Magnetoterapia je uznávanou liečbou a preventívnou metódou. Jej počiatky siahajú až do doby pred začiatkom nášho letopočtu. Číňania objavili liečebné účinky magnetizmu pravdepodobne ako prvý, pred viac ako 4000 rokmi. Magnety vtedy používali na napravenie zdravotnej nerovnováhy.
Blahodarným účinkom magnetizácie verila aj Cleopatra, ktorá používala magnetické a medené šperky, aby si zachovala svoju krásu a mladistvý vzhľad. O pôsobení magnetu sa zmienili tiež antickí Gréci. Hyppokrates liečil touto metódou neplodnosť a menštruačné bolesti. Rimania používali magnetizmus pri zápaloch očí a pri liečbe popálenín. Arabi magnetmi liečili depresie.
Pred niekoľkými sto rokmi sa začala primitívna forma magnetoterapie používať aj na európskom a africkom kontinente. Naši predkovia si minerál, nazývaný magnetovec, prikladali na rany a bolestivé zranenia. Doštičky magnetovca urýchľovali hojenie a odstraňovali bolesť.
V súčasnosti sa magnetoterapia využíva predovšetkým v modernej fyzioterapii. Z tejto metódy sa stáva populárna alternatívna liečba. Liečba magnetickým polom je považovaná za bezpečnú a veľmi účinnú fyzikálnu liečebnú metódu.
Vplyv magnetoterapie na ľudský organizmus
Ľudské telo je zdrojom slabého elektromagnetického pola, ktoré reaguje na zemské magnetické pole. Vystavenie ľudského tela pôsobeniu silného magnetického pola môže mať negatívny vplyv na organizmus. Naopak pôsobenie slabého magnetického pola má na organizmus pozitívny vplyv. V malej miere sa magnetoterapeutické účinky využívajú formou bodových magnetov – náramkov, pitím zmagnetizovanej vody a ďalšími spôsobmi. Slúžia pre regeneráciu buniek, relaxáciu, ako protizápalová terapia a podobne.
Pulzná magnetoterapia
Pulzná magnetoterapia je najrozšírenejšou formou magnetoterapie. Je účinnou alternatívou súčasnej farmakologickej liečby. Jej najväčšou výhodou je prirodzený charakter, pri ktorom nedochádza k vytvoreniu návykov.
Magnetoterapia je mimoriadne účinná pri liečbe opuchov. Magnetické pole rozširuje drobné cievy a zlepšuje prekrvenie. Účinky sa prejavujú tiež pri liečbe migrén. Táto metóda sa uplatňuje aj pri liečbe niektorých psychických porúch alebo autoimúnnych ochoreniach.
Magnetoterapeutické prístroje sa tiež používajú pri paradentóze, artróze, artritíde, pooperačnej rekonvalescencii, zrýchľuje regeneračné procesy. Magnetoterapia sa využíva pri problémoch pohybového aparátu, pôsobí protizápalovo a protireumaticky. Pomáha v boji proti moderným civilizačným chorobám.
Pulzná magnetoterapia na doma - Prístroje
Má magnetoterapia nežiaduce vedľajšie účinky?
Terapia nie je návyková a pri správnom dávkovaní nemá vedľajšie účinky. Pacient pri aplikácii nič nevníma. Pri liečbe prenikajú siločiary všetkými časťami tela, kosťami aj tkanivami takmer rovnomerne. Pacient sa nemusí vyzliekať a počas aplikácie nebránia ani sadrové obväzy. Zavedené kovové implantáty nie sú pri liečbe zakázané.
Väčšia pozornosť sa však musí venovať pacientom s nízkym krvným tlakom. Niekedy môže pri magnetoterapii dôjsť k poklesu krvného tlaku, ten však zmizne do tridsiatich minút. Veľká opatrnosť je potrebná pri epilepsii a iných záchvatových ochoreniach, počas tehotenstva, krvácavých stavoch, hyperfunkcii nadobličiek, liečbe steroidov a pri nádorových ochoreniach.
Nie je dobré používať magnetoterapiu počas vírusových ochorení. Je lepšie počkať a túto metódu neskôr využiť pri následnej rehabilitácii.
Je vhodné kombinovať magnetoterapiu s inou alternatívnou liečbou?
Počas liečby magnetoterapiou sa neodporúča vykonávať žiadne RTG vyšetrenie alebo ožarovanie. Nesmie sa aplikovať elektroliečba. Pri všetkých aplikáciách je možné súčasne vykonávať klasickú rehabilitáciu ako je napríklad cvičenie, masáž a podobne. Odporúča sa používanie vírivých kúpeľov a bylinkových prísad. Vynikajúce výsledky sú dosahované pri súčasnej aplikácii magnetoterapie a vibračnej masáže špeciálnymi prístrojmi.