Ako prebieha konzultácia s fyzioterapeutom ?

Konzultácia s fyzioterapeutom je často zanedbávaná v zárodku problémov. Mnohí cvičia len podľa internetových stránok či videií, ktoré im však nepomôžu odhaliť celý rozsah a možné dôsledky problému. Často sa stáva, že si takýmto spôsobom pacienti i zhoršia svoj zdravotný stav. Nastávajúcu bolesť tlmia liekmi, a práve takto vznikajú chronické zápaly či ochorenia.

Konzultácia s fyzioterapeutom či vašim doktorom vie byť benefitom v ceste za kvalitným životom bez bolesti. Počas konzultácie sa vás bude terapeut pýtať mnohé otázky ohľadom životného štýlu. Overí tiež možnosť dedičných chorôb či  typ vašej práce – t.j. sedavá, či fyzicky náročná. Počas konzultácie sa na pokyn fyzioterapeuta pravdepodobne prejdete niekoľko krát pomalou chôdzou po ambulancií. Fyzioterapeut odhalí prípadné problémové držanie tela či nezdravé návyky ešte v zárodku a pomôže vám tak predísť problémom. Konzultácia s fyzioterapeutom je samozrejme otvorený rozhovor medzi vami a fyzioterapeutom. Počas konzultácie sa preto môžete pýtať rôzne otázky ohľadom svojho stavu. Na základe už zistených informácií vám môže náš fyzioterapeut odporučiť, či naopak varovať vás pred určitým druhom pohybu. Čo však keď fyzioterapeut našiel problém?

Problém s pohybovým aparátom

Vďaka anamnéze pomenuje fyzioterapeut problém a v následnosti navrhne i prípadný liečebný plán. To všetko vzhľadom na vaše fyzické predispozície a hlavne daný problém. Všetky cvičenia, sú prispôsobené hlavne veku pacienta a jeho fyzickým predispozíciám. S konzultáciou je spojená i správne určenie a pomenovanie problému. U nás často používame Mckenzieho diagnostiku . Pokiaľ bolo zistené zranenie či prípadná choroba prešetrované už vašim ortopédom, je nutné priniesť so sebou i sprievodnú dokumentáciu.  Ak už príde na fyziologickú prehliadku pacienta, dobrý fyzioterapeut si všíma niekoľko aspektov. Tie totiž môžu vplývať na bolestivý problém. 

Čo si fyzioterapeut pri konzultácii všíma?

Fyzioterapeut si všíma hneď niekoľko zásadných vecí, ako napríklad držanie tela, či pohyb chodidla počas chôdze. Často ide o varovné signály, kedy nám napríklad, držanie tela naznačí skryté problémy. Ľudské svalstvo dokáže kompenzovať nevyvážené držanie tela, tým ale dokáže zamaskovať pravú príčinu bolesti. Prehliadkou tela pacienta odhalí fyzioterapeut azda najviac spolu s niekoľkými mechanickými úkonmi. Problém často nemusí byť taký jednoduchý ako sa zdá a pokiaľ si fyzioterapeut nie je istý, môže vás cez ortopéda odporučiť i k vykonaniu napríklad Röntgenu či CT, danej oblasti. Pacienti si však často neuvedomujú dôležitosť liečenia problémov s pohybovým aparátom. Nie vždy sa natiahnutý sval sám zregeneruje. Niekedy potrebuje pomoc fyzioterapeuta, ktorý určí vhodný liečebný program.

Konzultácia so športovým fyzioterapeutom

Rehabilitačné centrum Bratislava Profy ponúka i služby športových fyzioterapeutov. Šport je zábavkou mnohých mladých ľudí, avšak prináša so sebou často zrazenia typu natiahnutia, natrhnutia či roztrhnutia svalu.  Pri staršej generácií ide často o stuhnutie niektorej časti pohybového aparátu. Práve tieto prípady nesú so sebou veľkú dávku bolesti, najmä ak zostávajú nepreliečené.

Lieky proti bolesti nie sú dlhodobým riešením. Odstraňujú v prvom rade príznačnú bolesť, nie však jej dôvod. Hoci sa naoko môže zdať, že bolesť i po ich vysadení ustúpila, stále sa môže jednať o nevyriešený problém. Ten sa často opakovane ozve väčšou intenzitou bolesti. Nenechávajte liečenie svojich problémov pohybového aparátu na neskôr, a už vôbec sa im nevyhýbajte. Problémy je nutné riešiť už v počiatočnom štádiu. Práve vtedy je šanca na čo najrýchlejšie uzdravenie najväčšia. Návštívte nás už v začiatkoch vašich ťažkostí. Naši fyzioterapeuti odhalia príčinu bolesti, a môžete tak predísť drahej a bolestivej liečbe prípadne chronickým problémom.

Niet nad lepší pocit zo svojho tela, nad pocit, že sa znovu môžete na svoje telo spoľahnúť tak ako pred tým.

Zarezervujte si termín

Nečakajte zbytočne dlhé hodiny v čakárňach.
Prídite o trochu skôr pred vašim termínom a ponúkneme vám kávu v našich príjemných priestoroch.

Rezervácia