🩺 Nová Ambulancia všeobecného lekára! Prijímame pacientov! Viac info 💉 Zápis do ambulancie

Čo je to obstreková liečba?

Každý z nás už iste zažil podanie injekcie, ktorá sa však vo väčšine prípadov podáva do podkožia a má vplyv na celé telo a jeho chod.  Liečba obstrekom do daného kĺbu je vlastne podávanie liečiva priamo do miesta bolesti, teda je podávaná lokálneObstrek kolena, či obstrek kĺbov všeobecne je zaužívaná ortopedická metóda, ktorá pomáha nie len k zmierneniu bolesti, ale prispieva i k úplnému vyliečeniu pacientovho problému s kĺbom.  Pri tomto druhu liečby doktor aplikuje medikament priamo do kĺbu, alebo ku šľache, ktorá je zapálená a často spôsobuje veľmi intenzívnu bolesť.  

V lekárskej praxi sa vykonávajú obstreky kolena, ale i obstreky krížov, či lakťa. Všetko záleží na zdravotnom stave a teoreticky nie je kĺb, ktorý by sa nedal ošetriť týmto spôsobom. Za obstrek považujeme nie len lokálne podanie kortikoidov, ale i anestézy, kyseliny hyalurónovej či plazmy. V závislosti od podaného lieku a stavu pacienta sa mení celkový výsledok liečby. Pri lokálnom podávaní kortikoidov, alebo plazmy, môže dôjsť až k úplnému vyliečeniu.  


Lokálne podanie kortikoidu

Kortikoidy sú veľmi silné hormóny, ktoré  ovplyvňujú chod celého tela a taktiež priaznivo, alebo negatívne vplývajú na zdravotný stav pacienta po všetkých stránkach – fyzicky i psychicky. Kortikoidy sú veľmi účinnou látkou hlavne pri vykonávaní zákrokov, ako je napríklad už spomínaný obstrek kĺbov.

Kortikoidy nežiadúce účinky

Nie všetko je dokonalé a takisto i liečba za pomoci týchto hormónov so sebou prináša aj nežiadúce účinky, inak povedané – liečba kortikoidmi je dvojsečná sekera.  Negatívny vplyv má najmä na celkový zdravotný stav, teda málokedy sa nežiadúce účinky objavia ihneď po vykonaní obstreku. Táto liečba je liečbou na dlhú trať a to najmä kvôli rizikám ktoré prináša – oslabuje šľachy, zvyšuje tlak, spôsobuje osteoporózu, či zvyšovanie cukru. Práve z tohto dôvodu je liečba kortikoidmi neprípustná v prípade diabetikov.

Táto liečba pozitívne vplýva na efektívne znižovanie zápalu, opuchu a samotnej bolesti. Práve z dôvodu že tento druh liečby prináša i mnohé nepriaznivé účinky, sú vykonané mnohé štúdie pre optimálne podanie tohto liečiva, kedy viac ako 4 aplikácie spôsobí nezvratné poškodenia kĺbu. Výsledky liečby sa dostavia až o 3 či 4 týždne a môžu byť sprevádzané bolesťou. Ak bolesť po obstreku pretrváva a pridá sa i zzvýšená teplota, je nutné  navštíviť svojho lekára.


Lokálne podanie kyseliny hyalurónovej a podanie plazmy

Kyselina hyalurónová sa dostáva do povedomia viacerých lekárskych odvetví a výnimkou nie je ani ortopedická a fyzioterapeutická prax. Použitie kyseliny hyalurónovej ako obstrek krížov či iných kĺbov, funguje na jednoduchom princípe, princípe premazania. Zároveň môže byť liečba touto kyselinou použitá ako náhrada za liečbu kortikoidmi, ale jej účinky nie sú zaručené.

Obstrek nežiadúce účinky

Obstreky kĺbov pri ktorých sa využíva plazma nemajú žiadne nežiadúce účinky. Keďže je samotná plazma súčasťou kĺbov a šliach, táto metóda nie je invazívna a ponúka najdlhšie trvanie svojho účinku. V niektorých prípadoch sa pohybujeme niekde okolo jedného až dvoch rokov. Všetko však závisí na vyhodnotení stavu pacienta lekárom a podaného množstva plazmy. Pri liečbe krvou nastáva prirodzené hojenie ľudského tela, teda i znižovania zápalu a tým bolesti.  

V oboch prípadoch, obstrek kyselinou či plazmou, nemusí dôjsť k žiadanému z týchto účinkov. Tieto metódy nemajú zaručenú úspešnosť, avšak sú omnoho menej invazívne voči nášmu organizmu,  ako napríklad podanie kortikoidov.


Lokálne podanie anestetika

Vplyvom anesteziologických látok príde k narušeniu činnosti nervov, tým pádom neprenášajú bolesť a tento stav poznáme ako znecitlivenie. Obstrek anestéziou je využívaný najmä pri diagnostike, kedy sa bolesť jedného kĺbu môže prenášať na viacero iných tým, že neprirodzene zaťažujeme iné kĺby a vzniká bolesť. V týchto prípadoch je obťažné zistiť ktorý kĺb je ‘‘spúšťač‘‘.

Metóda suchej Ihly

Ďalším využitím je i metóda ,,suchej ihly‘‘, kedy sa po vpichnutí anesteziologickej látky sval uvoľní a bolesť ustúpi. Obstrek chrbtice sa často robí práve pomocou tejto metódy, kedy sa svaly uvoľnia a príde na rad rehabilitačná liečba v našom centre Profy, kde sa o vás naši fyzioterapeuti dokonale postarajú.

V našich klinikách PROFY v Bratislave a Trnave využívame niekoľko možných spôsobov špecializovaných nie len na obstreky kolena, ale i obstreky krížov či chrbtice. Taktiež využívame metódu punkcie, kedy pri dlhodobých komplikáciách posielame vzorky pacientovho tkaniva na kultiváciu – biologický rozbor, aby sme dosiahli efektívne a rýchle vyliečenie problému, nie len neperspektívne potlačenie bolesti.

Pristupujeme k svojej práci zodpovedne, čoho dôkazom sú i referencie od našich klientov. Pokiaľ máte záujem o naše služby neváhajte nás kontaktovať. Cenník služieb nájdete ,tu‘.  

Tešíme sa na Vás!

Zarezervujte si termín

Nečakajte zbytočne dlhé hodiny v čakárňach.
Prídite o trochu skôr pred vašim termínom a ponúkneme vám kávu v našich príjemných priestoroch.

Rezervácia