Čo je Mckenzie cvičenie?

Mckenzie cvičenie, MDT, je súbor vyšetrení a spôsobov liečby pacienta s bolesťou pohybového aparátu, vrátane spinálnych problémov, problémov s chrbticou. Mechanická Diagnostika a Terapia je spoľahlivá,  skutočne obľúbená metóda vyšetrenia pacientov.

Fyzioterapeut dokáže jednoducho kategorizovať svojich pacientov podľa druhu ich problému. Následne nasadí liečbu ktorá je finančne nenáročná, avšak vyžaduje si veľa trpezlivosti  a to najmä zo strany pacienta. Podľa zistených symptómov ortopéd, či terapeut pomenuje problém a ďalej postupuje buď liečbou, či potúpením k inému špecialistovi. (Pokiaľ je problém v kompetencií napríklad chirurga).  

Už počas Mckenzie diagnostiky, o ktorej si môžete prečítať ,tu‘ , dokážu fyzioerapeuti sledovať príznaky, ktoré ich informujú o syndrómoch, ktoré môžu byť chronickej povahy, či o bolesti, ktorá je spôsobená zranením.

Na čom je založené Mckenzie cvičenie?

Zmyslom celej terapie podľa Robina Mckenzie je spleť diagnostických a rehabilitačných systémov, ktoré sú založené na eliminácii a prevencií bolesti v dôraze kladenom práve na mechaniku tela, či postihnutej oblasti.

Základom Mckenzie terapie je systematické cvičenie, ktorému predchádza diagnostika na odhalenie každej bolesti pacienta. Cieľom je riešenie príčiny, nie utlmenie bolesti bez vyriešenia problému, ktorý v mnohých prípadoch môže prepuknúť až do jeho chronickosti.

Mckenzie terapeuti majú za cieľ aktívnu spoluprácu zo strany pacienta, pri čom kladú dôraz na jeho vzdelávanie v oblasti daného problému. Práve vďaka tomuto kroku nie je prevencia len nutným zlom, ale vďaka porozumeniu príčiny pacientovej bolesti je  prevencia i v jeho vlastnom záujme.

Ako prebieha Mckenzie cvičenie?

 Cvičenie vám musí naordinovať váš ošetrujúci lekár, chiropraktik či fyzioterapeut. 

1.Oboznámenie sa s diagnózou

 Predpokladáme, že ste podstúpili podrobnú Mckenzie diagnostiku s našim terapeutom. Na základe tejto diagnostiky lekár či fyzioterapeut, zvolil vhodné cvičenia zamerané na vašu bolestivú partiu, alebo zdroj bolesti – napríklad Mckenzieho cviky na chrbticu. V tejto časti pacientovi terapeut podrobne vysvetlí problematiku bolestivej partie, dá pacientovi  priestor na otázky, odporučí čo robiť, prípadne čomu sa vyhnúť. Náuka o probléme pacienta je zdanlivo takmer nepodstatná časť cvičenia, avšak naši terapeuti prikladajú práve tejto časti značný dôraz. Práve osvojenie si problematiky svojho tela a možných následkov v pacientoch prebudí pud sebazáchovy. Vďaka poznatkom nezostanú voči vlastnému telu ľahostajní, čo má výrazný vplyv i na prevenciu.

2.Vzorové cviky

Akonáhle si so svojim terapeutom prejdú stanovenú diagnózu a obmedzenia,  ktoré pacienta počas liečby čakajú je na rade Mckenzie cvičenie. Vzhľadom na pacientovu diagnózu lekár predvedie niekoľko cvikov za asistencie pacienta.  Týchto cvikov kľudne nemusí byť veľa, všetko závisí od úsudku každého lekára. Samozrejmosťou je i pokladanie otázok v prípade, že by pacientovi bolo niečo nejasné.

3.Prevencia

Nie veľa z pacientov dodržiava pravidelnú a dostatočnú prevenciu proti navráteniu bolesti. Prevencia znamená, že na základe konzultácie so svojim terapeutom, stanovia dobu po ktorú je vhodné prevenciu určite dodržiavať. Niekedy stačí mesiac či dva, inokedy je na mieste i pol roka. Všetko záleží od doby hojenia, ustúpenia bolesti či vážnosti zranenia, prípadne ochorenia.

Kto bol Robin Anthony Mckenzie?

Robin Anthony Mckenzie bol celosvetovo uznávaný odborník, čestný člen niekoľkých svetových univerzít. Svojimi zistenými poznatkami prispel veľkou časťou k liečbe spinálnych problémov. Svetovo uznávaný Robin Mckenzie získal niekoľko ocenení z prostredia medicíny, ale i z  oblasti vedy. Jeho poznatky, ktoré vyústili do založenia Medzinárodného Mckenzie Inštitútu sú dnes podložené vedeckými dôkazmi.

Po skončení svojej praxe sa stal medzinárodným konzultantom zaoberajúcim sa problémom spojených s chrbticou. Už vyššie spomenutá organizácia prerástla do celosvetovej inštitúcie, ktorá má dopad na celú ortopedickú a fyzioterapeutickú prax. Mnoho doktorov či terapeutov bolo vyškolených práve touto metódou. Tá sa dostala do viac ako 40tich krajín vrátane Slovenskej Republiky. Viac sa o tomto inštitúte dozviete na oficiálnych stránkach Medzinárodného Mckenzieho Inštitútu, na ,tomto‘ odkaze. 

Zarezervujte si termín

Nečakajte zbytočne dlhé hodiny v čakárňach.
Prídite o trochu skôr pred vašim termínom a ponúkneme vám kávu v našich príjemných priestoroch.

Rezervácia