Bolesť ramena – akú liečbu zvoliť?

Ako vzniká bolesť ramena?

Bolesť ramena môže vznikať z rôznych príčin. Na začiatku je dôležité získať podrobnú anamnézu pacienta a stanoviť predpoklady zdroja ťažkostí s ramenom. V praxi sa mnohokrát naši fyzioterapeuti stretávajú s preťaženými svalmi v oblasti ramenného kĺbukrčnej chrbtice a hrudnej chrbtice. Príčin bolesti však samozrejme môže byť omnoho viac a v tomto článku si o nich povieme detailnejšie.

Príznaky bolesti ramien

Ramenný kĺb je pomerne zložitý kĺb, resp. pletenec viacerých kĺbov, ktorý má aj najväčší rozsah pohybu, keďže funkcia rúk a paží nie je len pohybová, ale súvisí aj s prežitím - zber potravy a kŕmenie, takisto komunikačná funkcia - vyjadrenie pocitov cez gestá, prípade dotyk na svojom vlastnom tele aj na miestach, kde nedovidia oči. A práve kvôli pestrosti funkcií a rozsahu pohybu je aj veľmi náchylný na bolesti, úrazy či degeneratívne poškodenie. Takisto to súvisí s prepojením ramenného kĺbu a krčnej chrbtice a postavením hlavy, ktoré v dnešnej technologicko-sedavej spoločnosti nie sú úplne ideálne. Okrem samotnej bolesti sa môže problém v ramennom kĺbe prejaviť aj svalovou slabosťou - nedokážeme v ruke udržať predmet, obmedzeným rozsahom pohybu, mravenčením, brnením, tŕpnutím a zhoršením bolesti pri pohybe, alebo naopak v pokoji, keď sa rameno uvoľní. Bolesť môže trvať od niekoľkých sekúnd až po dlhšiu dobu, prípadne naberá na intenzite. Občasná bolesť v ramene súvisiaca s nevhodnou polohou tela, priľahnutím ruky, alebo len preťažením nie je vážna. Ale ak sa bolesť prejavuje častejšie, neustupuje ani po rozcvičení, zhoršuje sa, alebo ste prekonali úraz, určite vyhľadajte lekára. Ak vaša bolesť súvisí s nesprávnou technikou pri cvičení, či držaním tela, pomôže vám fyzioterapeut.

Typy bolesti ramien

Ak vás bolesť ramena doženie k návšteve ortopéda či fyzioterapeuta, určite sa vás budú pýtať na typ bolesti a okolnosti, za ktorých ju pociťujete. V prípade, že sa s bolesťou budíte, je dosť možné, že nespíte vo vhodnej polohe, alebo nemáte dobrý matrac. Dokonca existuje štúdia, ktorá potvrdila, že ak spávate prevažne na jednom boku, je väčšia pravdepodobnosť, že budete cítiť bolesti v ramene na danej strane. Je to spôsobené tým, že v ramene vzniká tlak a svaly v danej oblasti môžu stuhnúť, čo sa prejaví bolesťami hlavy, mravenčením či slabosťou. Keďže ramenný pletec je spojením troch kosti - lopatka, ramenná kosť a kľúčna kosť, tie sú spojené mäkkými štruktúrami - šľachy, väzy a svaly, preto je ramenný kĺb náchylnejší na zranenie a bolesť. Ak pociťujete bolesti v ramene pri zdvíhaní ruky smerom hore, najčastejšie ide o problém s pohybovým aparátom. Ďalšou príčinou bolesti ramien môže byť utlačený nerv (hovorovo aj "pricviknutý nerv"). V tom prípade sa bolesť objaví v lakti až po ramenný kĺb. Dôvodom bolesti môže byť nerv, zranenie kostí alebo kĺbov. Za touto bolesťou sa tiež môže skrývať aj ochorenie iného orgánu.

Vážne ochorenia ktoré sa prejavujú aj bolesťou ramena

 • Bolesť v ľavom ramene smerom k lakťu sprevádzaná tupou bolesťou za hrudnou kosťou môže značiť aj srdcový infarkt. V tom prípade, môže bolesť môže vyžarovať aj do krku, čeľuste, sánky, chrbta, a tiež do žalúdka a lopatiek. Okrem infarktu môže takáto bolesť naznačovať aj ischemické ochorenie srdca, zvané aj angina pectoris, ktorého príčinou je nedostatočné okysličenie srdca pri zvýšenej fyzickej námahe alebo pod stresom. Nepríjemnú bodavú bolesť v ľavom ramene môže mať na svedomí aj zápal pankreasu.

 • Ochorenie žlčníka a žlčových ciest sa takisto prejavuje vystreľujúcou bolesťou do chrbta, pod pravú lopatku a do pravého ramena.

 • Ak bolesť prechádza cez šiju až do ramien a celých paží, zrejme ide o stlačenie nervov v oblasti krku, čo môže viesť k strate citlivosti, slabosti či brneniu v rukách. Tento druh bolesti sprevádza stuhnutosť, kŕče i bolesť hlavy. Pri pohybovaní hlavou počuť alebo cítiť vŕzganie spôsobené trením kostí navzájom o seba, prípadne trením väzu o kosť.

 • Zápal mazového vačku alebo preťaženie svalov a šliach sa zas prejaví bolesťou prechádzajúcou od ramien ku kľúčnym kostiam. Príčinou týchto ťažkostí môže byť úraz, ale aj nesprávne držanie tela, dlhodobé manipulovanie s počítačom či smartfónom, šoférovanie, prípadne k nim mohlo dôjsť počas športu, ako sú volejbal, basketbal, hádzaná či posilňovanie.

Preťažené rameno a okolité svalové skupiny

Bolesti ramenného kĺbu sú spôsobené napr. technicky nesprávne prevedenými cvičeniami v posilňovni. Najmä pri zdvíhaní ťažkých váh nad horizontálou, opakovaných švihových pohyboch, nesprávnom nastavení ramenného kĺbu a lopatky, a pri oslabených a hlbokých stabilizačných svaloch. Svalové vlákna sú tak neadekvátne zaťažované, vyvíjajú nadbytočnú energiu a v prípade zanedbania liečby môžu bolesti prejsť až do chronického štádia. Sekundárne sa tvoria spúšťové svalové body (tzv. triggerpointy) a vzniká prenášaná bolesť do okolitých štruktúr (do lopatky, prednej časti ramena, bicepsov, tricepsov, prstov rúk). Následkom preťažovania môžu vzniknúť aj blokády rebierkrčnej chrbtice, alebo  hrudnej chrbtice.

Tŕpnutie

Tŕpnutie ruky môže byť prejavom jednej z veľmi častých diagnóz, ktorou trpia hlavne ľudia pracujúci s počítačom alebo manuálne, a to syndróm karpálneho tunela. Pri tomto syndróme je stlačený nerv v oblasti zápästia, ktoré je bolestivé aj na dotyk. Ďalšími prejavmi sú brnenie ruky alebo slabosť - resp. neschopnosť udržať v ruke predmety. Ak sa pýtate ako toto súvisí s ramenom, tak práve postupným tuhnutí a prenášaním bolestivosti pozdĺž ruky po jednotlivých svalových skupinách až po samotné rameno a ramenný kĺb.

Zamrznutý ramenný kĺb a lézie

Medzi najčastejšie diagnózy zaraďujeme:

 • syndróm zamrznutého ramena (tzv. impingement syndróm), 

 • lézia manžety rotátorov,

 • lézia na šlache bicepsu

 • a iritácia okolitých štruktúr vychádzajúca z triggerpointov.

Zamrznuté rameno alebo impingement je diagnóza, ktorá postihuje najmä ženy pod štyridsiatke a dochádza k nemu v dôsledku dlhodobého preťažovania mäkkých štruktúr ramena- svalov a väzov. Ramenná kosť môže tlačiť na väz, ktorý sa zapáli a bolí, zároveň v tom mieste vzniká kalcifikát, kostný výrastok, ako obranný mechanizmus proti ďalšiemu poškodeniu. Výsledkom je veľmi obmedzená hybnosť ramena a bolesť. Najčastejšie sa vyskytuje u ľudí, ktorí prekonali operáciu ramena alebo majú imobilné rameno dlhšiu dobu. Tento syndróm sa častejšie vyskytuje u ľudí s cukrovkou, poruchami štítnej žľazy, Parkinsonovou chorobou, rakovinou či po infarkte. Takisto u žien s hormonálnou nerovnováhou. Liečba trvá aj niekoľko mesiacov, dokonca rokov. Niektorým pacientom zaberú lieky, cvičenie a u niektorých je nutná operácia.

Praskanie v ramene

Ako v hociktorom inom kĺbe aj v ramene občas pri pohybe praská, čo môže byť znepokojujúce, ale ak nie je praskanie bolestivé a rameno nie je opuchnuté, ide o neškodný jav. K praskaniu dochádza u ľudí, ktorí zvyknú opakovať rovnaké pohyby ramenami. Avšak ak je praskanie sprevádzané aj obmedzeným pohybom a bolesťou, je na mieste zájsť k lekárovi.

Tenditída

Tento záhadný názov je odvodený od slova tendon - (šľacha) a koncovka -itída (označuje zápal). Čiže ide o zápal šliach alebo tenditídu manžety rotátora. Začína podráždením šľachy, ktoré prechádza až do zápalu. Tento problém nepostihuje len ramená, ale môže sa objaviť aj v lakťoch, zápästiach, kolenách či pätách. Tieto diagnózy poznáme pod rôznymi názvami: tenisový lakeť, golfový lakeť, zápal šľachy na chodidle alebo ostroha či syndróm karpálneho tunela. Zápal šľachy sa najskôr prejaví ako tupá bolesť pri pohybe v danom kĺbe či končatine. Dané miesto môže takisto sčervenať, na dotyk byť citlivé a bolestivé, opuchnuté až horúce. Šľacha sa zapáli hlavne u ľudí, ktorí vykonávajú rovnaké pohyby - športovci, fyzicky pracujúci ľudia ale aj tí, čo pracujú v kancelárii. Ak patríte do skupiny ľudí, ktorí často opakujú tie isté pohyby, je nutné ich patrične kompenzovať - to znamená danú časť tela hýbať presne opačným smerom. Je nutné zaradiť aj pravidelný oddych. Pre ľudí v kanceláriách je dobré nastaviť si správne výšku stoličky, stola i monitora, zadovážiť si kvalitnú myš, prípadne podložku. Ak sa zápal šľachy nepodchytí včas, hrozí pretrhnutie šľachy, kedy je už nutný chirurgický zásah.

Burzitída

Opäť zápal. Tentokrát však mazového vačku (burza) v ramennom kĺbe. Mazové vačky obsahujú synoviálnu tekutinu, ktorá v kĺbe funguje ako mazivo - zabraňuje treniu kostí a tým uľahčuje pohyb. Opakovanie rovnakých pohybov či nárazov unavia svaly a šľachy, prípadne sa poškodia burzy a vzniká zápal. Príznaky sú veľmi podobné, ako v predošlom prípade - začervenanie, opuch, bolesť pri pohybe a stuhnutý kĺb. Liečba začína návštevou u ortopéda a trpia ňou hlavne ľudia po štyridsiatke. Opäť platí, že burzitída sa môže objaviť v ramennom ale aj v ktoromkoľvek inom kĺbe.

Artróza

Alebo osteoartróza ramena sa tiež prejavuje hlavne bolesťami v ramennom kĺbe. Táto diagnóza označuje stav, kedy začína degeneratívny proces - opotrebenie chrupavky vzhľadom na vek a aktivitu, prípadne ju môže vyvolať úraz. Za normálnych okolností hladký povrch chrupavky popraská a jednotlivé čiastočky chrupavky sa odlúčia alebo sa ich povrch stenčí. Následne sa kosti tvoriace ramenný kĺb začnú o seba trieť a vzniká bolesť. Artróza ramien zvyčajne postihuje osoby staršie ako 50 rokov a k jej vzniku dochádza po dlhodobej nadmernej záťaži ramenného kĺbu. Osteoartróza je nezvratný proces a jej liečba spočíva v spomalení degenerácie a v zmierňovaní symptómov, a to liekmi a rehabilitáciou a vo veľmi pokročilom štádiu aj operatívne.

Zaseknuté nervy

Zaseknuté alebo pricviknúté nervy sú ľudové termíny označujúce utlačené nervy. Najčastejšie sa to deje v chrbtici u starších ľudí, ktorí prirodzene strácajú kolagén a kyselinu hyalúronovú, ktorá na seba viaže vodu. Keďže medzistavcové platničky sú gélovitého charakteru a pre ich správnu funkciu potrebujú hydratáciu, pri jej nedostatku sa platničky stenšujú a stavce zatláčajú nerv. Ak sa to udeje v stavcoch krčnej chrbtice, môže sa to prejaviť aj ako bolesť ramenného kĺbu. Tlak na nerv môže vzniknúť aj pri úraze, kedy bolesť sprevádza aj svalová slabosť, brnenie až znecitlivenie.

Rakovina

Ak nevidíte súvis medzi rakovinou a bolesťou v ramenách, čítajte ďalej, pretože bolesť v ramenách môže byť poslom vážnej diagnózy. Ak je bolesť veľmi silná a trvalá a zmierňuje sa po tom, čo si človek podoprie lakeť, môže ísť o symptóm rakoviny pľúcneho hrotu (nazýva sa aj Pancoastov tumor). Vyskytuje sa však veľmi ojedinele. S postupujúcim ochorením prichádzajú ďalšie komplikácie ako napr. ochabnutie hornej končatiny, brnenie a precitlivenosť kože. Viac sa vyskytuje u mužov nad 60 rokov a jej liečba spočíva v chemoterapii a rádioterapii. Pokročilé štádium nádora poškodzuje nervy, čo sa nazýva Hornerov syndróm, ktorý je typický spadnutám očným viečkom, zúžením zreničiek a asymetrickým potením tváre. Rakovina prsníka sa takisto môže prejaviť bolesťou v ramene a v lopatke a znemožňuje zdvíhať pažu hore nad hlavu. Môže to byť takisto indikácia rozšírenia rakoviny ďalej do tela.

Čo robiť pre zdravé ramená?

V našej klinike Vám ponúkame kvalitnú a účinnú fyzikálnu terapiu s uvoľňujúcim, regeneračným a protibolestivým účinkom: diatermiaultrazvuklaserelektroliečba so širokou ponukou elektrických prúdovmagnetorapia. Pre manuálne uvoľnenie svalstva odporúčame mäkké techniky, ošetrenie spúšťových svalových bodov a post-izometrickú relaxáciu svalstva vykonávanú fyzioterapeutom. Samozrejme, dôležitou súčasťou fyzioterapie sú aj stabilizačné cvičenia svalov ramenného pletenca, ktoré sa rozhodne nesmú podceňovať. Prirodzene, vzájomnou spoluprácou medzi fyzioterapeutom a pacientom dokážeme zefektívniť terapiu a zrýchliť tak rehabilitačný proces.

Obklady

Každému koho niečo bolí napadne dať si na dané miesto teplý alebo studený obklad. Ak je bolesť spôsobená ofúknutím, námahou či je chronická, pomáhajú teplé obklady so suchým teplom, pretože uvoľňujú svaly a zmierňujú stiahnutie svalov i bolesť v ramene. Ľadové obklady sa používajú hlavne pri opuchoch a zápaloch. Samozrejme, obklady nevyriešia závažné poškodenie alebo úraz, preto v tom prípade, určite vyhľadajte lekársku pomoc.

Lieky a krémy

Okrem obkladov existuje na trhu mnoho krémov a medikamentov na zmiernenie bolesti v ramene, zápalu a opuchu. Pri bolestiach kĺbov sa najčastejšie používajú nesteroidné protizápalové lieky alebo krémy, ktoré zmierňujú zápal šliach, svalov a kĺbov. Mnohé z nich možno dostať v každej lekári bez predpisu.

Suplementácia

Suplementy alebo doplnky výživy pre zdravé kĺby sú diskutovaná téma. Niektorí vravia, že sú zbytočné, iní zas, že pri dlhodobom užívaní môžu naozaj pomôcť. Dôležité je vybrať si kvalitu a poradiť sa s odborníkom. Zároveň treba doplnok výživy brať skôr ako prevenciu a podporu liečenia svojho problému, nie ako jediný účinný prostriedok liečenia bolesti ramena. Doplnok výživy, ktorý si vyberiete by mal určite obsahovať kolagén, vápnik, fosfor a vitamíny D a K. Stále platí, že je dôležité pokračovať v pravidelnom a vhodnom pohybe a dostatočne odpočívať. Najčastejšie predpisovaným prostriedkom, napr. pri bolestiach chrbta spôsobených platničkou je Milgamma N s vysokým obsahom vitamínov skupiny B, ktoré prospievajú nervom, v prípade, že platnička tlačí na nerv, a to je príčina bolesti. ďalej sú na trhu rôzne značky kolagénov a iných látok na výživu kĺbov.

Artroskopia ramena

Artoskopicky je možné ošetriť kostné poranenia, poranenia chrupavky, šliach, väzov a svalov. Ide o miniinvazívnu metódu, ktorá ošetruje kĺbové poranenia a zväčša nahradí operáciu ramenného kĺbu. Pri artroskopii lekár zavedie do kĺbu endoskop (tenký optický kábel), ktorý je vybavený kamerou. Vyšetrenie prebieha v celkovej alebo lokálnej anestéze. Lekár sa z vyšetrenia dozvie detaily o type a rozsahu poškodenia tkanív, ktoré nie je možné vidieť na MRI, CT či ultrazvukom.

Operácia

V prípade, že je zdravotný stav natoľko važný, že spôsobuje silné bolesti v ramene aj v pokoji, prípadne pacienta obmedzujú v bežných denných aktivitách, je možné, že si liečba bude vyžadovať operáciu. V takomto prípade sa poškodené časti či už ramenného kĺbu, alebo ramennej kosti nahradia protézou. K operácii dochádza až vtedy, keď zlyhajú konzervatívne metódy liečby - lieky, injekcie ani rehabilitácia.

Náhrada kĺbu alebo časti kĺbu

Úplná alebo čiastočná endoprotéza ramenného kĺbu predstavuje svoje riziká, ale v niektorých prípadoch je to jediná možnosť, ako u pacienta dosiahnuť stav bez bolesti a v plnom rozsahu pohybu. Dnes je k dispozícii viacero implantátov, ktoré sa delia na:

 • cervikokapitálne – náhrada hlavice a krčka ramennej kosti,

 • úplmé endoprotézy – aj s glenoidálnym komponentom (glenoid = miskovitá časť vonkajšej strany lopatky, do ktorej hlavica zapadá).

Samotné endoprotézy ďalej možno rozdeliť na kovové, plastové a keramické (alebo ich kombinácie). Operácie tohoto druhu na hornej končatine nie sú až tak časté, ako na dolnej končatine, pretože kĺby hornej končatiny nie sú staticky zaťažované a degeneratívne pocesy sa v nich takisto dejú menej často. Ďalším dôvodom je fakt, že mnoho zlomenín, alebo problémov s ramenom, ako napr. impingement, sa dajú pomerne úspešne riešiť konzervatívnou liečbou alebo artroskopickou operáciou.

Hlavným prínosom endoprotézy je odstránenie bolesti, zlepšenie hybnosti a u nádorov i náhrada odstráneného tkaniva postihnutého rakovinou. Najčastejšími indikáciami pre úplnú endoprotézu ramena je artróza, stavy po zlomeninách (napr. zle zhojené zlomeniny), reumatoidná artritída, stavy po neúspešných rekonštrukčných operáciách a degeneratívne postihnutie ramena pri systémových chorobách.

Tento typ liečby je samozrejme radikálny a lekári či fyzioterapeuti najskôr urobia všetko preto, aby k tomuto typu operácie nedošlo.

Neignorujte bolesť v ramene

Bolesti v ramene možno ignorovať len veľmi krátko. Časom sa totiž z občasnej bolesti a vyradenia z bežného režimu môže vykľuť závažný problém – diagnóza, ktorá môže spôsobiť mnoho nepríjemností. Problémy môžu prerásť až v nutnosť operácie, dlhodobé liečenie, rehabilitovanie, čo môže byť veľmi zdĺhavý a nepríjemný proces. Pravidelná starostlivosť je preto určite na mieste. Vaše ramená vám za dobrú starostlivosť budú bezchybne slúžiť dlhé roky.

Príď sa poradiť ohľadom rehabilitácie zdarma >>>

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd
 • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

 • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

 • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.