Tŕpnutie rúk v noci môže mať mnoho príčin. Od rôznych úžinových syndrómov,  postihujúcich dolné aj horné končatiny, až po kompresiu nervov v zlej statickej polohe. Krátkodobý príznak parestézie nie je komplikovaným zdravotným problémom, keďže sa jedná o tranzitný príznak. Pozorovanie nepríjemné mravčenie a brnenie v pravidelných intervaloch či pri vykonávaní určitých pohybov môže signalizovať závažné chronické ochorenie, ktoré si vyžaduje konzultáciu u ošetrujúceho lekára. Dôležité je, aby pacient vedel popísať svoj problém pomocou anamnézy, a ďalej ju interpretovať svojmu lekárovi. 

 

Tŕpnutie rúk v noci: Hlavné príčiny 

Pritlačený nerv

Pritlačený nerv je bežným stavom, s ktorým sa každý iste stretol. Primárnymi príznakmi pritlačeného nervu je necitlivosť končatiny a následné brnenie a mravčenie. Táto následná reakcia znamená, že sa funkcia nervu začína obnovovať a začali do neho prúdiť potrebné živiny a kyslík. Pritlačený nerv nie je život ohrozujúcim stavom, hoci môže pôsobiť nepríjemne. 

 

Úžinové syndrómy 

Úžinové syndrómy sú syndrómy popisujúce komplikácie spojené s anatomickými úžinami a zaraďujeme ich do kategórie mononeuropatií.  Tieto syndrómy postihujú periférne nervy, ktoré sú umiestnené v úzkom zopätí väzivovým, kostným a nervovým tkanivom. Prvotnými príznakmi úžinových syndrómom je parestézia, ktorá je vyvolaná spontánnymi či vyprovokovanými príznakmi v oblasti area nervorum. 

 

Syndróm karpálneho tunelu 

Syndróm karpálneho tunelu je známy najmä v spojitosti s tŕpnutím rúk. Pri tomto úžinovom syndróme je v ohrození stredový nerv. Zo všetkých strán je lemovaný pohybovými časťami ruky, ako napr. flexátormi prstov, zápästnými kosťami a pod. Medzi hlavný príznak patrí parestézia, ktorá sa objavuje najmä vnoci, tzv. brachialgia parestetica nocturna. Týmto nepríjemným pocitom sú postihnuté najmä prvé štyri prsty, avšak pri zhoršení stavu sa môže bolesť a brnenie preniesť až na ramenný kĺb. 

 

Syndróm Kilohov-Nevinov

Tento úžinový syndróm sa v praxi vyskytuje až 100x menej ako syndróm karpálneho tunela, hoci sú príznaky takmer identické. Príčinou bolesti a parestézie je pri tomto syndróm nervu nervus interosseus anterior, ktorý sa nachádza v prvej tretine predlaktia. Brnenie a mravčenie sa rozlieha najmä na palci a ukazováku, avšak neobjavujú sa poruchy citlivosti

 

Tŕpnutie rúk v noci a liečba úžinových syndrómov 

Liečba úžinových syndrómov, najmä syndrómu karpálneho tunela, je kauzálna. V liečbe sa využívajú farmaceutiká, rovnako ako rehabilitáciu zápästia a odstránenia nesprávneho stereotypného pohybu. Rehabilitácia je dôležitá v prevencií a recidíve opätovného prípadu. V prvotných štádiách odporúčame pacientovi polohovať ruku do tzv. neutrálnej polohy, a to najmä počas pociťovania parestézie v noci. 

Fyzioterapia sa zaoberá účinkom pravidelného cvičenia na dekompresiu oblasti karpálneho tunela, avšak v mnohých prípadoch je nutné zakročiť operačnou liečbou. Operačná liečba pozostáva v dekompresií stredového nervu od okolitého útlaku

 

 

Aký užitočný bol tento príspevok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok

Priemerné hodnotenie 4.3 / 5. Počet hlasov: 44

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

MUDr. Jozef Staríček
Web | +

Odborné vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)
Atestovaný v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.