Ručná lymfodrenáž sa teší veľkej obľube, najmä z radov žien, ktoré sa chcú zbaviť celulitídy. Je to však pravda? Aké účinky má ručná lymfodrenáž a dokáže skutočne odstrániť celulitídu?

Čo je to lymfa a lymfatický systém

Lymfa, ako už názov napovedá, je súčasťou lymfatického systému, ktorého sieť je skutočne rozľahlá. Lymfatický systém sa skladá z lymfatických ciev, kapilár a lymfatických uzlín. Celý tento systém ma na starosti odvod nahromadených toxínov, odpadových látok a v neposlednom rade i odvod nahromadenej vody.

Vďaka správnemu fungovaniu lymfatického systému nedochádza k tvoreniu opuchov, únave či pocitu ťažkých nôh. Každá segment tohto systému má určitú úlohu, pri ktorej porušení, či porušení celého fungovania, dochádza k nežiadúcim účinkom.

Úlohou lymfatických uzlín je priame filtrovanie toxínov a uvoľňovanie bielych krviniek späť do organizmu. Práve biele krvinky v našom tele fungujú ako obranný systém, napríklad pred onkologickými ochoreniami, a spúšťajú obranný imunitný systém.

Lymfatické cievy sú spojené s lymfatickými uzlinami a slúžia ako dodávateľ nebezpečných a cudzorodých látok, ktoré putujú na filtráciu. V tele človeka sa nachádza hustá spleť lymfatických ciev, alebo menších kapilár.

Samotná lymfa predstavuje tekutinu telovej farby, ktorá prúdi v cievach a kapilárach lymfatického systému a nesie so sebou toxíny.

Manuálna lymfodrenáž  a redukcia celulitídy

Manuálna lymfodrenáž sa stala obeťou reklamných ťahov a trikov, kedy kozmetické salóny sľubujú redukciu celulitídy. Nie je to však pravda a mnoho žien sa stáva obeťami podfuku. Ako to teda je? Je pravdou, že nesprávne fungovanie lymfatického systému spôsobuje okrem únavy a oslabenia imunity i celulitídu.

Celulitída je už hotový výsledok pomerne dlhého procesu v našom tele. Prietok v lymfatických cievach a kapilárach sa nedostatkom pohybu spomalí. V tomto momente prichádza ku prestavbe tkaniva, ktorého viditeľný výsledok je nežiadúca  celulitída.

Ručná lymfodrenáž má za úlohu zrýchliť prietok lymfy a tak môže predísť tvoreniu celulitídy. Čo však ručná ani strojová lymfodrenáž nedokáže, je úplne zbavenie či redukcia celulitídy.

Aké sú účinky ručnej lymfodrenáže?

Mnohí pacienti vyhľadávajú pomoc v našej klinke Profy práve v prípadoch, kedy nečakane opuchne končatina pohybového aparátu – ruka, noha. V takýchto situáciách je tok lymfy varovne spomalený, nedokáže odvádzať z tela vodu ani toxíny.

Ručná lymfodrenáž má za úlohu celkovú detoxikáciu tela, spôsobenú predovšetkým zrýchlením prúdenia v lymfy. Vďaka lepšiemu prúdeniu dochádza k precíznemu selektovaniu bielych krviniek, teda jednou z úloh lymfatickej masáže je i zvýšenie imunity a redukcia opuchu. Medzi ďalšie účinky patrí taktiež :

  • Odstraňuje opuchy tváre, nôh a rúk

  • Odstraňuje toxíny z pečene a obličiek

  • Uvoľňuje napätie v hlave, migrénu

  • Zastavuje tvorbu celulitídy

  • Lieči respiračné ochorenia

Koľko trvá ručná lymfodrenáž?

Manuálna lymfodrenáž je pomalý proces, pretože je nutné vykonávať tento druh masáže veľmi jemne a poctivo. Ručná lymfodrenáž by mala trvať v priemere asi 60 minút, čo však závisí od výskytu a veľkosti opuchov a taktiež i diagnózy pacienta.

Ako často absolvovať lymfodrenáž?

Periodicita vykonávania manuálnej lymfodrenáže je skutočne veľmi subjektívna, záleží najmä na zdravotnom probléme s ktorým sa spája lymfatická masáž.

Pokiaľ je lymfatická masáž navrhnutá ako procedúra z liečebného programu je na terapeutovi, koľko procedúr určí vzhľadom na daný program. Počas liečby opuchov či ťažkých nôh sú optimálne vykonávané aspoň 3 aplikácie každý týždeň. S progresívnym účinkom zdravotného stavu pacienta sa počet drenáží redukuje až na 2x mesačne.

Ak sa jedná o prevenciu proti nesprávnemu fungovaniu obranyschopnosti, ručná lymfodrenáž by mala byť aplikovaná aspoň raz mesačne. V prípadoch ako je prevencia celulitídy a kŕčových žíl je to aspoň 2x počas mesiaca.

Aké sú kontraindikácie?

Rovnako ako i ďalšie terapie či metódy, i lymfodrenáž má niekoľko kontraindikácií. Lymfodrenáž by sa nemala vykonávať ak má pacient:

  • Vysoký tlak

  • Akútne bakteriálne infekcie

  • Zhubné ochorenia

  • Akútne infekčné stavy (hnisavá angína)

  • Žilové ochorenia

  • Zvýšená funkcia štítnej žľazy

 

Lymfodrenáž vykonávaná v lekárskom zariadení, doma alebo v kozmetickom salóne?

Ako sme už vyššie v článku spomenuli, je veľmi dôležité aplikovať lymfatickú masáž v lekárskom zariadení. Pokiaľ sa objavia opuchy na jednej či viacerých končatinách, nemusí sa vždy jednať len o problém spojený s lymfatickým systémom. V týchto prípadoch to zistia i naši terapeuti z Profy, ktorí vedia definovať problémy spojené s lymfou, či iným ochorením. V lekárskom zariadení Profy Bratislava je bezpečné vykonanie ručnej lymfodrenáže zaručený. Už počas konzultácie naši terapeuti  zisťujú možné kontraindikácie či nástrahy.

Neodborne vykonávaná lymfodrenáž v domácom prostredí či kozmetickom salóne môže stav pacienta viac zhoršiť, najmä pokiaľ sú porušené kontraindikácie. Práve tie ohrozujú zdravotný stav pacienta.

Zarezervujte si termín

Nečakajte zbytočne dlhé hodiny v čakárňach.
Prídite o trochu skôr pred vašim termínom a ponúkneme vám kávu v našich príjemných priestoroch.

Rezervácia