Aká je optimálna výživa pre svaly

Výživa pre svaly je základným predpokladom k správnemu udržiavaniu vitality pohybového systému. Sval klasifikujeme ako pohybový orgán so špecificky ohraničeným tvarom. Pre správnu funkciu svalov musíme zabezpečiť dostatok látok, ktoré sa podieľajú na vedomých (zdvih ruky, chôdza,..)  a automatizovaných pohybov (dýchanie, pohyb viečka,..) , rovnako ako pri sťahoch - kontrakcií a relaxácií

Svaly z anatomického hľadiska

Sval je pohybový orgán zložený zo svalových buniek, ktoré disponujú možnosťou kontrakcie a relaxácie. Pre správnu funkciu svalov potrebujeme telu suplementovať dostatok živín, ktoré pokryjú celú škálu funkcií, ktoré musia svaly spĺňať pre zabezpečenie plynulej funkcie.  Z anatomického hľadiska rozdeľujeme svaly na tieto kategórie:

  • Priečne pruhované

  • Hladké

  • Myokard - srdcový sval (osobitá kategória)

Svaly sa skladajú z menších buniek, myocytov, ktoré sa podľa potrieb pohybu skracujú. Na uvoľnenie (relaxáciu) svalových vlákien musí byť zabezpečená distribúcia výživových látok a kyslíka

Výživa pre svaly 

Výživa pre svaly spĺňa úlohu regenerácie, stavby a udržiavania svalovej hmoty. Dostatočne kvalitnú výživu pre svaly môžeme získať konzumáciou kvalitných a pestrých plodín a samozrejme spánkom

Omega 3 mastné kyseliny

Omega 3 mastné kyseliny sú zložkou, ktoré je pre telo životne potrebná, avšak telo si ju zo zásob nevie vytvoriť (rovnako ako iné esenciálne mastné kyseliny). Z tohto dôvodu je nutná suplementácia z prijatej stravy. Omega 3 mastné kyseliny sa skladajú zo zložky EPA (kyselina eikozapentaénová) a DHA (kyselina dokozahexaénová). Túto zložku stravy nájdeme v (sladkovodných a morských) rybách, strukovinách.  Účinky na svaly: 

  • Znižujú vysoký krvný tlak, ktorý vplýva na sval myokardu a účinne ovplyvňuje percentuálnu možnosť akútneho infarktu myokardu

  • Zabezpečujú účinné využitie energie zo zdravých tukov 

Bielkoviny 

Bielkoviny sú základnou stavebnou jednotkou svalov. Bielkovina je vysokomolekulárna látka, ktorá sa zúčastňuje všetkých procesov spájanými so svalmi. Súčasťou bielkoviny sú enzýmy, ktoré ktoré procesy urýchľujú. Bielkoviny spĺňajú stavebnú funkciu svalov, chrupaviek, kostí, ale aj nechtov či kože.  Účinky na svaly: 

  • Hlavná stavebná zložka svalov

  • Zabezpečuje správnu regeneráciu mäkkých tkanív

Glutamín 

Glutamín je jednou z najrozšírenejších aminokyselín v tele. Glutamín je hlavným zdrojom dusíka, ktorý ďalej distribuuje do radu celých procesov a subprocesov v celom tele. Je nositeľom silne antikatabolického účinku a radí sa medzi hlavné regeneračné zdroje vo výžive svalov.  Účinky na svaly: 

  • Silný anabolický a regeneračný účinok po fyzicky namáhavej aktivite

Vitamín B6

Vitamín B6 je látkou, ktorá obsahuje tri príbuzné zlúčeniny zabezpečujúci vitamínový účinok, a to pyridoxín, pyridoxal a pyridoxamín. Tieto látky sú potrebné pre aktiváciu a spustenie funkcie aminokyselín. Pri nedostatku vitamínu B6 dochádza k defektom z hľadiska metabolickej funkcie, konkrétne v syntéze bielkovín.  Účinky na svaly: 

  • Podporujú vstrebávanie potrebných prvkov

  • Aktivujú funkcie aminokyselín

  • Bez vitamínu B6 sa môže dostaviť prejav chudokrvnosti, výraznej straty svalovej hmoty a svalových kŕčov

Spánok 

Spánok síce nemôžeme pokladať za potravinovú výživu pre svaly, avšak je jej neoddeliteľnou súčasťou, a to ako zložka podporujúca všetky regeneračné a rastové procesy v tele. Počas spánku sa v tele uvoľňujú zložky ako je napr. rastový hormón, testosterón. Dôležité je, aby bol spánok najhlbší a v miere možnosti čo najdlhší, pretože rastový hormón sa začne v tele vytvárať až po 45-50 min. intenzívneho spánku.  Výživa pre svaly je individuálna v každom vekovej kategórií. Dôležité je, aby mal jedinec vyváženú stravu v každom ohľade, konzumoval dostatok prospešných tukov, cukrov a bielkovín, ktoré sú pre rozvoj a regeneráciu svalovej hmoty nevyhnutné.