Plávanie a jeho pozitívny vplyv na chrbticu

Plávanie na chrbticu sa považuje za veľmi zdravý a príjemný šport. Nezaťažuje kĺby, odstraňuje únavu, pôsobí relaxačne, zvyšuje kondíciu, pôsobí na lepšie spaľovanie cukrov a tukov. Plávaním si precvičujeme všetky svaly v organizme, formuje telo a postavu. Má pozitívny vplyv na duševné zdravie a psychiku. Je vhodnou prevenciou pred úrazmi chrbtice a zmierňuje aj bolesť. Pri plávaní je potreba dodržať niekoľko zásad. Nesprávne dýchanie je najčastejšia a základná chyba. Nezvládnutá technika plaveckého štýlu a aj zlá poloha tela počas plávania tiež dokáže potrápiť plavca.

Vhodné štýly plávania pre chrbticu

Za najvhodnejší plavecký štýl pri bolestiach chrbtice sa všeobecne považuje znak. Pri ťažkostiach je však pre plávanie na krčnú chrbticu vhodnejší kraul. V tomto prípade sa vyhnime plaveckému štýlu prsia, ktorý namáha šiju. Ak chceme precvičiť, posilniť, či vytvarovať konkrétne partie, mali by sme sa však venovať aj iným  plaveckým štýlom.

Technika plávania kraul

Plávanie na znak posilňuje chrbtové svalstvo, uvoľňuje prsné svaly, ramenné a krčné. Plávanie štýlu prsia je vhodný na rozvoj svalstva nôh a rúk. Neodporúča sa pri problémoch s kolenami. Motýlik je náročnejší štýl plávania, vyžaduje odborný výcvik a dobrú kondíciu plavca. Nie je vhodný pri ťažkostiach s chrbticou.

Skolióza a stupne poškodenia chrbtice

Chrbticu môžeme mať poškodenú získanou, či vrodenou poruchou, ktorá sa častokrát prejaví až v dospelosti. Ide o skoliózu, kde máme vlastne viditeľne zakrivenú chrbticu doľava, alebo doprava. Existuje však rozdiel v stupni poškodenia. Môže byť v tvare písmena C alebo S.

Plávanie a skolióza

To sú dva pojmy, pri ktorých je vhodné pred začatím plávania, liečby či prevencie, poradiť sa s lekárom a terapeutom. Plávanie má celkovo priaznivý vplyv na kosti a svalový systém, preto je veľmi užitočné. Plávaniu na rôzne deformity chrbtice teda hovoríme áno, ale nie je vhodné pre všetky štýly plávania. Vhodné sú kompenzačné cvičenia, ktorými sa chrbát bude vyrovnávať. Cvičením sa zameriavame na odstránenie deformácii. Jednotlivé cviky sú založené na vyťahovaní, spúšťaní a priťahovaní tela. Ideálne je kondičné a liečebné plávanie na skoliózu. Tu je najlepší kraulový štýl plávania s dýchaním na obe strany alebo na boku. Spevníme tak svalstvo chrbtice a koordináciu tela.

Plávanie a platničky

Voda pôsobí skvelo na pohybovú terapiu. Špeciálny aquatréning môže mať dobrý účinok. Odporúčame plavecký štýl znak pri ochoreniach platničiek.

Záverom však ale je, stanoviť správnu diagnózu a nechať si poradiť kvalifikovaným odborníkom.

Príďte sa poradiť zdarma >>>