Čo je to bankovanie a čo sa skrýva za touto tradičnou čínskou terapiou?

Bankovanie patrí medzi jednu z najstarších metód používaných v tradičnej čínskej medicíne. Nejde však len o masáž, ako by si väčšina z nás mohla  myslieť. V skutočnosti je to liečebná metóda, ktorá sa využívala bežne už v stredoveku. Bankovanie môže byť bez problémov vykonávané od 6. rokov ale taktiež aj na pacientoch v dôchodkovom veku. Vek pacienta ovplyvňuje len periodicitu a dĺžku aplikácie (5 až 20 min).  V prípade úsudku terapeuta sa bankovanie môže opakovať. Prípadne zvýšiť, alebo znížiť počet aplikácií na jeden mesiac. Dá sa aj predpísať bankovaciu kúru, ktorá môže trvať aj niekoľko týždňov.

Mokré bankovanie

V minulosti sa vykonávalo najmä mokré, respektíve krvavé bankovanie, pri ktorom sa koža narezala a vzápätí sa prikladala banka alebo aj iný dutý predmet ( Kravský rohbambustekvice a podobne), ktorým sa pomocou podtlaku vyťahovala a zachytávala krv. V dnešnej dobe sa tzv. krvavý druh bankovania môže vykonávať už len v nemocničných zariadeniach.

Suché bankovanie

Suché Bankovanie v súčasnej dobe je vykonávané za pomoci sklenených baniek.  Suchým nazýva pretp, lebo v jeho prípade nedochádza k narezaniu pokožky. Podľa intenzity ho rozlišujeme na najmiernejšie, stredné a bankovanie so silnou intenzitou. Banky sú vyrobené z veľmi odolného skla. V prípade, že by banka nebola vyrobená zo zosilneného materiálu, mohla by vplyvom podtlaku, ktorý na tele pacienta banka vytvára prasknúť. Ďalšou výhodou, ktorú sklenené banky prinášajú, je ich priehľadnosť. Modriny vznikajúce vplyvom bankovania sú veľmi dôležité pre diagnostiku daného problému. Doba vstrebania modrín po bankovaní sa líši od koncentrácie puknutých ciev, teda od výslednej farby. Bledšie fľaky sa vstrebajú už po 3 až 4 dňoch, tie tmavšie po 5 až 7 dňoch. Na základe zafarbenia kože vplyvom popraskania cievok dokáže fyzioterapeut identifikovať problém pacienta. Bankovanie je takmer bezbolestné, záleží však aj na citlivosti pacienta. V praxi sa však stretávame len s jemným pnutím kože, ktoré však po procedúre ihneď ustúpi a dôjde k uvoľneniu svalov.

000


Pozitívne účinky bankovania

Bankovanie  dôkladne detoxikuje celý organizmus. Z hľadiska fyzioterapie sa bankovanie využíva predovšetkým na znižovanie bolestiliečenie svalových spaziem. Zároveň ale uvoľňuje stuhnuté svaly chrbta, nôh a ramien. Skvele pôsobí na prekrvenie dolných aj horných končatín Medzi benefity môžeme zaradiť i znižovanie zápalového stavu pacienta pri pooperačných stavoch, zápale šliachkĺbov. Bankovanie blahodárne pôsobí na lymfatický a celkovo imunitný systém. Pozitívne účinky má napríklad na problémy vnútorných orgánov, ktoré sa navonok prejavujú silnou bolesťou v pohybovom aparáte. Napríklad na obličkymočové cestyžalúdok a slezinupečeňžlčník pohlavné orgány. Čistí krv, zlepšuje krvný obeh, a tým pozitívne vplýva i na činnosť srdca. Pomáha pri reumatizmeanémii, zmierňuje bolesti chrbta, obnovuje funkcie nervového systému a v konečnom dôsledku pomáha aj proti celulitíde.

 • Zmierňuje bolesti chrbta a lieči svalové spazmy

 • Uvoľňuje svalstvo

 • Znižuje zápalové stavy pri pooperačných stavoch, zápaloch šliach či kĺbov

 • Blahodárne pôsobí na lymfatický, imunitný aj nervový systém

 • Pozitívne ovplyvňuje vnútorné orgány ( obličky, žalúdok, slezinu, pečeň, žlčník, pohlavné orgány)

 • Zlepšuje krvý obeh, čistí krv a pozitívne vplýva na činnosť srdca

 • Pomoc pri reumatizme či anémii

Bankovanie postup – ako prebieha bankovanie

Bankovanie sa prevádza na mieste, ktoré je problematické. Najprv sa mierne nahreje sklenená banka, ktorá sa priloží na pokožku a prisaje sa na konkrétne problematické miesto (Najčastejšie chrbát a ramená, ale aj hrudník, oblasť brucha, ale aj na končatiny či chodidlá) . Vplyvom tepla, ktoré sme dosiahli ohriatím banky vznikne podtlak a ten spôsobí, že dôjde k popraskaniu drobných žíl s krvnými výronmi, ktoré pripomínajú modriny. Tie vznikajú takmer okamžite. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že čím sú fľaky tmavšie, tým je váš problém závažnejší. Pre niekoho môže byť proces bankovania nepríjemný, pociťovať môžete zvieranie kože či štípanie. Tieto príznaky však po chvíli ustúpia.  Aby sa škodliviny dostali z tela von, potrebné je nasledujúce dva dni dodržiavať veľmi prísny pitný režim. Vypiť treba minimálne 3 až 4 litre tekutín denne. Účinná je aj návšteva sauny, ktorá tieto toxíny odvádza z pokožky rovno von a tým odľahčuje obličky. Treba myslieť aj na to, že po bankovaní sa treba vyhnúť fyzicky náročnej práci, dvíhaniu ťažkých bremien a prudkým pohybom aspoň na 1-2 dni, z dôvodu uvoľnenia svalstva. Modriny postupne zmiznú, no vopred s nimi vo väčšom, či menšom množstve a intenzite počítajte.

Masáž pomocou bankovania

Pokiaľ zvolíte techniku s posúvaním banky po pokožke, zvolili ste si masáž bankovaním. Pri tejto technike je dôležité, aby bol zachovaný podtlak aj počas posúvania banky po pokožke. Skúsený odborník to docieli premastením kože kvalitným olejom, ktorý obsahuje aj účinné terapeutické látky. Banková masáž, môže byť v niektorých prípadoch, podobne ako tzv. masáž pomocou mäkkých techník bolestivá, no zároveň veľmi účinná.

Kedy sa bankovaniu radšej vyhnúť

Bankovaniu sa radšej vyhnite, pokiaľ máte poranenia kože či infekčné kožné ochoreniahorúčkuchrípku iné vírusové ochorenia. Tiež ak patríte medzi ľudí, ktorí začnú ľahko krvácať, táto metóda pre vás vhodná nie je. Vyhnúť by sa mu mali aj ľudia s krehkými cievami, kŕčovými žilamikŕčmitehotné ženy, ženy so silnou menštruáciou, leukemici, ľudia s náchylnosťou na infarkt, pri extrémne  zvýšenom krvnom tlaku a pri ťažkých ochoreniach pečene.

Bankovanie je nevhodné pre:

 • Ľudí s nádorovými ochoreniami, downovým syndrómom či rázštepom pery

 • ľudí s mechanickými poraneniami pokožky – napr. popáleniny

 • ľudí so znamienkach na miestach plánovanej aplikácie

 • Ľudí s infekčným či vírusovým ochorením

 • Ľudí s horúčkou

 • Ľudí s krehkými cievami, kŕčovými žilami alebo zlomeninami

 • Tehotné alebo silne menštruujúce ženy

 • Leukemikov

 • Ľudí s náchylnosťou na infarkt ( S vysokým krvným tlakom)

 • Ľudí s ochoreniami pečene (Cirhóza)

 • Ľudia s hemofíliou ( nadmerné krvácanie)

Vykonávanie bankovania doma

Vykonávanie bankovania v prostredí inom než lekárskom je veľmi rizikové a často ohrozujúce celkový zdravotný stav pacienta. Vykonávaním bankovania neprofesionálnym personálom môže ohroziť mnohé životu potrebné funkcie, alebo zhoršiť problém, v lepšom prípade je bankovanie úplne neúčinné. 

Bankovanie nežiadúce účinky

 • Porucha zrážania krvi

 • Hypotenzné – horúčkové stavy

 • hematóm/Modrina

Bankovanie skúsenosti

Táto terapia je veľmi obľúbená aj v zahraničí. Pravidelne si ju doprajú známe osobnosti ako napríklad Jennifer Aniston, Gwyneth Paltrow či Michael Phelps. Mnohí ľudia si robia dokonca sami bankovanie doma, no jednoznačne sa odporúča zájsť ku kvalitnému masérovi či inému odborníkovi, ktorý má s touto metódou dostatok skúseností.

Zarezervujte si termín

Nečakajte zbytočne dlhé hodiny v čakárňach.
Prídite o trochu skôr pred vašim termínom a ponúkneme vám kávu v našich príjemných priestoroch.

Rezervácia