ANGINA PECTORIS: Prečo vzniká a ako jej predísť

Pociťujete tlak na hrudi? Jeho príčinou môže byť angina pektoris. Ide o ischemickú chorobu srdca, kedy srdcový sval nie je dostatočne prekrvený a chýba mu kyslík. Čo robiť, aby ste predišli tomuto stavu? Prečítajte si viac v našom článku.

Ako funguje naše srdce?

Tvrdenie, že srdce je jedným z najdôležitejších orgánov v tele, nie je úplne presné. Avšak zatiaľ čo prežijeme iba s jednou obličkou, alebo bez sleziny, slepého čreva, dokonca aj bez úseku čriev, časti žalúdka alebo pečene, srdce potrebujeme k životu celé a plne funkčné. Resp. akákoľvek nedostatočnosť na srdci sa prejaví zníženou kvalitou života alebo ohrozením života. Čo však o srdci vlastne bežný človek vie?  Je to dutý orgán, nachádzajúci sa v ľavej časti hrudníka za hrudnou kosťou. Jeho úlohou je pumpovať krv do celého tela. Jeho veľkosť zodpovedá asi zovretej pästi a skladá sa z ľavej predsiene a ľavej komory a pravej predsiene a pravej komory. Medzi každou predsieňou a komorou sa nachádza cípovitá chlopňa, ktorá zabraňuje spätnému toku krvi. Srdcový sval sa pravidelne zmršťuje – systola a ochabuje – diastola. Práve toto zmršťovanie umožňuje pumpovanie krvi do malého a veľkého krvného obehu.  Veľmi zjednodušene popísaný malý a veľký krvný obeh – z pravej predsiene srdca vedie odkysličená krv do pravej komory a odtiaľ do pľúc, kde sa krv okysličí. Toto sa nazýva malý alebo pľúcny krvný obeh. Z pľúc prejde okysličená krv do ľavej predsiene a následne do ľavej komory a odtiaľ sa rozvádza okysličená krv tepnami do celého tela, čo je veľký alebo telový krvný obeh. 

Angina pektoris – príznaky a príčiny vzniku

Angina pektoris je v podstate opakovaná bolesť na hrudníku, prejavujúca sa ako tlak alebo pálenie za hrudnou kosťou, ktorá vzniká kvôli nedostatočnému okysličeniu srdcového svalu. Tiež sa prejavuje ako napätie, pocit plnosti, nepríjemný tlak alebo stlačenie (kompresia). V niektorých prípadoch bolesť vystreľuje do ľavej ruky, chrbta, krku a čeľuste, dokonca do žalúdka. Ďalšími prejavmi je aj znecitlivenie a stŕpnutie ramien alebo zápästí. Mnoho ľudí si ju mýli s infarktom, pretože sa môže prejavovať podobne – ako tlak alebo zvieravý pocit na srdci. Táto diagnóza sa tiež nazýva ischemická choroba srdca. Ide o srdcové ochorenie, ktoré vzniká tým, že sa na stenách koronárnych ciev usádza aterosklerický plát, ktorý je tvorený cholesterom, mastnými usadeninami, vápnikom či nadbytočnými svalovými bunkami, čo blokuje prietok krvi a tým pádom aj kyslíka do srdcového svalu. Tento stav sa odborne nazýva ateroskleróza alebo kôrnatenie ciev.  Ak sa tento problém nerieši, časom môže vyústiť aj do krvnej zrazeniny, ktorá bráni výžive srdca úplne, a to vedie k infarktu.  Bolesť na hrudi príde náhle a náhle aj odíde, ale je to signál, že srdce nefunguje správne a časom to môže vyústiť do životu ohrozujúceho problému alebo spomínaného infarktu.  Stres a emocionálne vypätie tento stav zhoršujú. Je preto dôležité naučiť sa regulovať svoju reakciu na stres a emócie ako hnev, strach, smútok ap. 

Liečba anginy pektoris

Zatiaľ najúčinnejšou a najrýchlejšou pomocou pri nepríjemných pocitoch, ktoré anginu pektoris sprevádzajú je užitie nitroglycerínu vo forme tabletky, ktorá sa vloží pod jazyk a zaberá veľmi rýchlo.  Ďalšie lieky, ktoré sa pri tomto probléme predpisujú sú napr. beta-blokátory alebo blokátory vápnika, ktoré znižujú záťaž pri cvičení tým, že spomaľujú frekvenciu srdca a znižujú krvný tlak. Ďalej vám môže váš lekár predpísať lieky proti zrážaniu krvi, aby sa v srdci nevytvorila krvná zrazenina alebo lieky na zníženie cholesterolu. Ak sa ale medikamentózna liečba preukáže ako nedostatočná, potom je možná ešte koronárna angioplastika, to znamená  rozšírenie ciev pomocou balónika, alebo operácia – bypas koronárnej tepny.

Formy anginy pektoris

Existujú rôzne formy anginy pektoris: Stabilná angina je najbežnejšia a môžu ju vyvolať fyzická aktivita alebo stres. Je typická pre chronickú ischemickú chorobu srdca. Zvyčajne trvá len krátko a po odpočinku odchádza. Nejedná sa ešte o infarkt, ale tento stav je signálom, že vám hrozí. Určite navštívte lekára, ak cítite na hrudi tlak.  Nestabilná angina sa naopak objaví aj počas odpočinku. Bolesť môže byť silná a trvať dlhšie, pravidelne sa vracia a môže byť signálom, že vám hrozí infarkt. Vyhľadajte lekára čím skôr. Mikrovaskulárna angina je bežnejšia u žien ako u mužov a bolesť hrudníka nie je spôsobená blokádou koronárnych ciev, ale naopak poruchou malých tepien, ktoré neprivádzajú do srdca dostatok živín. Bolesť zvyčajne trvá dlhšie ako 10 minút. 

Diagnostika anginy pektoris

Rozdeľuje sa neinvazívnu a invazívnu a ešte predtým, ako lekára navštívite je dobré sa oboznámiť aké vyšetrenia vás môžu čakať. 

Neinvazívna diagnostika

Ide o typy vyšetrení, ktoré si nevyžadujú priamy zásah do ľudského tela. 

EKG / Elektrokardiogram

Jedno z prvých vyšetrení srdca v každej kardiologickej ambulancii je vyšetrenie EKG. Najskôr v pokojovom režime a následne aj pri fyzickej aktivite, napr. na bežiacom páse, alebo stacionárnom bicykli. EKG zaznamenáva elektrickú aktivitu srdca v podobe krivky. Podľa tvarov kriviek lekár posúdi aj prípadné zmeny na srdci, do úvahy berie aj srdcovú frekvenciu, pravidelnosť, rytmus, posudzuje tvar, výšku a umiestnenie jednotlivých vĺn.

Ambulantné monitorovanie EKG - Holter monitoring

Pacient nosí externý monitorovací systém, Holter monitor, po dobu 24 hodín a dlhšie. Ten zaznamenáva srdcovú činnosť, vrátane arytmií (porúch rytmu).

Echokardiografické vyšetrenie (ECHO)

Pri tomto vyšetrení sa používajú ultrazvukové vlny, ktoré zobrazujú tvar, veľkosť a rozmery dutín srdca. Takto sa dokáže odmerať  ejekčná frakcia srdca, ktorá vyjadruje čerpaciu funkciu srdca. V súčasnej dobe dokáže echokardiografické vyšetrenie stanoviť presnú diagnózu väčšiny ochorení srdca.

Ergometria

Ak je potrebné zistiť rezervy srdca a ako sa srdce dokáže popasovať so záťažou, kde sú jeho hranice a ako funguje celkový krvný obeh, pristupuje sa k ergometrickému vyšetreniu. Najčastejšie sa používa na určenie maximálnej výkonnosti srdca a krvného obehu pri námahových bolestiach na hrudi (angina pektoris) alebo po infarkte, kardiochirurgických zákrokoch alebo ako súčasť ďalších kardiologických vyšetrení.

Počítačová tomografia alebo CT vyšetrenie 

CT-vyšetrenie využíva kombináciu klasického röntgenového vyšetrenia s počítačovým vyhodnocovacím systémom. CT dokáže zobraziť ľudské telo v jednotlivých vrstvách a tak pomáha odhaliť ochorenia, ktoré sa inak zisťujú len veľmi ťažko, ako napr. vnútorné zápalové procesy, nádory, vnútorné krvácanie, ap. Až CT-vyšetrenie ich dokáže presne lokalizovať a určiť  aj veľkosť postihnutej oblasti, ako aj vzťah k ostatným vnútorným orgánom ľudského tela, čo výrazne prispieva k lepšej priestorovej orientácii pri plánovaní komplikovaných operácii. Existujú aj iné diagnostické vyšetrenie, okrem tu spomenutých, ktoré môže lekár využiť.

Invazívna diagnostika

Vyšetrenia, pri ktorých sa priamo zasahuje do ľudského tela. Využívajú sa hlavne v prípade chirurgickej alebo intervenčnej liečby. 

Katetrizácia srdca

Pri tomto vyšetrení sa do srdca zavádzajú cez žilu alebo tepnu špeciálne katétre. Cez katétre je možné v jednotlivých častiach srdca, merať krvný tlak, koncentráciu kyslíka, teplotu, rýchlosť prúdenia krvi, a tiež je možné stimulovať srdcovú činnosť a merať rýchlosť šírenia elektrického impulzu po srdci.  Ďalej je možné pomocou katétrov naplniť jednotlivé časti srdca a cievy kontrastnou látkou a následne zobraziť RTG prístrojom. Najčastejšie sa používajú prístupové cievy v oblasti triesla alebo na predlaktí.

Koronarografia

Jedným z najčastejšie používaných typov katetrizačného vyšetrenia je koronarografia. Jej účelom je zobrazenie priechodu vencových tepien pacienta a ich prípadné zúženie alebo upchatie. Zároveň toto vyšetrenie informuje o počte a umiestnení postihnutých ciev a o vážnosti ich zúženia. Na základe tohto vyšetrenia sa lekár dokáže rozhodnúť pre optimálny spôsob liečby – konzervatívny spôsob, čiže tabletky, alebo operáciu srdca.  V mnohých prípadoch na katetrizačné vyšetrenie nadväzuje intervenčná liečba, pri ktorej  možno pomocou katétrov odstrániť problém na srdci, respektíve úplne alebo čiastočne vyliečiť pacienta.

Prevencia 

Najlepším liekom na akékoľvek ochorenie je prevencia. Samozrejme, okrem životného štýlu – stravy, cvičenia a oddychu, na nás pôsobia mnohé ďalšie faktory, ako napr. prostredie, genetika a mnohé iné faktory, ktoré nemáme pod kontrolou. Starostlivosť o svoje zdravie však máme každý vo svojich rukách a sú isté veci, ktoré by sme nemali zanedbávať. Riziko anginy pektoris sa zvyšuje ak:

  • Ste starší

  • Máte v rodine srdcovo-cievne ochorenia, infarkty, ap.

  • Máte vysoký krvný tlak 

  • Máte vysokú hladinu cholesterolu

  • Trpíte cukrovkou

  • Trpíte obezitou (najmä v oblasti brucha)

  • Zažívate veľa stresu

  • Fajčíte

  • Nemáte dostatok fyzickej aktivity

Ak patríte do rizikovej skupiny ľudí, alebo sa len jednoducho chcete starať o svoje zdravie, výber kvalitných potravín a vyvážená strava, ako aj dostatok fyzickej aktivity a odpočinku by sa mali stať súčasťou vášho života. 

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd

Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)
Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.
Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.