Vyhnite sa bolesti spôsobenej ostrohou na päte

Ostroha na päte vzniká preťažením a zápalom plochej šľachy chodidla. Toto ochorenie sa môže vyvíjať dlhodobo. Spočiatku je bolesť v päte len veľmi slabá, neskôr však nastupuje intenzívna ostrá bolesť, ktorá sa prejavuje pri státí, chodení aj oddychu. Bolesť a nepríjemný pocit, že má človek niečo zabodnuté v päte sú vysielané ako obranná reakcia organizmu pred úplným zničením kosti. Najčastejšie s ňou mávajú problémy bežci, športovci, ktorí veľa skáčajú a obézni ľudia. Ostroha pätovej kosti je však zapríčinená aj voľbou a nosením nekvalitných topánok.

Akú má bolesť päty príčinu?

Pri preťažení väzivového aparátu nohy v oblasti úponov na pätovú kosť nedochádza k dostatočnému okysličeniu tkaniva. Je obmedzený prítok živín a odvod odpadových látok z postihnutej oblasti. Dochádza tak ku tzv. chemickému zápalu, zápalu z nedostatočnej výživy namáhaných mäkkých tkanív. Tento zápal, ľudovo nazývaný pätová ostroha, sa prejavuje ako bolesť päty zospodu a bolesť jej blízkeho okolia.

Faktory vyvolávajúce zápal

Medzi faktory, ktoré vyvolávajú pätovú ostrohu, patrí opakovaná a dlhodobá záťaž nohy behom, chôdzou po tvrdom teréne, dlhodobým státím a podobne. Za vznik tohto ochorenia môže tiež deformita nohy, pričom klenba je prepadnutá, noha je plochá alebo sú prítomné tvarové deformity kostí. Zápal môže byť tiež vyvolaný úrazom chodidla, päty a Achillovej šľachy alebo reumatickým ochorením. Ak faktory vyvolávajúce zápal pôsobia trvalo, organizmus sa s ťahom úponu, prípadne jeho poranením pri zápale snaží vyrovnať. Na postihnutom mieste tak dochádza k pomalému rastu kostného výbežku a vzniká pätová ostroha.

Babské rady

Ak sú bolesti len v počiatočnej fáze, môžete vyskúšať radu bylinkových odvarov, obkladov a krémov. Liečitelia uznávajú domácu masť z kostihoja alebo levandule, ktoré sa najčastejšie aplikujú na noc. Babské rady stavajú do popredia obklady zo zelených listov, pomazanie kyslím mliekom a odvar z kostihoja, ktorého nadmerné vnútorné užívanie sa neodporúča vzhľadom na to, že obsahuje toxické látky. Účinné sú aj kúpele s výťažkami klinčeka, harmančeka alebo morských rias. Bolestivé miesta môže tiež upokojiť masírovanie kokosovým olejom alebo olejom z ľanových semienok. Masáže pôsobia liečivo aj preventívne. Obklady tiež pomáhajú zmierniť bolesť v päte. Pripraviť si môžete zmes jedlej sódy s jablčným octom alebo kurkumy s vodou. Suroviny je vhodné nechať pôsobiť počas noci.

Aká nasleduje v prípade ostrohy na päte liečba?

Babské rady sú považované za malú náplasť na veľkú ranu v momente, keď ortopéd na RTG snímku odhalí výrastok na päte. Najprv rieši vzniknutý problém konzervatívnou liečbou, teda  protizápalovými liekmi a injekciami, či kortikoidmi.  Môže taktiež predpísať fyzikálnu terapiu ožarovaním, laserom, či elektroliečbou.

Posledným riešením je operácia. Ide o zákrok, pri ktorom lekár odstráni pätovú ostrohu spolu s čiastočným odrezaním väzivových štruktúr v oblasti pätovej kosti. Skrz malé rezy je z jednej strany zavedený artroskop, nástroj na vyšetrenie kĺbov, a z druhej strany je zavedený nástroj na obrúsenie ostrohy a preťatie väzivových úponov. Po operácii je nutné chodiť 6 týždňov za pomoci bariel. K plnému zaťaženiu dochádza až po 3 mesiacoch.

Noste vhodnú obuv, niekoľkokrát za deň sa vyzujte, ponaťahujte a precvičte chodidlá. Nohy nás nosia celý život, zaslúžia si preto starostlivosť.

Príďte sa poradiť zdarma >>>>