Z čoho vzniká golfový lakeť

Golfový lakeť, alebo mediálna epikondylitída, vzniká konštantným alebo akútnym preťažením tzv. ohýbačov. Ohýbače sú svalové úpony na vnútornej strane lakťa zapájané do opakovaného napätia - ako pri golfe. Názov vznikol rovnako ako pri tenisovom lakti, odvodený od športovej činnosti ktorá preťažuje ohýbače a z tejto činnosti vzniká zápalový stav . Neznamená to však, že ním trpia len golfisti - vzniknúť môže ako odozva na akúkoľvek monotónnu činnosť zapájajúcu aj tieto svaly.

Čo je to golfový lakeť?

Pomenúva zápalový stav vnútorných úponov lakťa vplyvom ich kontinuálneho zaťaženia. Toto zaťaženie môže súvisieť so zamestnaním, voľnočasovými aktivitami a nemusí byť spôsobené výhradne športom. Zápal vzniká mechanickým dráždením daných úponov. Pred aktivitou, ktorá spôsobuje ich neprimerané zaťaženie odporúčame strečing horných končatín a počas nej prestávku. Príznaky, ktoré sa prejavujú až vtedy, keď je úpon v kľude, sú nie len vizuálne. Na danej končatine vznikne výrazný opuch, ktorý spôsobí začínajúca zápalová reakcia. Neskôr sa k opuchu pridá pulzujúca bolesť, vystreľujúceho charakteru a pridružiť sa môže zimnica či horúčka.

Tenisový alebo golfový lakeť?

Tenisový alebo golfový lakeť? Aký je medzi nimi rozdiel? V prvej časti článku sme naznačili že tieto dva termíny spolu úzko súvisia. Zatiaľ čo golfový lakeť pomenúva zápal vnútorných úponov, tenisový lakeť označuje zápal vonkajších úponov, tzv. laterálnu epikondylitídu. Hoci sa oba stavy prejavujú značným opuchom a bolesťou, bolesť je jasne definovaná a ústi v bode zápalovej reakcie, t.j. lokalizácia je jednoduchá. Ak sa chcete dozvedieť  viac o tom , čo spôsobuje golfový lakeť a ako sa mu vyhnúť klikajte na náš článok.

Golfový lakeť a jeho liečba

Liečba golfového lakťa spočíva predovšetkým v dodržiavaní kľudového režimu. Dôležité je končatinu nenamáhať a dopriať jej čas na hojenie. Pomôcť môžu aj masti s protizápalovým účinkom, ktoré môžu pomôcť k stiahnutiu zápalu a urýchleniu procesu hojenia. V prípadoch, kedy ruka nemôže zostať v kľude, napr. vzhľadom na zamestnanie, pomôcť môže vyhotovenie ortézy. V prípadoch, že je konzervatívna liečba neúspešná a zápal sa stáva chronickým pacient podstupuje operatívnu liečbu. Po operácií je nutné dodržiavať stanovený rehabilitačný režim, s ktorým radi pomôžu aj naši fyzioterapeuti.

Poraď sa s našimi fyzioterapeutmi