Zápal Achillovej šľachy sa netýka len bežcov

Achillova šľacha je najhrubšia a najmohutnejšia šľacha v tele. Ani to ju však neochráni pred zranením či zápalom. A práve na ten sa pozrieme v tomto článku. Zápal Achillovej šľachy, odborne tendinitída Achillovej šľachy, je problém veľmi často spájaný s bežcami či ľuďmi, ktorí ju nadmerne namáhajú pri chôdzi a skákaní. 

Príčiny zápalu Achillovej šľachy

Šľacha je hrubá vláknitá štruktúra, ktorá prepája sval s kosťou. Achillova šľacha prepája konkrétne lýtkový sval a pätnú kosť a existuje viacero príčin, prečo k zápalu dochádza. Väčšinou je to dôsledok veľkej námahy pri chôdzi, behu a skákaní. To je aj dôvod prečo najčastejšie postihuje aktívnych športovcov, ale príčin je omnoho viac.

Preťaženie lýtkového svalu

Najčastejšou príčinou je preťaženie lýtkového svalu a teda aj samotnej šľachy. Najlepšou prevenciou je rozcvička a zahriatie tela pred fyzickou aktivitou, pravidelný strečing, ktorý zlepšuje pružnosť svalov a šliach po fyzickej činnosti, danú oblasť prekrvuje a urýchľuje regeneráciu, ďalej masáž a pravidelný oddych, nevyhnutný pre regeneráciu.   Zápal šľachy môže vzniknúť aj v dôsledku slabého svalstva, kedy veľkú časť záťaže musí vstrebať práve šľacha. Nedostatočný rozsah pohybu v členkovom kĺbe, ako aj členok, ktorý padá dovnútra (pronácia nohy), môžu k zápalu prispieť. 

Nevhodná obuv

Aktivácia svalov chodidla, dobrá pohyblivosť členku a prstov na nohách je základ na to, aby sa správne aktivovali aj štruktúry vyššie. Funkcia chodidla a aktivácia svalstva do veľkej miery závisí aj od obuvi. Preto, ak chodíte na dlhšie túry, alebo pravidelne behávate, určite investujte do kvalitnej turistickej a bežeckej obuvi. V špecializovaných obchodoch vám dokonca diagnostikujú stav chodidla, na základe čoho vám odporučia obuv.  Vhodná obuv je taká, ktorá spevňuje členok a podporuje klenby chodidla. Tým sa znižuje tlak an Achillovu šľachu. Pomôcť môžu aj ortopedické vložky do topánok.  

Predchádzajúce zranenie

Prechodené alebo neliečené predošlé zranenie či preťaženie môžu viesť k zápalu. 

Príznaky zápalu Achillovej šľachy

Ako vôbec zistíme, že ide o zápal Achillovej šľachy? Najčastejšie sa stretávame s nasledujúcimi príznakmi. 

Opuch

Zápal je sprevádzaný opuchom v oblasti, kde sa šľacha napája na pätnú kosť.  

Stuhnutie

Pocit stuhnutia v danej oblasti a ťažkosti pri pohybe. Je to obranný mechanizmus mozgu pred ďalším poškodením. 

Bolesť

Bolesť je najspoľahlivejší signál, že niečo nie je v poriadku a ochranný mechanizmus tela. Bolesť možno cítiť počas fyzickej aktivity, alebo až po nej. 

Pomalé reakcie

Pomalšie reakcie a pocit slabosti sú príznakom zápalu. 

Pocit zvýšenej záťaže

Pocit, že sa noha namáha oveľa viac, aj keď je intenzita fyzickej aktivity stále rovnaká. 

Diagnostika

Vyšetrenie, ktoré diagnostike predchádza, spočíva v podrobnej anamnéze. Pacient lekárovi popíše kde a kedy cíti bolesť a aké ďalšie symptómy zaznamenal. Lekár danú oblasť vyšetrí aj pohmatom a pravdepodobne bude daná oblasť citlivá aj na dotyk. Lekár môže pacienta vyzvať, aby vykonal pár pohybov, na základe ktorých zistí aktuálnu pružnosť a rozsah pohybov.  Pre potvrdenie diagnózy môže lekár použiť jednu zo zobrazovacích metód: RTG, MRI, CT a ultrazvuk. Tieto metódy slúžia hlavne na to, aby sa vylúčili iné možné príčiny ťažkostí. 

Liečba zápalu Achillovej šľachy

Liečbu zápalu neradno podceniť, nakoľko jeho neliečenie a ďalšie zaťažovanie môže viesť k rozvoju chronickej bolesti, alebo dokonca k čiastočnému natrhnutiu alebo úplnému pretrhnutiu šľachy. Doba liečenia zápalu šľachy sa môže líšiť a závisí od niekoľkých faktorov. 

Neinvazívna liečba

Samotná bolesť a opuch vás pravdepodobne doženú k odpočinku. Ten je v procese liečenia mimoriadne dôležitý - nepreťažovať danú oblasť. Ak je zápal mierny, stačí obmedziť fyzickú aktivitu, prípadne obmedziť frekvenciu alebo záťaž. Ak je bolesť silná, je dobré zvážiť dočasne úplne vyradiť fyzickú aktivitu aspoň na niekoľko dní, či týždňov.  Pri zápale sú účinné studené obklady - priloženie ľadu na bolestivé a zapálené miesto vedie k úľave od bolesti a znižuje zápal.  Ak zápal sprevádza aj opuch, je dobré nohu vyložiť, zdvihnúť nad úroveň srdca. Napríklad tak, že si ľahnete na zem a nohu vyložíte na gauč, alebo si ju pri ležaní na gauči vypodložíte vankúšmi.  Ďalšou možnosťou je cvičenie a naťahovanie, ktoré vás naučí fyzioterapeut na základe vašej diagnózy a symptómov. Cvičenia sú zamerané na uvoľnenie a tiež posilnenie lýtkového svalu a zväčšenie rozsahu pohybu v členkovom kĺbe. 

Invazívna liečba

Ak vyššie spomenuté neinvazívne metódy nie sú účinné, alebo je váš stav vážnejší, je možné siahnuť aj po nasledovných invazívnych metódach.  Lieky proti bolesti, ktoré zároveň pôsobia protizápalovo (nesterodiné antiflogistiká). Patrí tu klasický Ibuprofen, ktorý nechýba hádam v žiadnej domácej lekárničke a predstavuje prvú pomoc pri bolesti akéhokoľvek druhu.  Ak lekár usúdi, že je to potrebné, môže vám podať injekciu steroidov, ktoré stiahnu zápal a opuch a teda aj bolesť. Pri podaní injekcii do zapálenej šľachy existuje riziko prasknutia šľachy, preto je nutné, aby vám injekciu podal lekár za asistencie ultrazvuku.  Rázová vlna je ďalší účinný spôsob, ako si poradiť so zápalom a bolesťou. Rázová vlna je mechanický tlakový impulz, ktorý sa šíri do prostredia, v tomto prípade do tkanív ľudského tela. Rázové vlny sú akustické vlny alebo zvukové impulzy s vysokou dávkou energie, ktorá prechádza cez ošetrované miesto a vyvoláva terapeutickú odozvu. Vďaka tomu sa urýchľuje doba hojenia a liečby a pomáha s akútnou aj chronickou bolesťou a zápalom.   Kompresné ortézy a bandáže znižujú záťaž v danom mieste a tak umožňujú rýchlejšie hojenie. Použiť možno aj špeciálne vložky do topánok.  Chirurgický zákrok je posledná voľba, kedy nezafunguje žiadna z konzervatívnejších prístupov uvedených vyššie a bolesť pretrváva viac ako 6 mesiacov. Alebo tiež v prípade, že dôjde k natrhnutiu či úplnému pretrhnutiu šľachy v dôsledku poranenia či dlhodobého zápalu. 

Rehabilitácia a fyzioterapia

Pri zápale Achillovej šľachy je prvou pomocou, okrem studeného obkladu a odpočinku, návšteva fyzioterapeuta. Cielené cvičenie, ktoré vám fyzioterapeut nastaví pomáha posilniť lýtkový sval a uvoľniť šľachu. Zároveň sa pohybom v danom mieste rozprúdi krv a lymfa, a to liečeniu takisto pomáha. 

Aké cviky sú vhodné?

Výpon - postavte sa s nohami na šírku bedrových kĺbov a urobte výpon - pomaly zdvihnite obe päty hore. Späť sa vráťte len s jednou nohou, druhú zdvihnite od zeme. Dôraz je na spätnú fázu pohybu. To isté možno zopakovať tak, že sa postavíte na malý schodík alebo cvičebné bloky. 

Prevencia

Ako zápalu Achillovej šľachy predchádzať?  Rozcvička: vždy sa pred fyzickou záťažou rozcvičte a zahrejte. Jednak sa tým znižuje riziko zranenia, no takisto pripravíte srdce a pľúca na fyzickú aktivitu.  Posilňujte: bez ohľadu na vašu fyzickú aktivitu, zaraďte do svojho režimu posilňovanie s vlastnou váhou alebo závažím. Silné svaly chránia šľachy, väzy aj kĺby pred zranením.  Kvalitná obuv: investujte do dobrej športovej obuvi, ktorá spevní členok a podporí klenbu nohy.  Rovnováha: do pohybovej aktivity zaraďte aj cvičenia na podporu rovnováhy. Posilníte tak stabilizačné svaly celého tela a tiež zlepšíte propriorecepciu - schopnosť vnímať telo v priestore. Využiť môžete pomôcku bossu, fitloptu či jogové pozície na jednej nohe.  Skáčte a preskakujte: tieto pohybové aktivity sa radia medzi plyometrické cvičenia. Tie zahŕňajú výbušné pohyby, ktoré mimoriadne dobre pôsobia na šľachy a väzy ale aj svaly chodidiel a dolných končatín.  Rest-day: doprajte si aspoň 1-2 dni oddychu do týždňa a počas dovolenky si takisto oddýchnite od cvičenia. Neznamená to, že máte počas odpočinku ležať na gauči. Zaradiť môžete oddychovú aktivitu ako je prechádzka, turistika, plávanie, hádzanie lopty s dieťaťom ap. Jednoducho oddýchnite si od vášho bežného režimu a fyzickej aktivity. Predídete tak vyhoreniu a telu odpočinok takisto veľmi prospeje, dokonca môže zvýšiť výkonnosť.

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.