Syndróm kubitálneho tunela: Príznaky, liečba a prevencia

Horné končatiny, teda paže a ruky, sú našim pracovným i komunikačným nástrojom a takisto neodmysliteľnou súčasťou pohybu. Syndróm kubitálneho tunela je jednou z mnohých diagnóz, ktoré môžu túto oblasť zasiahnuť. Čo to je a ako ho liečiť sa dozviete v tomto článku. 

Čo je syndróm kubitálneho tunela?

Kubitálny tunel je úzky priestor, ktorý sa nachádza v lakti a prechádza cez neho nerv ulnaris. Ten inervuje malíčkovú časť predlaktia, konkrétne malíček a polovicu prsteníka. Syndróm kubitálneho tunela vzniká, keď dôjde k stlačeniu nervu ulnaris. 

Príčiny vzniku syndrómu kubitálneho tunela

Najčastejšou príčinou syndrómu kubitálneho nervu je úraz. Nerv sa poškodí pri zlomenine alebo dislokácii teda vykĺbení lakťa.  Stlačenie ulnárneho nervu môže nastať aj z iných príčin. Kubitálny kanál sa zužuje a nerv sa stlačí aj pri ohnutí hornej končatiny v lakťovom kĺbe. Ak k takémuto ohybu dochádza opakovane a dlhodobo pri športe alebo práci, môže to viesť ku chronickej dráždivosti nervu.  Ďalšie príčiny sú napríklad dlhodobé držanie nesprávnych pozícií, činnosti, ktoré udržujú lakeť v ohnutej polohe po dlhú dobu, nepretržité používanie vibračných nástrojov a určité športy. Po syndróme karpálneho tunela ide o druhú najčastejšiu komplikáciu spojenú s útlakom nervu v hornej končatine.  

Najčastejšie príznaky kubitálneho tunela

Príznaky syndrómu kubitálneho tunela sa líšia v závislosti od pokročilosti syndrómu. V počiatočnom štádiu je dôležitým indikátorom mravčenie v prstenníku a malíčku. Neskôr pacient cíti menej alebo necíti vôbec končeky prstov na prstenníku a malíčku. V pokročilom štádiu sa k predošlým príznakom pridáva aj znížená schopnosť alebo úplná neschopnosť addukčných a abdukčných pohybov prstov ruky. Medzi ďalšie príznaky patrí trpnutie a necitlivosť prstov ruky, nočné tŕpnutie bolesti ruky a atrofia svalstva palcového bruška. 

Diagnostika syndrómu kubitálneho tunela

Diagnostika tohto syndrómu nemusí byť úplne jednoznačná, nakoľko jeho príznaky sa zhodujú s inými ochoreniami. Hlavne necitlivosť prstov je symptóm, ktorý môže naznačovať útlak nervu v krčnej chrbtici, úraz hlavy, krku a horných končatín, migrénu, niektoré ochorenia srdcovo-cievneho systému a iné.  Samotná diagnostika prebieha štandardne - lekár sa spýta pacienta na anamnézu – prípadný úraz alebo chronické dráždenie nervu, nasleduje fyzikálne vyšetrenie, neurologické vyšetrenie a EMG (elektromyografia). 

Liečba syndrómu kubitálneho tunela

Každý liečebný postup sa delí na dva základné typy: 

  • Konzervatívny - pokojový režim, dlaha, vitamíny B, zmena pohybového stereotypu, rehabilitácia.

  • Operačný zákrok - lokálna anestéza. Operačné riešenie indikuje a odporučí vždy neurológ na základe EMG vyšetrenia.

Neinvazívna liečba

Patrí tu pokojový režim, dlaha, vitamíny B, zmena pohybového stereotypu a rehabilitácia. Lekári často pacientom odporúčajú dlahu na noc, ktorá zabráni ohybu v lakťovom kĺbe.   Ďalej môžu pomôcť cviky na neurálny flossing - teda cviky, ktoré uvoľňujú nervy a tým sa zväčšuje rozsah pohybu a znižuje bolestivosť.

Medikácia

V začiatočnom štádiu syndrómu môže lekár odporučiť užívanie nesteroidných protizápalových liekov. Tieto lieky stiahnu zápal a prípadný opuch a takisto utíšia bolesť.  Steroidy sa neodporúčajú nakoľko by mohlo dôjsť k poškodeniu ulnárneho nervu. 

Operácia

Operáciu odporúča neurológ až vtedy, keď nezaberie iný druh liečby a tiež v prípade, keď je ulnárny nerv príliš stlačený a mohlo by dôjsť k jeho trvalému poškodeniu a dochádza k svalovej slabosti. Operácia sa radí k jednodňovej chirurgii a používa sa len lokálna anastéza. Pri operácii sa prereže a rozdelí vrchný väz kubitálneho tunela, čím sa zväčší priestor v tuneli a zníži sa tlak na nerv. O vhodnosti a priebehu operácie rozhodne váš lekár. 

Rekonvalescencia po operácii

V závislosti od operácie, budete musieť pravdepodobne nosiť dlahu po dobu niekoľkých týždňov od operácie. Nasleduje rehabilitácia zameraná na posilnenie svalstva a navrátenie rozsahu pohybu v lakťovom kĺbe. 

Fyzioterapia a syndróm kubitálneho tunela

S rehabilitáciou sa môžete obrátiť na skúseného fyzioterapeuta, ktorý dohliadne na vhodnú techniku a druh cvikov, aby ste získali späť silu a tiež pohybový rozsah v hornej končatine. 

Rizikové povolania

K rizikovým povolaniam patria všetky, ktoré si vyžadujú repetetívne pohyby horných končatín spojený s ohybom lakťovom kĺbe. Brúsiči skla, robotníci pracujúci so zbíjačkou, profesionálni hráči tenisu, niektoré skupiny zdravotníkov, atď. 

Ako predísť syndrómu kubitálneho tunela?

Keďže ku kubitálnemu syndrómu dochádza úrazom alebo naopak repetetívnym pohybom, ideálne je predchádzať obom. Zatiaľ čo v prípade úrazu nemožno predpokladať kedy, ako a či sa stane, v prípade namáhania lakťového kĺbu pri športe alebo v práci, možno predchádzať tomuto problému pravidelným kompenzačným cvičením s fyzioterapeutom

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.