Vykĺbené rameno? Rozoznajte príznaky a poskytnite prvú pomoc

Vykĺbené rameno je častým javom, a to nie len u športovcov. S týmto problém sa môže stretnúť ktokoľvek z nás pri bežnom pošmyknutí sa či pri páde. V niektorých prípadoch je možné rameno vrátiť do pôvodnej polohy veľmi rýchlo a jednoducho. Ak však nemáte skúsenosti, respektíve pociťujete veľkú bolesť, potrebná je okamžitá návšteva lekára.

Vykĺbené rameno príznaky

O vykĺbenom ramene hovoríme vtedy, keď hlavica ramennej kosti opustí kĺbnu jamku. Toto postihnutie je viditeľné a zreteľné na prvý pohľad, preto si ho pravdepodobne nezameníte so žiadnym iným úrazom. Rameno môže vyskočiť dopredu, dozadu alebo nadol. Sprevádza ho tiež veľmi silná bolesť a opuch. Manipulácia s ramenom a celou rukou je v danom momente veľmi sťažená. Diagnózu vám veľmi jednoducho potvrdí lekár po röntgenovom vyšetrení.

Najčastejšie dochádza k vykĺbeniu ramena práve pri páde na vystretú ruku. Takáto situácia sa vám môže prihodiť pri klasickom pošmyknutí alebo pri športe. K najrizikovejším športom patrí lyžovanie, hokej či bicyklovanie.

Vykĺbené rameno prvá pomoc

Pri vykĺbení ramena je potrebné ho čo najskôr vrátiť do správnej polohy. Rameno je potrebné „nahodiť“ do kĺbovej jamky a na postihnuté  miesto priložiť ľadový obklad. Tým sa zmierni bolesť a zníži opuch. Rameno sa následne zafixuje ortézou na približne 3 týždne. Samotná rehabilitácia trvá 6 až 8 týždňov. Rehabilitačný program môže výrazne viesť k obnoveniu pôvodného rozsahu ohybnosti a k posilneniu okolitých svalových skupín. Ak je bolesť príliš silná, pomôcť vám môžu bežne dostupné analgetiká z lekárne. Je potrebné, aby fixáciu vykĺbeného ramena vykonal lekár. Po zafixovaní môže pomôcť prikladanie studených obkladov 3-5x denne. Prvá pomoc sa vykonáva u športovcov priamo na športoviskách a bežne v pohotovostných ambulanciách.

Ako sa vyvarovať vykĺbeniu ramena

Pokiaľ vykonávate nejaký šport, je väčšia pravdepodobnosť, že dôjde k úrazu, napríklad vykĺbeniu ramena. Nezabúdajte vždy na kvalitnú rozcvičku a strečing pred každým tréningom. Taktiež pri dvíhaní ťažkých závaží nesprávnou technikou môže dôjsť k poškodeniu v okolí ramenného kĺbu, ktorý sa oslabí a už len „čaká“ na príležitosť vykĺbenia. Tiež vekom dochádza k zmenám v našom tele. Nedostatočné zásobovanie tkanív a neprimeraný prietok krvi môžu viesť k úrazu aj pri najmenšom pohybe.

V niektorých prípadoch dochádza k opakovanému vykĺbeniu ramena. Vzniká chronický začarovaný kruh, kedy sa dostaví nestabilita ramenného kĺbu. K vykĺbeniu dochádza pravidelne už aj pri menších úrazoch, respektíve pri jednoduchých pohyboch ramena. Príčinou je častokrát poškodenie alebo až roztrhnutie kĺbového púzdra. Tento nález sa dá zistiť magnetickou rezonanciou. Pri diagnostike chronickej nestability sa odporúča operácia ramena, ktorá minimalizuje riziko opakovaného vykĺbenia na 5 až 10 %.

Upravte si jedálniček

Ak máte problémy s ramenným, respektíve akýmkoľvek kĺbom, jednoznačne si upravte jedálniček. Zahrňte doň veľa bielkovín, najmä obilniny, chudé mäso a sóju. Obmedzte cukor, bielu múku a kávu. Výžive chrupaviek totiž vôbec neprospievajú. Kĺbom môžete pomôcť aj užívaním kolagénu vo forme výživového doplnku, ktorý dodáva tkanivu potrebnú pružnosť. Nezabudnite tiež na dostatočný prísun vitamínu C, ktorý zachytáva voľné radikály prispievajúce k poškodzovaniu chrupavky.  Táto vlastnosť z neho robí dôležitého spojenca pri starostlivosti o kĺby. Dôležitý je aj pravidelný pohyb. A pokiaľ trpíte nadbytočnými kilami, odporúča sa schudnúť.

Príďte sa poradiť zdarma >>>>