🩺 Nová Ambulancia všeobecného lekára! Prijímame pacientov! Viac info 💉 Zápis do ambulancie

Magnetoterapia pomáha pri zmiernení bolesti, ale i pri regenerácií poškodených  tkanív, nie je však metódou ktorá priamo ozdravuje poškodené svalstvo. Jedná sa taktiež aj o šľachy či chorobou oslabené kĺby tak, ako je to napríklad pri obstreku. O obstreku sa viac dozviete na ,tomto‘ odkaze. Magnetoterapia sa dá pokladať za podpornú liečbu, kedy sa pomocou jej účinkov rýchlejšie vstrebá opuch pri natrhnutom svale či zlomenine, podporuje krvný obeh, ktorého následkom je rýchlejšie hojenie.

Aký je princíp činnosti magnetoterapie?

Aké je tajomstvo magnetoterapie? Rovnako ako iné fyzikálne metódy liečby i magnetoterapia využíva fyzikálne javy a to konkrétne magnetické pole. Ako sme už vyššie spomenuli, účinky magnetoterapie zabezpečujú práve biologické zmeny v tkanivách. Tkanivá sa pôsobením nízkofrekvenčného pulzného magnetického poľa menia a vytvárajú mikromasáž.

V lekárskej praxi sa využíva nie len metóda nízkych frekvencií, ale taktiež i pole statické či striedavé. Počas konzultácie terapeut z klinky Profy určí potrebný liečebný plán a podľa potreby zakomponuje i niektorú z uvedených druhov magnetoterapie.  

Statické magnetické pole sa využíva zriedka a pôsobí akupunktúrne. Jeho pôsobnosť sa koncentruje do  špecifických, malých bodov a frekvencia sa nemení. Striedavé pole je v preklade pulzná magnetoterapia, ktorej frekvencia sa mení od nuly až po samotné maximum. Aplikuje sa v pulznej forme, kedy sa tepelný efekt zníži na minimum a nechá účinkovať pôsobnosť elektromagnetu.

I napriek pôsobeniu magnetického poľa a využívania jeho energie je dôležité poznamenať, že takáto terapia sa môže vykonávať i na kĺboch kde sa nachádzajú kovové čiastky po operáciách.

Aké sú účinky magnetoterapie?

  1. Vazodilatačný účinok – Tento účinok je skutočne kľúčový, rozširuje krvné riečisko. Rozširovanie krvného riečiska znamená, cievy sa zväčšujú a napomáha lepšiemu prekrveniu tkanív. Tento efekt je skutočne dôležitý najmä hojení, keďže správne prekrvenie podporuje práve tento dôležitý aspekt – hojenie. Vazodilatačný účinok je potrebný pri každom ochorení, ktoré oslabuje cievy či celý cievny systém.Práve v prípadoch hojenia je sťažený prísun okysličenej krvi do organizmu. Magnetoterapia pomáha tam, kde je zásobenie kyslíkom najmenšie a taktiež ďalším účinkom je i znižovanie zápalu, opuchu na danom mieste.

  1. Detoxikačný účinok – Detoxikačný efekt magnetoterapie je založený na látkovej výmene, ktorá je hlavnou zložkou každého ozdravného procesu tela. Detox je vykonávaný najmä v miestach s nahromadenými splodinami a toxickými látkami, ktoré spôsobujú silný zápal. Môžeme povedať, že detoxikačný účinok je potrebný pri každom hojení postihnutej oblasti pacienta.

  2. Myorelaxačný účinok – Ďalším účinkom je myorelaxačný efekt. Tento efekt, ako už z názvu vyplýva, pomáha uvoľniť svaly znižovaním napätia. Znižovanie tonusu, napätia je vykonávane pomocou iónov vápnika.

  3. Antiedematózny účinok – Ďalším veľmi dôležitým účinkom magnetoterapie je práve antiedematózny efekt, ktorého vplyvom sa opuch vstrebe, zmenší sa jeho pôsobenie a utlmí i bolesť.  K protidémovému efektu prispieva zrýchlenie látkovej výmeny, vďaka ktorej sa zvýši koncentrácia bielych krviniek, aktivuje obranný systém a umožní pomerne rýchle vstrebávanie opuchov.

  4. Analgetický účinok – Jeden z najlepšie sledovateľných účinkov je práve efekt znižovania bolesti. Práve tento efekt je jeden z najdôležitejších a práve kvôli tomu sa u väčšiny pacientov magnetoterapia vykonáva. Účinky má ako pri porušených tkanivách tak i pri mnohých degeneratívnych ochoreniach pohybového aparátu na ktoré sa naša klinika Profy Bratislava, špecializuje.

Kontraindikácie a nežiadúce účinky magnetoterapie

V lekárskej praxi ani v rozsiahlom výskume sa nepotvrdili žiadne nežiadúce účinky. Existujú však isté kontraindikácie, kedy sa neodporúča vykonávať magnetoterapiu a to najmä v prípadoch ako:

  • Epilepsia

  • Ochorenia krvi

  • Krvácavé stavy

  • Infekčné a mykotické, hubové, ochorenia

  • Hypotenzia – nízky tlak

  • Akútna tuberkulóza

  • Onkologické ochorenia , po liečbe chemoterapiou

  • Neznáma bolesť v okolí brucha

Ako prebieha magnetoterapia?

Základom každej terapie či liečebného procesu je správne určenie diagnózy ktorej predchádza konzultácia s terapeutom. Všetko závisí od pacientovho zdravotného stavu a úsudku lekára. Môžeme však všeobecne poznamenať, že priemerná terapia magnetickou energiou trvá od 10 minút až po 1 hodinu, zväčša však jedna procedúra trvá 30 minút, na kvalifikovanom a komplexne vybavenom pracovisku kliniky Profy Bratislava.

Magnetoterapia v domácom prostredí?

V dnešnej dobe je možné na trhu zohnať prístroje ktoré slúžia pre vykonávanie magnetoterapie v pohodlí domova.  Okrem toho, že ponúka rad výhod ako napríklad pohodlie pri jej vykonávaní, má však i značné nevýhody.Naši terapeuti sú školení v oblastiach rehabilitácie a využívania fyzikálnych terapií. Z pohľadu odborníkov určite odporúčame plnohodnotnú rehabilitáciu v priestoroch jednej z fyzioterapeutických či rehabilitačných kliník. Práve špecialisti vedia správne vystihnúť bod, frekvenciu, intenzitu a ďalšie potrebné parametre, bez ktorých môže byť samoliečba magnetoterapiou neúčinná.

Pokiaľ však chcete vyskúšať jeden z daných prístrojov, určite sa poraďte so svojim lekárom, terapeutom či iným špecialistom z odboru. Overte si, či tento prístroj budete potrebovať dlhodobo, alebo či stačí pravidelná rehabilitácia v prostredí aj našej kliniky Profy. Pokiaľ máte záujem o naše služby ,cenník nájdete na ,tejto‘ adrese, neváhajte nás kontaktovať!

Tešíme sa na Vás!

Zarezervujte si termín

Nečakajte zbytočne dlhé hodiny v čakárňach.
Prídite o trochu skôr pred vašim termínom a ponúkneme vám kávu v našich príjemných priestoroch.

Rezervácia