Športová medicína a fyzioterapia idú ruka v ruke

Niet pochýb, že aktívni športovci namáhajú svoje telo niekoľkonásobne viac než ľudia, ktorí nešportujú. V ich prípadoch dochádza k väčšiemu množstvu úrazov pohybového aparátu, ktoré sú častokrát špecifické. Medzinárodné štatistiky zamerané na druhy zranení uvádzajú, že športové úrazy predstavujú druhý najčastejší zdravotný problém na svete. Dôležité je, aby športovci dokázali zvládnuť úraz v čo najrýchlejšom možnom čase a tiež bez následkov vo forme bolesti alebo rôznych následných pohybových obmedzení. Je preto podstatné, aby sa rozvíjala oblasť medicíny špeciálne zameraná na tieto úrazy a na zlepšovanie výkonnosti športovcov. Jedná sa konkrétne o športovú medicínu. Športová medicína je medicínska disciplína, ktorá sa zaoberá fyzickou zdatnosťou, liečbou a prevenciou zranení súvisiacich so športom a cvičením. Tento odbor sa objavil ako samostatná oblasť zdravotnej starostlivosti v druhej polovici 20. storočia.

Športová medicína sa podieľa na starostlivosti o pacientov v súvislosti s ich pohybovou aktivitou. Primárne sa zameriava na liečbu zranení vzniknutých pri športe. Jedná sa napríklad o poranenie svalov a spojivového tkaniva, či rôzne natrhnutia a natiahnutia svalov. V minulosti sa športová medicína týkala predovšetkým artroskopie kolena, ramena a členka. V súčasnosti sa zameriava na artroskopiu lakťa, zápästia, či bedrového kĺbu. Viac než polovica všetkých artroskopických operácií sa týka rekonštrukcie alebo náhrady poškodených štruktúr. Podobný trend sa dotýka tiež endoprotetických operácií. Donedávna sa vykonávali tieto operácie na kolennom a bedrovom kĺbe, no v súčasnosti sa zameriavajú na oblasti ramena, členka a lakťa.

Športová medicína sa taktiež zameriava na minimalizáciu rizika náhleho úmrtia pri pohybovej aktivite. Týka sa to zvlášť rizika spojeného s často nepoznaným ochorením srdca, a to nie len pri športovcoch. Určite ste už zachytili v novinách správy o náhlych úmrtiach mladých trénovaných futbalistov či hokejistov počas zápasu. Odborníci v oblasti športovej medicíny sa snažia o včasnú diagnózu akýchkoľvek problémov so snahou predísť prípadným zlyhaniam srdca.

Športová medicína a fyzioterapia

Fyzioterapia ide ruka v ruke so športovou medicínou. A to buď vo fáze hojenia po úraze alebo ako preventívne opatrenie pred vznikom zranenia. Škála športových úrazov, ktorým fyzioterapia pomáha, je obrovská. Primárne sa zameriava na liečbu svalovej bolesti a na rehabilitačný proces po zlomeninách kostí alebo závažných natrhnutiach svalov. Fyzioterapia je účinná po rôznych úrazoch aj pri chronických stavoch, ktoré pramenia z jednostranného alebo neadekvátneho zaťaženia pohybového aparátu špecifickou športovou aktivitou.

Rehabilitácia a fyzioterapia sú zvlášť potrebné v štádiu po operáciách zranení. Práve preto je športová medicína úzko prepojená s fyzioterapiou. Aj pacienti v PROFY prejavujú spokojnosť po absolvovaní fyzioterapeutických cvičení. Nemusí ísť iba o aktívnych športovcov, fyzioterapia je dôležitá tiež v prípade pasívnych športovcov a tiež ľudí, ktorí nešportujú vôbec. Hlavným cieľom následnej fyzioterapie je zmiernenie bolesti, obmedzenie telesného postihnutia, rýchlejšia regenerácia a následná príprava športovca. Každé cvičenie je prispôsobené fyzickým aktivitám pacienta, jeho zdravotnému stavu a prípadnému zraneniu, ktoré utrpel. Fyzioterapeut vytvorí plán, ktorý napomôže pacientovi vrátiť sa k športovaniu. Zároveň sa snaží o minimalizovanie rizika zopakovania úrazu a o maximalizáciu jeho ďalšej výkonnosti.

Prečítajte si tiež: Športový fyzioterapeut – najlepší kamarát mnohých športovov

Príďte sa poradiť zdarma >>>