Fototerapia laser

Overiť cenu služby
Rezervovať termín

Čo je to fototerapia / laser?

Fototerapia je terapiou, ktorá využíva laserové žiarenie. Toto žiarenie sa čoraz častejšie vyskytuje i v iných medicínskych či kozmetických odvetviach. Laser je skutočne prelomovou pomôckou, nie len na liečenie neduhov zraku či akné, ale i na zmiernenie zápalu kĺbov či chronických ochorení, ktoré spôsobujú silnú bolesť. 

Ako funguje laser?

Princíp laseru je založený na skutočne jednoduchej činnosti. Laser je prístroj, ktorý vyžaruje koherentné, súvislé, elektromagnetické vlnenie. Toto žiarenie má identické vlnenie, fázu aj smer šírenia. Laseroterapia využíva impulzy monochromatického svetla, ktoré prenikajú do hlbších tkanív. Využíva taktiež elementárne častice, ktoré prenášajú veľkú časť energie,  najmä tepelnú.

V súčasnej dobe sa v medicíne používa niekoľko typov laserov. (v chirurgii sú to vysokoenergetické lasery, ktoré majú schopnosť tepelne ničiť tkanivá a bunky). Vo fyzioterapii a rehabilitácii sa používajú nízkovýkonné lasery triedy III.b a vysokovýkonné lasery triedy IV, medzi ktoré sa radí vysokointenzívna laserová terapia HILT (high intensity laser therapy).

Prečo fototerapia? Využitie lasera v medicíne

Fototerapia, teda konkrétne laser má neporovnateľne viac výhod, než nevýhod. Okrem toho, že laser urýchľuje domu hojenia pooperačných rán či akútnych zápalov, efektne sa taktiež využíva i pri chronických ochoreniach. Liečba chrbtice laserom, či iných problémových partií pohybového aparátu je taktiež účinnou voľbou pri boji proti bolesti.

Využíva sa v odvetviach ako dermatológia, gynekológia či oftamológia. Mimo rehabilitačnú prax sa využíva fototerapia i pri liečbe psoriázy a akné. Využitie lasera v medicíne, konkrétne v oblasti fyzioterapie a rehabilitácie, je skutočne flexibilný. Môže pomôcť s problémami ako je napríklad bolesť temporomandibulárneho kĺbu, artritickej bolesti, neuritídy, poranenia šliach či poranenia kĺbov. 

Fototerapia dokáže pomôcť i pri iných neduhoch kĺbov a to vrátane pooperačných stavov. Rehabilitačne sa využíva i v rámci liečby svalov či šliach po úraze, rieši taktiež reumatické a degeneratívne ochorenia a s tým spojené chronické opuchy.

Terapia laserom však nie je využiteľná len na oblasť kĺbov pohybového aparátu, s obľubou mnohých pacientov sa taktiež využíva pri poruchách žliaz a svalov. Do tejto kategórie taktiež patrí i pooperačný stav svalu alebo šľachy, práve vďaka antiseptickým a upokojujúcim účinkom lasera. Výnimkou však nie je ani syndróm preťaženia či veľmi časté natrhnutie svalu.

Za pomoci terapie laserom však môžeme riešiť i ochorenia napríklad ako burzitída, teda zápaly mazového vačku kĺbového puzdra. Toto ochorenie spôsobuje veľké bolesti a často neschopnosť pohybu pacienta. Tejto tema sme sa vnovali aj v inom článku ,tu‘ .

Prístroj sa vyznačuje najmä bezpečným výkonom, bezbolestnou aplikáciou, rýchlym nástupom regeneračného účinku a hlbokým prenikaním do hlbokých štruktúr.

Rehabilitačná liečba laserom a jej kontraindikácie

Kontraindikácie sa vzťahujú takmer na každú oblasť fyzikálnej terapie, minimálne v rehabilitačnej a fyzioterapeutickej praxi. V našej fyzioterapeutickej klinike Profy pacientov  pri konzultácií, viac informácií nájdete ,tu‘ ( odkaz na konzultáciu s fyzioteerapeutom), naši terapeuti upozornia na všetky kontraindikácie spojené s daným zákrokom či terapiou.

Kontraindikácie sú teda stavy, kedy je zakázané zákrok vykonávať. Tie sa za žiadnych okolností nesmú porušiť, inak by mohlo viesť k vážnemu poškodeniu zdravia, či plodu, pokiaľ sa jedná o tehotné ženy.

Kontraindikácie laseroterapie:

  • Aplikácie u detí
  • Epilepsia
  • Onkologické ochorenia
  • Aplikácia na oblasť brucha, krížov tehotných žien
  • Aplikácia na oblasť štítnej žľazy, reprodukčných orgánov
  • Aplikácia pacientom užívajúcim drogy či steroidy, bez ohľadu na dobu užívania

Ako prebieha procedúra laserom na klinike Profy Bratislava?

Každej vykonanej procedúre či fyzikálnej terapií predchádza podrobná konzultácia s našim ortopédom, či fyzioterapeutom. Zisťuje sa nie len podrobná anamnéza, ale i na nej založená diagnóza. Na diagnóze  je založený celý ďalší liečebný program, ktorý môže zahrňovať Mcknzie cvičenie, informácie nájdete ,tu‘, či využitie už vyššie spomínaných fyzikálnych terapií do ktorých neodmysliteľne patrí i laseroterapia.

Laseroterapia prebieha na základe zistenej diagnózy, teda od zdravotného stavu pacienta. Táto metóda môže trvať pár minút,  rádovo niekoľko minúť či za sebou opakovaných procedúr s menším časovým rozpätím trvania. Počas výkonu terapie je nutné si chrániť oči špeciálnymi okuliarmi.

Všetko záleží na rozhodnutí nášho lekára z ambulancie Profy Bratislava. Dokonca i aplikácia laseroterapie  podlieha podrobnej diagnostike a liečebnému plánu. V našej klinike Profy sa postaráme nie len o komfort pri každej spoločnej konzultácií, ale i počas zákroku, ktorý vykonáva náš personál.

Aplikácia laserového žiarenia: Časté otázky

Za akú dobu sa prejaví účinok laseru? 

Je to individuálne, ale odporúča sa absolvovať aspoň 5 opakovaní, po ktorých by sa mohli dostaviť prvé účinky.

Môže byť laser aplikovaný aj na oblasť tetovania? 

Nie, toto sa neodporúča.

Zarezervujte si termín

Nečakajte zbytočne dlhé hodiny v čakárňach. Prídite o trochu skôr pred vašim termínom a v našich príjemných priestoroch vám ponúkneme kávu.

Rezervovať termín