Tieto kardio cviky na srdce by ste mali vyskúšať

Cviky na srdce sú dôležitým aspektom prispievajúcim k celkovej vitalite srdca. Srdce, ako dutý svalový orgán, má funkciu pumpáže krvi cez kardiovaskulárnu sústavu (obehovú sústavu). Pumpovanie krvi, a teda zabezpečenie jeho dostatočného tlaku, je zabezpečované vďaka rytmickým kontrakciám. Rovnako ako iné svaly v tele, aj srdce je dôležité precvičovať a posilňovať, vďaka čomu sa môžeme vyhnúť viacerým srdcovo-cievnym ochoreniam. Dôležitou súčasťou kardiocvičenia je znalosť správnej techniky a jeho aspektov tak, že dané cvičenie bude prispievať k zvýšení fyzickej kondície, ktorá so spevňovaním svalu úzko súvisí. V tomto článku si predstavíme niektoré kardiocvičenia, ktoré vám môžu poslúžiť najmä ako inšpirácia. 

Najlepšie cviky na srdce 

Cviky na srdce sú často kladným vedľajším efektom mnohých fyzických športových aktivít. Rovnako ako pri všetkých typoch cvičenia, aj pri cvikoch na srdce je dôležitá najmä technika výkonu a správne dýchanie. Srdce priamo kooperuje s pľúcami a bránicou, pričom je uložené v ich bezprostrednej blízkosti. Pacienti s nedostatočnou fyzickou zdatnosťou v oblasti vytrvalosti sú často limitovaní schopnosťou srdca pumpovať krv. Ich nepriateľom nemusí byť len inaktivita či nedostatok dynamického pohybu, ale aj rôzne srdcovo-cievne ochorenia, limity v oblasti pohybového aparátu, anomálie a pod.. Na anamnézu pacienta je dôležité prihliadať aj pri voľbe kardiocvičenia, nakoľko niektoré športy či aktivity nie sú vhodné pre pacientov s určitými fyziologickými stavmi. Medzi najobľúbenejšie cviky na srdce, resp. kardiocvičenia, patria: 

  • Nordic walking

  • Beh 

  • Plávanie

  • Aerobik 

  • Cyklistika 

Princípom týchto športov je zotrvanie v strednej intenzite ich výkonu viac ako 25 minút - práve vtedy dochádza k vyššiemu namáhaniu srdca, a tým aj k zvyšovaniu jeho kapacity. 

Najlepšie cviky na srdce

Nordic walking

Nordic walking je skvelou aktivitou pre každého, a to bez ohľadu na vek a dokonca takmer bez akéhokoľvek obmedzenia z hľadiska fyzického stavu. Nordic walking je aktivita, ktorú mnohí označujú za rýchlu chôdzu. Na rozdiel od bežnej rýchlej chôdze sú počas nordic walkingu využívané tzv. palice, vďaka čomu pri chôdzi efektívne pracujú aj ruky a spevňuje sa abdominálna dutina - brušné svaly. Nordic walking je taktiež skvelým začiatkom v prípade, ak je vašim cieľom postupné vybudovanie kondície, nakoľko tempo môžete ľahko prispôsobiť vlastným preferenciám. Pre aktívne namáhanie srdcového svalu strednej intenzity odporúčame chodiť aspoň 25 minút bez prestávky.  Tempo závisí od počiatočného stavu kondície, avšak telo by vo všeobecnosti pri kardiocvičeniach malo fungovať na 55% až 60% tepovej frekvencie. Tá sa dá jednoducho vypočítať pomocou vzorca 220 - vek športovca x 0,6. Výsledkom je tepová frekvencia v prepočte za jednu minútu. 

Beh 

Beh je aktivitou náročnejšou na fyzickú kondíciu a častokrát sú začínajúci rekreanti či pacienti demotivovaní. Táto aktivita je vhodná pre rekreanta, ktorý nevedie úplne inaktívny život, a teda disponuje určitou kondíciou. Pre úplného začiatočníka môže byť behanie veľmi demotivujúce, nakoľko môže byť problémom dýchanie či svalová únava. Ideálnym začiatkom je rýchla chôdza, alebo nordic walking. Rovnako ako pri inej kardio aktivite, aj pri behu sa odporúča stredná intenzita, ktorú môžeme ľahko odsledovať, a to tak, že si vyskúšame sa počas behu rozprávať. Beh rovnako neodporúčame rekreantom s obezitou, ochorením kĺbových aparátov či so srdcovo-cievnymi ochoreniami. 

Plávanie a cyklistika 

Plávanie je skvelou aktivitou, ktorá vyhovuje väčšine rekreantov so znalosťou plávania. Voda odľahčuje telesnú hmotnosť, čo je v konečnom dôsledku veľkým pozitívom najmä pre pacientov s obezitou či ochorením kĺbov. Plávanie či akýkoľvek pobyt vo vode, vrátane cieleného cvičenia, pôsobí blahodárne nie len vo forme kardiocvičenia, ale účinne zväčšuje aj rozsah pľúc. Cyklistika je aktivita, ktorú môžeme vykonávať ako vo voľnej prírode či v meste, tak aj v telocvični na stacionárnom bicykli. Rovnako ako pri behu, aj pri cyklistike si môže rekreant prispôsobiť tempo, prípadne zvoliť náročnejší terén. Cyklistika je vhodná takmer pre každého, avšak musíme myslieť na to, že aby sme účinne namáhali srdce s cieľom posilnenia tohto svalu, musíme bicyklovať aspoň 25 až 30 minút.   Ak sa rozhodnete vyskúšať niektorý z vyššie zmenených kardio cvičení, odporúčame toto rozhodnutie najprv prekonzultovať s vašim ošetrujúcim všeobecným lekárom, fyzioterapeutom či ortopédom.