Ako účinkujú tabletky na cievy a žily?

Lieky, ktoré pôsobia na kardiovaskulárny systém, patria v medicíne k najbežnejšie používaným. Medzi príklady ťažkostí, pri ktorých môžu byť tieto lieky použité, patrí vysoký krvný tlak, nedostatočný prietok krvi cez cievy a poruchy srdcového rytmu. Ochorenia žíl a ciev siahajú od miernych zápalov a kŕčových žíl až po žilovú trombózu alebo portálnu hypertenziu. Ide o pomerne časté ochorenia, ktoré môže spôsobiť nezdravý životný štýl, bakteriálne infekcie, poškodenie pri úraze aj iné zdravotné problémy, ako cukrovka alebo obezita. Tabletky na cievy a žily sa môžu užívať preventívne alebo ako liečivo pri vzniknutom ochorení.

Kedy sa užívajú tabletky na žily a cievy

Tabletky na cievy a žily zabraňujú rozvoju kardiovaskulárnych ochorení a znižujú riziko komplikácií, akými je infarkt alebo mŕtvica. Sú účinné pri liečbe cievnych porúch, na zníženie alebo zvýšenie krvného tlaku, pri návaloch tepla alebo zápale žíl. Niektoré z účinných látok obsiahnutých v týchto liekoch ovplyvňujú aj činnosť srdca. Tabletky na žily a cievy sa môžu používať aj pri kŕčových žilách, opuchoch alebo necitlivosti nôh. 

Sú tieto tabletky voľne dostupné?

Voľnopredajné tabletky na cievy a žily sú na trhu bežne dostupné. Veľkú časť z nich tvoria doplnky výživy a homeopatiká, ktoré obsahujú bylinné výťažky. Známe sú tiež čaje na čistenie ciev, úpravu krvného tlaku alebo hladiny cholesterolu, ktoré môžu podporiť zdravie žíl a ciev. Zvyčajne obsahujú vitamín C, kyselinu alfa-linolénovú, extrakt zo zeleného čaju, omega-3, koenzým Q10 či vitamín E.  Voľne dostupné sú tiež tablety s liečivami ako aescín (látka chrániaca žily), diosmín (liečba chronických žilových ochorení) alebo kyselina acetylsalicylová (chráni pred upchatím tepien). Bez predpisu si môžete kúpiť taktiež rôzne masti a gély s pozitívnym účinkom na kŕčové žily a hemoroidy. Pri týchto ochoreniach dochádza k oslabeniu steny žily a vzniku vydutia - varixu. Zmierniť ho môžu heparíny, látky pôsobiace na zrážanlivosť krvi. Tie je možné podávať aj intravenózne pri liečbe závažných ochorení ciev a žíl.

Aké majú liečivá na cievy a žily vedľajšie účinky

Všetky lieky môžu mať vedľajšie účinky, nemusia sa ale prejaviť u každého. Často sa im dá vyhnúť úpravou dávky alebo výberom iného lieku z tej istej skupiny liekov. Nežiaduce účinky môžu po určitom čase ustúpiť, akonáhle si telo zvykne na liečbu. Riziko vedľajších účinkov sa môže zvýšiť pri súčasnom užívaní dvoch alebo viacerých liekov. Je preto dôležité povedať svojmu lekárovi, aké lieky už užívate. Tabletky na cievy a žily môžu spôsobiť závrat, ospalosť, zrýchlenie srdcovej činnosti a alergické reakcie. Zoznam možných vedľajších účinkov nájdete v príbalovom letáku každého lieku. Ak sa u vás vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok pri užívaní liekov na cievy a žily, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika.

Kedy radšej tieto lieky neužívať

Užívanie voľne dostupných liekov a doplnkov výživy na cievy a žily konzultujte so svojím lekárom. Účinné látky môžu ovplyvniť priebeh liečby predpísanej lekárom a niektoré kombinácie liekov môžu ohroziť vaše zdravie. Medzi kontraindikácie môže patriť porucha obličiek, krvácavé stavy, užívanie liekov na zrážanie krvi a iné. Tabletky na cievy a žily neužívajte v prípade, že vám to lekár neodporučí. Doplnky výživy na cievy je možné užívať preventívne, v takomto prípade by mali byť súčasťou zdravej životosprávy a vyváženej stravy. 

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.