Burzitída: Všetko, čo by ste o nej mali vedieť

Burzitída je bolestivý zápal postihujúci mazový kĺbny vačok zvaný burza, ktorý je naplnený synoviálnou tekutinou a zmierňuje pri pohybe trenie kostí, svalov, šliach a väzov, ktoré sú v tesnej blízkosti v kĺbnom spojení. Najčastejšie k tomuto stavu dochádza v ramenách, lakťoch a bedrových kĺboch, avšak vyskytnúť sa môže aj v oblasti kolena, päty a na koreni palca na nohe. Burzitída vzniká prevažne v kĺboch, ktoré vykonávajú pohyb veľmi často a/alebo rovnakým spôsobom. Liečba vo väčšine prípadov zahŕňa odpočinok daného kĺbu a teda predchádzanie ďalšiemu poškodeniu. Akútny stav zvykne odznieť v priebehu niekoľkých týždňov, ale môže sa časom vrátiť.

Príznaky burzitídy

Medzi najčastejšie symptómy burzitídy patrí bolesť a stuhnutosť, obmedzená hybnosť a intenzívnejšia bolesť pri pohybe alebo tlaku. Ďalej to môže byť výrazný opuch a začervenanie a bolestivosť alebo citlivosť na dotyk. 

Kedy navštíviť lekára

Návštevu u lekára dozaista neodkladajte ak vám bolesť znemožňuje pohyb, nepohyblivosť sa objaví náhle, ďalej v prípade veľkého opuchu, začervenania, modriny alebo dokonca virážky v danej oblasti. Všetky tieto symptómy naznačujú, že zápal je veľmi silný. Takisto v prípade ostrej a vystreľujúce bolesti, obzvlášť počas pohybu a cvičenia a objaviť sa môže aj horúčka. 

Príčiny vzniku burzitídy

Faktor, ktorý na rozvoj burzitídy vplýva najviac je repetitívny pohyb alebo pozície, ktoré zaťažujú oblasť daného kĺbu. Preto sa najčastejšie objavuje o profesionálnych športovcov alebo ľudí, ktorí vykonávajú manuálnu prácu. Burzitída ramena a/alebo lakťa sa veľmi často objavuje o tenistov, baseballistov, volejbalistov a basketbalistov - čiže v športoch, pri ktorých sú paže nad hlavou. Opieranie sa o lakte a takisto o kolená, môže kumulatívne vyústiť do zápalu.  Ďalšími príčina sú mechanické poškodenie pri nehode alebo páde, zápalová artritída, dna a infekcia.

Rizikové faktory 

Burzitída sa môže vyskytovať v podstate u každé človeka, ale existujú isté faktory, ktoré k rozvoju zápalu výrazne prispievajú.  Vek - opotrebenie kĺbov s pribúdajúcim vekom prispieva k rozvoju zápalu  Zamestnanie alebo hobby - ak si vaše zamestnanie alebo koníček vyžadujú repetitívne pohyby, alebo tlak na istú oblasť kĺbu, riziko burzitídy sa výrazne zvyšuje. Okrem profi športovcov môže íst o zamestnania ako pokladači podláh a kobercov, murári, upratovačky, záhradníci, maliari a hudobníci, ktorí hrajú na hudobný nástroj.   Iné pridružené diagnózy - niektoré systémové ochorenia a stavy, ako reumatická artritída, dna a cukrovka. Nadváha takisto prispieva k burzitíde bedrového kĺbu a kolena. 

Prevencia 

Nie je možné predchádzať všetkým typom burzitídy, ale riziko vzniku alebo aspoň závažnosti burzitídy možno znížiť zmenou niektorých parametrov.  Používanie podložky pod kolená. Ak si vaše zamestnanie alebo hobby vyžaduje časté opieranie sa o kolená, používajte podložky, ktoré znížia tlak na kĺby.   Správne zdvíhanie bremien. Pri dvíhaní ťažkého bremena, pokrčte kolená a ohnite sa v bedrových kĺboch. Tým sa tlak na bedrá výrazne zníži. Prípadne použite vozík, aby ste nepreťažovali ramená.  Pravidelne oddychujte. Najlepším liekom na repetitívny pohyb je oddych a takisto aktivita, ktorá daný pohyb kompenzuje a posilňuje telo.  Udržte si zdravú hmotnosť. Nadváha predstavuje pridanú záťaž na kĺby, preto je vhodné telesnú váhu udržiavať v norme. Cvičenie. Posilnenie svalov v oblasti kĺbov, znižuje záťaž na kĺby. Takisto cvičenie podporujúce mobilitu teda pohyblivosť kĺbov je dobrou prevenciou proti zápalu.  Zahriatie pred a strečing po fyzickej aktivite. Zahriatie pred tréningom a následné ochladenie tela pri strečingu po tréningu takisto pomáhajú predchádzať zraneniam a opotrebeniu kĺbov. 

Burzitída lakťa 

Lakeť je kĺb zložený z troch kostí: ramenná, lakťová a vretenná kosť. Ramenná kosť prepája plece s lakťom, lakťová kosť smeruje k malíčku a vretenná k palcu ruky a tieto kosti sú prepojené 3 kĺbmi.  Kladkový kĺb medzi ramennou a lakťovou kosťou, guľový kĺb medzi ramennou a vretennou a valcový kĺb medzi lakťovou a vretennou.  Okrem burzitídy, ktorá môže postihnúť lakťový kĺb ako dôsledok pádu, či dlhodobého namáhania alebo repetitívneho pohybu, je veľmi častou príčinou bolesti aj zápal šliach v oblasti lakťa, zvaný aj epikondylitída, ktorá sa ešte rozdeľuje na laterálnu (tenisový lakeť) a mediálnu (golfový lakeť).

Burzitída pleca

Ramenný kĺb je zložitý a v rámci pohybu sa nazýva pletenec, pretože ide o spojenie viacerých kostí, väzov a svalov. V ramennom pletenci sa nachádza hneď niekoľko kĺbov - glenohumerálny (medzi ramennou kosťou a lopatkou), akromioklavikulárny (medzi kľúčnou kosťou a lopatkou) a sternoklavikulárny (medzi hrudnou kosťou a kľúčnou kosťou).  Ramenný kĺb (glenohumerálny) je typický nepomerom veľkosti hlavice ramennej kosti a menšou jamkou lopatky. U niektorých ľudí je tento nepomer tak výrazný, že aj bez toho, že by rameno výrazne namáhali, začnú mať problémy. Práve tento nepomer je dôvodom častého vykĺbenia (luxácia) ramena, alebo burzitídy.  Ako sme písali vyššie, burzitída pleca postihuje hlavne ľudí, ktorých zamestnanie alebo hobby núti držať paže nad hlavou, napr. profesionálni športovci. 

Burzitída kolena

Kolenný kĺb spája stehennú kosť (femur) s dvoma kosťami predkolenia - ihlica (fibula) a píšťala (tibia). Ďalej sa v kolennom kĺbe nachádzajú chrupavky,  jabĺčko (patella) a všetky kosti sú prepojené väzmi - skrížené väzy (predný a zadný) a vonkajší a vnútorný meniskus. Burzitída kolena známa tiež pod názvom cystitída kolena, alebo ako prepatelárna burzitída, je stav, ktorý spôsobuje bolesť, červenkastý opuch a zápal v prednej časti kolena. Môže k nej dôjsť buď jednorazovo pri páde či nehode, alebo vzniká dlhšiu dobu pri námahe. 

Diagnostika burzitídy

Správna diagnostika je kľúčom efektívnej a úspešnej liečby. Lekár vás vyšetrí vizuálne a pohmatom, no je možné, že budú nutné i ďalšie testy. Rontgen preukáže prítomnosť zápalu, teda burzitídy, zároveň potvrdí alebo vyvráti iné príčiny vašich potiaží. Ultrazvuk a MRI sa takisto používajú, v prípade, že vyšetrenie lekárom nestačí na potvrdenie diagnózy.  Laboratórne krvné testy alebo analýza tekutiny zo zapáleného kĺbu takisto potvrdia alebo vyvrátia príčinu zápalu a bolesti.

Liečba burzitídy

Burzitída v mnohých prípadoch odznie sama, prípadne s využitím konzervatívnych postupov liečby, ako oddych, chladenie ľadom a lieky proti bolesti, ktoré veľakrát pôsobia aj protizápalovo. Ak bolesť neustúpi, lekár vám môže odporučiť nasledovné:

  • Lieky: Ak je zápal v kĺbe spôsobený infekciou, lekár vám predpíše antibiotiká.

  • Terapia: Fyzikálna terapia alebo cvičenie na posilnenie svalov v postihnutej oblasti, na uvoľnenie bolesti a prevenciu zhoršenia stavu. 

  • Injekcie: Pri neustupujucej bolesti a zápalu spôsobenými burzitídou môže lekár pristúpiť ku kortikosteroidným injekciám, ktoré zmierňujú zápal. Táto metóda zvyčajne zaberie veľmi rýchlo a mnohým ľuďom stačí jedna injekcia. 

  • Zdravotná pomôcka: V niektorých prípadoch je nutné využitie zdravotnej pomôcky, ako napr. barla, alebo iná pomôcka, ktorá zmierni tlak v postihnutej oblasti. 

Operácia: V pokročilom štádiu kedy nezaberá nič iné, je poslednou možnosťou aj chirurgický zákrok, pri ktorom sa do zapálenej burzy zavedie drenáž, ktorá odvádza z danej oblasti tekutinu. Úplné odstránenie burzy sa deje len v ojedinelých prípadoch.

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd

Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)
Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.
Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.