Rehabilitáciu zlomeného lakťa by ste nemali zanedbať

Zlomenina dokáže človeka naozaj potrápiť. Obzvlášť ak sa týka ruky, bez ktorej si vieme život asi iba ťažko predstaviť. Ruky využívame pri každodennej činnosti a častokrát ich neprimerane zaťažujeme. Niekedy si svojím správaním privodíme podobné komplikácie akou je aj zlomenina lakťa. Stačí malá nepozornosť a nepríjemnosť je na svete.

Zlomenina lakťa

Zlomenina lakťa predstavuje zranenie jednej alebo viacerých kostí, ktoré spolu tvoria lakťový kĺb. Môže sa jednať o ramennú kosť, kosť predlaktia alebo vretennú kosť. Existuje viacero príčin, ako si môžeme takúto zlomeninu privodiť. Zlomenina môže vzniknúť napríklad pri páde na hornú končatinu, či priamym úderom na kosť. Príčinou môže byť aj zakrútenie lakťa nad normálny rozsah. Riziko zlomeniny sa zvyšuje s vekom, zníženou svalovou hmotnosťou a osteoporózou. Samozrejme, k zlomenine často dochádza aj pri športovaní. Deti si dokážu zlomeninu privodiť ľahko pádom zo stromu alebo z bicykla, či korčúľ.

Rehabilitácia zlomeného lakťa

Približná doba hojenia zlomeniny lakťa je osem až desať týždňov. Proces hojenia sa však nekončí zložením sadry s pocitom, že sa kosť zrástla. Je potrebné so zlomenou kosťou následne pracovať, aby sa predišlo možným nepríjemným následkom do budúcna. Jedným z týchto následkov môže byť zníženie pohyblivosti ruky, čo predstavuje problém hlavne z praktického hľadiska. Nemalo by sa teda zabúdať na následnú potrebnú rehabilitáciu po zlomenine ruky. Zanedbanie rehabilitácie sa môže neskôr vrátiť vo forme bolesti aj vážnejších problémov, čo je pri tak vyťaženom orgáne veľmi nepríjemné.

Pomoc fyzioterapie

Mnohokrát sa stáva, že po zlomenine dochádza k stuhnutiu svalov, strate citlivosti a strate pohyblivosti. Ruku následne človek nedokáže využívať na 100 percent. V týchto prípadoch dokáže účinne pomôcť fyzioterapia a špeciálne cviky po zlomenine lakťa. Existuje množstvo cvičení a postupov ako rozhýbať ruku po zlomenine. Ako jeden konkrétny úspešný príklad môžeme uviesť pacientku, ktorá po liečení v štátnej nemocnici nebola schopná naplno vystrieť ruku. Následne sa obrátila na fyziterapeutické centrum, kde pod dozorom odborných fyzioterapeutov praktizovala účinné cviky po zlomenine lakťa. Po pravidelných štvorhodinových návštevách, jedenkrát do týždňa, sa podarilo tvrdohlavý lakeť vystrieť. Pacientka tak bude schopná využívať svoju ruku plnohodnotne. Je to iba jeden z mnohých prípadov, keď sa podarilo napraviť následky zlomeného lakťa rehabilitáciou.

Príďte sa poradiť zdarma >>>