Čo sú vpadnuté členky alebo valgózne postavenie nôh?

Vpadnuté členky sú vrodená deformita nôh, ktorá každoročne postihuje až niekoľko pacientov. Vpadnuté vbočené členky možno pozorovať už u detí od 3 rokov, pričom valgozita so sebou nesie ďalšie následky postihujúce chrbticu pacienta. Vpadnuté členky sú vizuálne vnímané ako vbočenie nôh do písmena X. Korekciu tohto vrodeného stavu chodidiel je možné vykonať pomocou vhodne zvolenej obuvi a pravidelného cvičenia pod dohľadom fyzioterapeuta.

Čo sú to vpadnuté členky?

Vpadnuté členky sú viditeľnými akonáhle dieťatko urobí svoje prvé kroky. Túto deformitu len sťažka možno pozorovať na dieťatku ležiacom na brušku či chrbtice. V prípade, že sa postaví, váha celého tela sa prenesie na nôžky, pričom sa prejaví valgózna deformita. Pod váhou tela členky mierne vpadnú do vnútornej strany nohy a vytvárajú pomyselné písmeno X. Problémom je fakt, že členok valgózneho typu nesúladí s osou chodidla a tým pádom nesúladí s osou celej dolnej končatiny.  Vytvára nepriaznivý tlak na panvu, ktorý sa následne prenáša do chrbtice. Vpadnuté členky sú degeneratívnym typom ochorenia, ktoré môže mať dedičný charakter.

Aké sú následky vpadnutých členkov?

Medzi primárne následky vpadnutých členkov patria problémy spojené s chôdzou a držaním tela. Tieto problémy sa objavujú už po niekoľkých rokoch ochorenia, pričom bolesť chrbta môže trápiť už malých pacientov. S postupujúcim priebehom ochorenia môžu vpadnuté členky zapríčiniť zakrivenie chrbtice, skoliózu, či veľmi silné bolesti.

Ako korigovať valgózne postavenie nohy?

Valgózne postavenie nôh je nutné podchytiť čo najskôr, najlepšie pediatrom či kvalifikovaným fyzioterapeutom. Regres ochorenia narastá so zvyšujúcou sa váhou pacienta. Obmedziť ho však môžu tieto aspekty:

  • Vyšetrenie: Akonáhle spozorujete, v prípade malých detí, príznaky vpadnutých členkov, navštívte pediatra alebo detského ortopéda. Pokiaľ ste dospelým človekom, ktorý svoje problémy s vpadnutými členkami dlho akceptoval a rozhodol sa podstúpiť liečbu, najlepším spôsobom je návšteva všeobecného lekára. Postup je rovnaký a v prípade podozrenia na valgózne postavenie nôh vám doktor  poskytne výmenný lístok pre príslušného odborníka. Alebo si uštrite čas a ozvite sa nám do online chatu - pomôžeme Vám.

  • Správna obuv: Malé detičky, ktoré sa sotva stavajú na nôžky, avšak valgozita je očividná, by mali svoje kroky absolvovať len v dupačkách či naboso. Pre pacientov s postupujúcou valgozitou členkov je dôležitá najmä obuv. Jedná sa nie len o obuv voľnočasovú, ale aj pracovnú. Z tohto dôvodu je dôležité investovať do kvalitnej obuvi, ktorá podporuje všetky fyziologické krivky chodidla. Fixácia chodidla je vykonávaná aj špeciálnymi vložkami do topánok, ktoré sú vyrábané na mieru.

  • Prehliadky u lekára: Vďaka pravidelným prehliadkam u ortopéda je možné kontrolovať progres či regres liečby vykonávanej na pacientovi. Vďaka konzultácií a sledovaní vývoja liečby je možné prispôsobovať liečebný plán.

  • Pravidelná fyzioterapia: Fyzioterapia je vhodná pre pacientov s pokročilou valgozitou členkov. Vpadnuté členky trápia mnohých našich pacientov. Spolupracujeme nie len s ortopédmi, ale aj všeobecnými lekármi pacienta. Pravidelným a správne vykonávaným cvičením vieme docieliť korekciu chodidiel a zlepšenie zdravotného stavu chrbtice aj správneho držania tela.

Záver:

Fyzioterapia v Profy disponuje skúseným personálom, ktorý vzhľadom na svoje skúsenosti dokáže pomôcť pacientom s rôznymi problémami týkajúcich sa pohybového aparátu. Vpadnuté členky sú diagnózou, s ktorou máme viaceré skúsenosti a z tohto dôvodu vieme našim pacientom poskytnúť vhodné formy liečby, s ohľadom na stav a vývoj ochorenia.

Poraď sa s našimi skúsenými fyzioterapeutmi