Bankovanie2018-06-06T16:56:57+00:00

Vákuové Bankovanie

Overiť cenu služby
Rezervovať termín

Čo je to bankovanie?

História bankovania siaha až do starobylej Číny, odkiaľ táto metóda pochádza. V priebehu niekoľkých storočí prebehla výraznou zmenou, kedy sa už bankovanie neprevádza narezaním kože a následným priložením banky.

Bankovanie v súčasnej dobe je vykonávané za pomoci sklenených baniek. Banky sú vyrobené zo silného, veľmi odolného, skla, ktoré musí predísť rozbitiu či puknutiu. V prípade, že by banka nebola vyrobená zo zosilneného materiálu, mohla by vplyvom podtlaku, ktorý na tele pacienta banka vytvára prasknúť. Ďalšou výhodou, ktorú sklenené banky prinášajú, je ich priehľadnosť. Na základe zafarbenia kože vplyvom popraskania cievok dokáže fyzioterapeut identifikovať problém pacienta. Práve tento parameter, fľaky vznikajúce počas bankovania, sú kľúčové k odhaleniu lokálnej bolesti prislúchajúceho orgánu. Bankovanie je takmer bezbolestné, záleží taktiež i na citlivosti pacienta. V praxi sa však stretávame len s jemným pnutím kože, ktoré však po procedúre ihneď ustúpi a dôjde k uvoľneniu svalov.

Aké sú pozitívne účinky bankovania?

Bankovanie  dôkladne detoxikuje celý organizmus a to práve vďaka okysličovaniu a vyvolaniu biologických zmien. Tieto zmeny nastávajú vplyvom popraskaných cievok. Vďaka nahromadenej krvi zlepšuje cirkuláciu krvi a celkový krvný obeh. Tým pozitívne vplýva i na činnosť srdca. Táto metóda má súvis i s lymfatickým systémom a rozprúdením lymfy, viac sa dočítate na ,tomto‘ odkaze, ktorá zmierňuje intenzitu opuchov. Do týchto indikácií môžeme zaradiť i stavy, ako napríklad problémy vnútorných orgánov, ktoré sa navonok prejavujú silnou bolesťou v pohybovom aparáte. Z hľadiska fyzioterapie sa bankovanie využíva predovšetkým na znižovanie bolesti a liečenie svalových spaziem. Zároveň ale uvoľňuje stuhnuté svaly chrbta, nôh a ramien. Medzi benefity môžeme zaradiť i znižovanie zápalového stavu pacienta pri pooperačných stavoch, zápale šliach a kĺbov.

Po úspešnom absolvovaní dostanete od fyzioterapeuta aj odporúčania a postup ako zlepšiť  efekt a účinnosť bankovania. Zároveň ale nezaťažovať svoje telo a organizmus ako taký. Detailnejšie sa postupom po bankoví zaberáme v ,tomto‘ článku.

Aké sú kontraindikácie?

Kontraindikácie sú stavy, kedy nie je možné vykonávať činnosť, službu, liečenie. V tomto prípde bankovanie. Je to najmä v prípadoch, kedy vplyvom bankovania môže terapeut touto činnosťou ohroziť zdravotný stav pacienta, či privodiť dlhodobé zhoršenie zdravotného stavu.

Kontraindikácie pri bankovaní sú:

  • Pri hemofílií, leukémií a pri krehkých cievach
  • Pri silnej menštruácií
  • Pri mechanických poraneniach kože – popáleniny
  • Pri zlomeninách, úrazoch, kŕčových žilách
  • Pri znamienkach na miestach plánovanej aplikácie
  • Pri cirhóze pečene
  • Pri náchylnosti na infarkt
  • Pri nádorových ohoreniach, Downov syndróm, rázštep pery
  • Pri extrémne vysokom krvnom tlaku

Pre koho je bankovanie určené a ako prebieha?

Bankovanie prebieha v lekárskom zariadení, ktoré je plne vybavené potrebným zariadením k bezpečnému bankovaniu. Po precíznom nahriatí banky sa banka priloží na vopred označené a bolestivé miesto. Vplyvom tepla, ktoré sme dosiahli ohriatím banky vznikne podtlak a tak i povestné fľaky na koži. Tie vznikajú takmer okamžite, prostredníctvom puknutia malých cievok v podkoží. Výhodou bankovania je i fakt, že je vykonávaný nie len na dospelých pacientoch, ale i na tých detských, pri ktorých môže bankovanie podstúpiť už 6 ročné dieťa.

Bankovanie je veľmi flexibilné k veku pacienta, teda môže byť bez problémov vykonávané i na starších pacientoch. Vek pacienta ovplyvňuje aj periodicitu aplikácie. Pri deťoch sa odporúča aplikácia baniek na asi 5 minúť, pri strednej generácií a starších ľuďoch je doba aplikácie od 10 až 20 minút. V prípade úsudku terapeuta sa bankovanie môže opakovať. Prípadne zvýšiť, alebo znížiť počet aplikácií na jeden mesiac. Dá sa aj predpísať bankovaciu kúru, ktorá môže trvať aj niekoľko týždňov.

Ako vznikajú fľaky po bankovaní?

Ako sme už vyššie spomenuli, fľaky, alebo inak povedané – modriny, vznikajú klasickým spôsobom ako pri mechanickom poškodení. Rovnako ako pri mechanickom poškodení i v tomto prípade cievky v podkoží puknú a vznikne stav označovaný ako modrina. Fľaky vznikajúce vplyvom bankovania sú veľmi dôležité pre diagnostiku daného problému. Doba vstrebania modrín po bankovaní sa líši od koncentrácie puknutých ciev, teda od výslednej farby. Bledšie fľaky sa vstrebajú už po 3 až 4 dňoch, tie tmavšie po 5 až 7 dňoch.

Vykonávanie bankovania doma

Vykonávanie bankovania v prostredí inom než lekárskom je veľmi rizikové a často ohrozujúce celkový zdravotný stav pacienta. Vykonávaním bankovania neprofesionálnym personálom môže ohroziť mnohé životu potrebné funkcie, alebo zhoršiť problém, v lepšom prípade je bankovanie úplne neúčinné. Bankovanie vykonávané na fyzioterapeutickej a rehabilitačnej klinike Profy, je vykonávané školeným personálom, s dlhoročnými skúsenosťami v odbore, ktorý prináša radosť zo života mnohým pacientom.

Zarezervujte si termín

Nečakajte zbytočne dlhé hodiny v čakárňach. Prídite o trochu skôr pred vašim termínom a v našich príjemných priestoroch vám ponúkneme kávu.

Rezervovať termín