáž krvi do organizmu. 

 

  1. Kategória - Hormonálna dysbalancia 

  • Tehotenstvo: Opuch nôh sa počas tehotenstva objavuje najmä počas posledného trimestra. Opuch nôh spôsobuje narastajúca váha plodu a tým sa cirkulácia krvi v nohách značne spomaľuje. Puchnutie nôh počas tehotenstva nie je nebezpečné, ak nebolo zistené iné závažné ochorenie, avšak značne znižuje komfort budúcej mamičky. 

  • Hormonálna liečba: Hormonálna liečba môže vplývať na organizmus zadržiavaním vody, čo sa môže prejaviť zvýšenou hmotnosťou a opuchom chodidiel. 

 

Puchnutie nôh: Kedy navštíviť lekára? 

Puchnutie nôh môže mať závažné aj menej závažné dôvody. Kedy je správny čas navštíviť lekára?     

  • Opuch nôh pretrváva viac ako 3 dni

  • Pacient pozoruje príznaky srdcového zlyhávania, akútneho zlyhávania obličiek, a to odpadávanie, dýchavičnosť, kašeľ, vykašliavanie krvi, necitlivosť v končatinách

  • K opuchu nôh sa pridružila silná bolesť nôh, krvný výron (hematóm)

  • Ak má pacient silnú horúčku či zimnicu

    Puchnutie nôh je prirodzeným spôsobom ako sa telo vyrovnáva s nedostatočným prekrvením či zadržiavaním vody z dôvodu hormonálnych zmien. Opuch nôh však môže signalizovať vážne zdravotné komplikácie, ktoré nemožno ignorovať a je nutné  navštíviť lekára!