Regenerácia svalov: Doprajte svalom zaslúžený oddych

To, že šport je pre náš organizmus mimoriadne prospešný, vieme asi všetci. No mnohí z nás zabúdajú na veľmi dôležitú činnosť, a tou je regenerácia svalov po tréningu. Väčšinou hneď, ako docvičíme, utekáme za ďalšími povinnosťami. O naše svalstvo sa ale treba starať, aby sme boli aj naďalej schopní náročnejších výkonov.

Prečo je regenerácia po tréningu pre naše telo dôležitá

Pravidelne cvičíte, dvíhate v posilňovni ťažké závažia, dokonca sa veľmi prísne stravujete, no napriek tomu nevidíte žiadne výsledky? Pravdepodobne ste už pochopili, že za to môže práve zanedbaná regenerácia svalov. Práve ňou si zabezpečíme ochranu svalov po tréningu a zabránime ich deštrukcii. Pri vykonávaní aeróbnych činností, ako napríklad beh či cyklistika, je regenerácia dôležitá kvôli udržaniu pružnosti a pevnosti svalov. Jednoducho povedané, regenerácia znamená znovuobnovenie stratenej energie po tréningu.

Ako podporiť regeneráciu svalov

Častokrát podceňovaným spôsobom, ako zlepšiť regeneračné procesy v tele, je práve strečing. Hrá významnú rolu v procese zotavovania. Úlohou strečingu je natiahnuť svaly, ktoré sa pri posilňovaní skracujú. Čím budú vaše svaly pružnejšie, tým menej času budete potrebovať na zostavenie. Vyskúšajte napríklad jogu. Pomôže vám posilniť rovnováhu a zvýšiť flexibilitu a ohybnosť tela. Významnú úlohu pri regenerácii zohráva kvalitný spánok. Vedeli ste, že veľa elitných športovcov spáva dlhšie, než sa odporúča dospelému človeku?

Dnes nám slúžia pre regeneráciu svalov doplnky najrôznejšieho charakteru, ktoré dostať kúpiť v lekárňach. Pri svalovej bolesti môžete siahnuť po voľnopredajných géloch s hrejivými alebo chladivými účinkami. Mnohým pomáhajú aj športové nápoje. Ak však uprednostňujete skôr prírodné produkty, siahnite po kokosovej vode, ktorá zaručene podporí rýchlu regeneráciu svalov.

Za zmienku tiež stojí ľahké kardio, ako napríklad plávanie, bicyklovanie či ľahký beh. Tieto aktivity dokážu zo svalov úspešne vyplaviť kyselinu mliečnu. Zvyšuje sa pri nich cirkulácia krvi, a tak sa dostane k svalom okysličená krv a všetky potrebné živiny.

Ktoré potraviny zaradiť do jedálnička

Treba si v prvom rade uvedomiť, že regenerácia je hlavne o správnom jedálničku, spánku a zdravom životnom štýle. Do stravy by ste jednoznačne mali zahrnúť ryby, ktoré sú výborným zdrojom proteínov a energie. Nezabúdajte na orechy, ktoré prispievajú k zvýšeniu energie. Cvikla vyplavuje z tela škodliviny, ktoré znižujú výkonnosť. Rýchlejšie zregenerovať telo vám pomôžu aj ovsené vločky, hovädzie mäso, či ryža. Skvelým zdrojom bielkovín sú vajcia a šošovica. Špenát je výborným zdrojom glutamínu, ktorý čistí svaly a zvyšuje svalovú energiu. Dôležité je jesť pravidelne menšie porcie, teda nikdy nie úplne do sýtosti. Nezabudnite piť dostatočné množstvo tekutín, dopĺňajte si pravidelne vitamíny a minerály a nikdy nehladujte. Ak vydávate energiu, zabezpečiť si musíte aj vyvážený príjem.

Prečo nevynechať masáž a saunu

Skúšali ste už niekedy relaxačnú masáž po tréningu? Je to skvelý nástroj, ako zotaviť svalstvo. A bonusom bude, že sa budete cítiť úžasne a oddýchnuto. Veľmi rozšírená je masáž penovým valcom. Odstraňuje zo svalov zápalové tekutiny a uvoľňuje tuhé miesta v unavených svaloch.

Popri masáži sa považuje za skvelý regeneračný prostriedok tiež sauna. Ako nám pomáha? Zvyšuje kondíciu, odstraňuje telesnú a duševnú únavu a tiež zabezpečuje prospešné otužovanie organizmu. Pobyt v saune vedie k uvoľneniu svalov, zvýši sa látková výmena a kĺbová ohybnosť. Saunu ako regeneračný prostriedok využívajte maximálne jedenkrát do týždňa.

Príďte sa poradiť zdarma >>>>