Pri zvýšenom preťažení svalových partií môže dôjsť k ich poškodeniu, a to natiahnutiu či dokonca natrhnutiu. Menej závažným problémom je natiahnutý sval. Prejavuje sa bolesťou a stuhnutosťou v danom mieste. Avšak pri natrhnutí svalu dochádza k roztrhnutiu viacerých svalových vlákien. Tento problém vzniká, ak donútite telo ísť za bežný rozsah svojho pohybu, teda svaly sú nútené ísť až za svoje limity.
Ako rozoznať, či ide o natiahnutý alebo natrhnutý sval
Laicky rozlíšiť tieto dva úrazy nie je jednoduché, keďže majú podobné príznaky. Natrhnutie sa však prejavuje veľmi prudkou až pálčivou bolesťou. V takom prípade je potrebné sval ihneď uvoľniť a už ho viac nenamáhať. Pri každom svalovom úraze je potrebné vyhľadať lekára. Ten vás vyšetrí ultrazvukom alebo röntgenom a na základe závažnosti poškodenia zvolí ďalšiu vhodnú liečbu.
Kedy dochádza k natiahnutiu a natrhnutiu svalu
Dané ochorenia postihujú častejšie mužov v strednom veku. K týmto úrazom dochádza pri prudkom nečakanom pohybe, alebo tiež pri preťažení svalov. Ako príklad môžeme uviesť prudké došliapnutie. U športovcov dochádza k tomuto problému častejšie a možno tu sledovať istú závislosť medzi druhom športu, ktorý vykonávajú a poškodeným svalom. Ak napríklad hádžu oštepom, poškodí sa najčastejšie prsný sval. U vzpieračov sa natiahne či natrhne väčšinou sval stehna, alebo brušný či chrbtový sval.
Ako postupovať pri týchto úrazoch
Ak máte podozrenie, že došlo k jednému zo spomenutých úrazov, ihneď prestaňte s akoukoľvek činnosťou. Postihnutú časť tela sa snažte dostať do uvoľnenej polohy. Ak ide napríklad o končatinu, vyložte si ju tak, aby smeroval prietok krvi smerom od poraneného miesta. Takýmto spôsobom sa vám uľaví od bolesti. Aby nedošlo k opuchu, použite ľad. Neprikladajte ho priamo na pokožku, ale ho najprv obaľte do uteráka. Postihnuté miesto takýmto spôsobom ošetrujte po dobu 48 až 72 hodín, a to v intervaloch 15-20 minút.
Liečba a rehabilitácia
Pri oboch problémoch je základom liečby oddych a pokoj. Vhodné je nanášanie protiopuchovej či protizápalovej masti, ktoré bežne zoženiete v lekárni. Chladenie ľadom je skvelým prostriedkom v prvých hodinách po úraze. Neskôr sa snažte postihnutý sval naopak, zahrievať. Využite napríklad teplý kúpeľ a stiahnite sval elastickým obväzom. Akonáhle sa stav trochu zlepší, odporúča sa rehabilitácia, pri ktorej sa pozvoľne zaťažuje postihnutý sval. Medzi rehabilitačné techniky patrí napríklad pochodovanie s plutvami, alebo cvičenie s loptou vo vode. Neskôr je vhodný ľahší poklus naboso po piesku. Postupne zvyšujte tempo a poklus striedajte vždy s chôdzou.
Ak nechcete, aby sa ochorenie obnovilo, nevystavujte sa činnosti skôr, než vám lekár dovolí. Doba liečenia je rôzna, pohybuje sa od niekoľkých dní až po pár mesiacov.
Prevencia
Ak sa chcete týmto úrazom vyhnúť, nepodceňujte rozcvičku či strečing pred tréningom. Tiež je vhodná aj ľahká aeróbna aktivita pred samotným športom, napríklad svižná chôdza alebo ľahký klus. Ideálne je, ak vám strečingový plán vypracuje skúsený odborník, napríklad fyzioterapeut. Tiež voľte vhodné oblečenie a hlavne nepreceňujte svoje sily. Ak ste prechladnutí či unavení, znížte záťaž. Dávajte si tiež pozor na poľadovicu a chôdzu po mokrej podlahe.
Treba si uvedomiť, že žiaden extrém pre naše telo nie je dobrý. Či už ide o časté leňošenie a nečinnosť, alebo nadmernú a nárazovú fyzickú aktivitu. Odborníci nám preto radia, aby sme sa hýbali radšej trikrát do týždňa trištvrte hodinku, než len raz za čas dve hodiny. Aktivity je vhodné kombinovať, teda venovať sa aj posilňovaniu, aj aeróbnemu cvičeniu.