Správne držanie tela: Učíme dieťa hádzať loptou

Hádzanie lopty zohráva dôležitú rolu v nadobúdaní zručností, ako je sila, vizuálno-motorická koordinácia, plánovanie pohybu a uvedomovanie si priestoru a tela. Podobne, ako s inými pohybovými zručnosťami, aj tu platí, že prax je najdôležitejšia! Navyše, lopta je lacná a dostupná hračka, ktorá dieťa nielen zabaví ale naučí veľmi dôležité zručnosti, o ktorých si povieme v tomto článku. Hru s loptou zvládne navyše každý, starí rodičia aj deti. 

Míľniky v hádzaní lopty

8-12 mesiacov - Gúľanie lopty na zemi. 12-14 mesiacov - Odhodenie lopty rôznymi smermi, dieťa ešte nie je schopné loptu presne nasmerovať. 15-18 mesiacov - Hádzanie lopty tak, že vystrie paže v ramenách alebo lakťoch.  19-22 mesiacov - Hádzanie lopty zhora. 23-26 mesiacov  - Hádzanie lopty zospodu. 26-30 mesiacov - Hádzanie lopty zhora s formou (dieťa natiahne pažu hore a dozadu). 29-36 mesiacov - Hádzanie lopty zospodu s formou (dieťa natiahne pažu dole a dozadu). 38-42 mesiacov - Dieťa hádže loptu zhora a pridáva sa aj rotácia v trupe pri tom, ako sa pažou natiahne hore a dozadu a urobí náprah opačnou nohou. 38-42 mesiacov - Triafa cieľ hodom zospodu.  43-46 mesiacov - Triafa cieľ hodom zhora. 45-48 mesiacov - Dieťa hádže loptu zospodu a pridáva sa aj rotácia v trupe pri tom, ako sa pažou natiahne dole a dozadu a urobí náprah opačnou nohou.

Tipy ako dieťa naučiť hádzať loptu

1. Gúľanie lopty

Podobne, ako pri učení sa loptu chytať, začnite si najskôr s dieťaťom loptu gúľať po zemi. Dieťa sa tak naučí podstatu loptovej hry, loptu získať, ale aj posunúť ďalej. Zároveň gúľanie lopty trénuje pozorovanie pohybu lopty zrakom a reakciu na pohyb lopty pohybom tela - inými slovami dieťa sa učí načasovať a naplánovať pohyb podľa pohybu lopty.  Veľmi praktické sú farebné plastové dierované lopty, ktoré sú pre dieťa ľahko uchopiteľné. Navyše sú veľmi ľahké a umožňujú obojručný úchop a jednoduchú manipuláciu. Keď sa dieťa oboznámi s gúľaním lopty, nechajte dieťa nech sa s loptou v rukách postaví, najskôr ju pustí a neskôr aj hodí na zem a zodvihne. 

2. Začnite s väčšou loptou

Na začiatku je lepšie používať loptu väčšieho formátu, napr. Fit loptu, ktorú dieťa vidí zreteľne a je jednoduchšie ju chytiť. Časom môžete používať menšiu a menšiu loptu. 

3. Zmeňte cieľ 

Trénovať gúľanie loptou od seba k dieťaťu a späť je super, ale prečo neskúsiť aj iné možnosti! Môžete v priestore rozložiť farebné kužele alebo postaviť vežičky, okolo ktorých musí dieťa loptu pregúľať. Úžasný spôsob ako trénovať presnosť a zameranie sa na cieľ. Nechajte nech vám dieťa pomôže s domácimi prácami rak, že ho naučíte hádzať oblečenie do koša na bielizeň, čo je predstupeň hádzania lopty do basketbalového koša. 

4. Striedajte hádzanie loptou zhora a zospodu 

Ukážte dieťaťu ako hádzať loptu oboma spôsobmi, zhora i zdola. Nechajte nech sa dieťa učí od starších súrodencov alebo iných detí na ihrisku. Používame verbálne a fyzické navádzanie.

5. Zmeňte prostredie a vybavenie

Čím pestrejšie prostredie a rôznorodejšie vybavenie budete používať, tým viac sa vaše dieťa naučí reagovať na zmenu a poradiť si s novou výzvou. Stačí, že prenastavíte výšku basketbalového koša, alebo mu kúpite niekoľko lôpt rôznej veľkosti, prípadne aj tvaru. Na trhu sú už okrem klasických lôpt aj mnohé iné hračky určené na hádzanie, takže o pestrosť nie je núdza. Loptové hry sú skvelým spôsobom, ako svoje dieťa dostať vonku na čerstvý vzduch a denné svetlo, ktoré je preň tak dôležité. O jeho benefitoch na zdravie a zrak sme písali v článku o chytaní lopty Lopta prestáva byť v porovnaní s modernými hračkami a technológiami u detí obľúbená, ale to, čomu sa vaše dieťa venuje do veľkej miery závisí od vás, rodičov. Jedine váš záujem a pozornosť dokážu dieťa motivovať k aktivitám, o ktorých viete, že sú preň prospešné z pohľadu vývoja pohybu, ale takisto sociálnych väzieb a v neposlednom rade i vášho vzťahu s ním. Pri loptových hrách sa naučí rýchlo a strategicky rozmýšľať a plánovať, naučí sa ako chutí víťazstvo a prehra, ako funguje tímová práca a tiež dodržiavať pravidlá.

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.