🩺 Nová Ambulancia všeobecného lekára! Prijímame pacientov! Viac info 💉 Zápis do ambulancie

Čo je to postizometrická relaxácia ?

Postizometrická relaxácia je liečebná metóda a radí sa medzi mechanické terapie. Často sa používa pri redukovaní svalových dysfunkcií a pomáha uvoľniť skrátené svalstvo či spazmov. Tieto so sebou prinášajú rad, často bolestivých, vedľajších problémov.  Počas procedúry sa daný sval uvedie do napätia a do následnej relaxačnej polohy, po ktorej sa prirodzene pretiahne. PIR metóda využíva práve zmeny medzi zvýšeným napätím a relaxáciou daného svalu, vďaka čomu príde k prirodzenému predĺženiu a následnému uvoľneniu. Pri tomto kroku nastáva i analgetický účinok procedúry, kedy sa zníži bolesť pacienta spôsobená blokádou či prudkou stuhnutosťou. Liečebná metóda PIR využíva i tzv. trigger points. ( Bolestivé body v svalstve.) Termín je známy aj v  ,mäkkých technikách‘. V oboch prípadoch sa jedná o veľmi bolestivé body, ktoré je nutné uvoľniť a tým odstrániť. Tým sa prinavráti pôvodná funkčnosť svalu či kĺbu. Vďaka odstráneniu trigger points prichádza u pacienta takmer k okamžitej úľave. 

Aký je princíp postizometrickej relaxácie ?

Ako sme sa už vyššie zmienili, jednou z hlavných funkcií je odstránenie trigger points, prinavrátenie pružnosti a funkčnosti svalu. Postizometrická relaxácia  a jej metódy využívajú primárne izometrickú kontrakciu a následný relaxačný stav. Izometrická kontrakcia je stav, kedy sa v svale vytvorí napätie bez jeho dynamického pohybu. ( Držanie tela alebo bremena v statickej polohe.) Následkom napätia a spätného uvoľnenia je prirodzené a kontinuálne natiahnutie svalu, ktoré sa s intenzitou cvičení zlepšuje a bolesť redukuje. Dýchanie je nie len dôležitou súčasťou denného bytia. Správne dýchanie môže prispieť k lepšiemu okysličovaniu počas cvičenia rehabilitačných cvikov. Platí to pri PIR procedúrach, ale aj pri akomkoľvek pohybe. Lepšie okysličovanie svalov podnecuje v jemných tkanivách biologické procesy, konkrétne látkovú výmenu, ktorá aktivuje obranný systém danej časti. Súčasťou biologického procesu je okysličovanie krvi, privádzanie bielych krviniek,  a odplavenie toxínov zo zápalových ložísk v tele pacienta. Správne dýchanie ovplyvňuje celkový fyziologický tonus svalov na celom tele. 

Pri čom dokážu pomôcť PIR cviky?

PIR cviky sú najdôležitejšou súčasťou postizometrickej relaxácie a pomáhajú pri riešení svalových spaziem, nesvojvoľných pohybov, zášklbov či kontinuálneho trasu. Ďalšie pomôžu pri problémoch s partiami ako  flexory bedrového kĺbu či flexory kolena. Flexory bedrového kĺbu sú súborom jednotlivých svalov, ktoré sa podieľajú na každodenných aktivitách a to napríklad sedenie, chôdza, beh.  Cieľom flexorov bedrového kĺbu je stabilizácia tela jedinca proti rotácií, či flexií. Jediné z celej partie svalov pretínajú všetky zóny ( bedrovú, driekovú, panvovú), a podieľajú sa na správnom dýchaní a držaní tela.

Bolesti flexorov bedrového kĺbu vznikajú ako následok stuhnutia, či nedostatočného rozvinutia. Tieto problémy prerastajú cez bolesti a pocity ťahania až ku prípadnému obmedzeniu flexibility. Adduktory bedrového kĺbu sú v tomto prípade na tom žiaľ rovnako. K týmto problémom obvykle prispieva nevhodný životný štýl a najmä málo pohybu zo strany pacientov. Flexory kolena sú ďalšou významnou partiou, ktorá sa vďaka PIR cvikom dokáže skutočne efektívne uvoľniť a natiahnuť. Flexory kolena zlepšujú stabilitu pri pohybe dolných končatín a ich narušenie, stuhnutie, a výskyt spúšťových bodov, je veľmi bolestivé. Nižšie môžete nájsť zoznam problémov, ktoré postizometrická relaxácia môže riešiť.

Cviky PIR pomáhajú pri:

  • Migrénach

  • Bolestiach po odstránení zubov múdrosti

  • Bolestiach krčnej chrbtice ( Skrátené extenzory chrbtice )

  • Bolestiach na prednej strane hrudníka

  • Bolestiach bedrového kĺbu

  • Bolestiach kolenných kĺbov

  • Držaní hlavy v predsune

  • Uvolnenie tzv. dýchacích svalov

  • Zväčšenie rozsahu pohybu a obmedzení záklonu, úklonu a rotácie hlavy

  • Problémoch so vzpriamovačmi a obmedzenia pohyblivosti chrbtice

  • Problémoch so svalmi v oblasti horných končatín

  • Problémoch s tzv. tenisovým lakťom a golfovým lakťom

  • Obmedzeniach s extenziou a flexiou prstov a ruky ( Problém s dlhými flexormi prstov.)

  • Bolestiach kostrči a sedacieho svalu  ( gluteus maximus )

  • Dolnom skríženom syndróme

  • Problémoch s flexormi, abduktormi, flexormi a krátkymi a dlhými adduktormi bedrového kĺbu ( Pohyblivosť bedrových kĺbov.)

Výhodou je, že pri terapii postizometrickej relaxácii, sa nevyskytujú žiadne kontraindikácie.

Antigravitačná relaxácia – AGR

Antigravitačná relaxácia využíva gravitáciu Zeme ako prirodzeného odporu. Princípom je uvoľnenie stuhnutosti či spazmov v svaloch, vďaka čomu odstraňuje bolesť a napätie vytvorené v pohybovom aparáte pacienta. Veľkou výhodou AGR techniky je i možnosť cvičenia v pohodlí domova, teda bez nutnej asistencie fyzioterapeuta. Po konzultácií a niekoľkých ukážkových cvičení pacientovi môže terapeut predpísať dané cviky pre domáce liečenie. Rovnako ako PIR, postizometrická relaxácia, nemá žiadne kontraindikácie, ktoré by priamo či nepriamo znemožňovali vykonávanie jednotlivých cvikov. V tomto prípade zastupuje odpor vytvorený terapeutom zemská gravitácia. Vďaka tejto metóde sa pacient zbaví napríklad i bolestí krčnej chrbtice či problémom ako stuhnutá šija či bolesti hlavy.

Na našej rehabilitačnej klinike Profy Bratislava sú oba spôsoby zaužívané, najmä vďaka neinvazívnemu charakteru a skvelým výsledkom. Tie dosahujeme vďaka našim profesionálnym terapeutom a zodpovednému prístupu.

Zarezervujte si termín

Nečakajte zbytočne dlhé hodiny v čakárňach.
Prídite o trochu skôr pred vašim termínom a ponúkneme vám kávu v našich príjemných priestoroch.

Rezervácia