Objavte pozitívne vlastnosti ultrazvukovej terapie

Fyzikálna terapia je liečebný systém využívajúci účinky rôznych druhov fyzikálnych javov na ľudské telo. Tieto fyzikálne podnety sa využívajú na vyvolanie požadovaných zmien v ľudskom organizme. Metódy fyzikálnej terapie sa uplatňujú pri udržiavaní, podpore a prinavrátení zdravia v procese rehabilitácie. Poznáme viac druhov fyzikálnej terapie, medzi tieto patrí aj ultrazvuková terapia.

Ako funguje ultrazvuková terapia?

Ultrazvuková terapia využíva mechanické vlastnosti zvukových vĺn s vysokou frekvenciou. Pre terapeutické účely sa využíva frekvencia 1 až 3 MHz, ktorá účinne preniká do povrchových aj hlbokých tkanív. Pri aplikácii ultrazvuku neprechádza tkanivom elektrický prúd. Ultrazvuk sa dá označiť ako prístroj, ktorý  mechanicky stimuluje alebo masíruje molekuly a molekulárne častice v tkanive. Následne dochádza k lokálnemu prekrveniu ošetreného tkaniva v dôsledku premeny mechanickej energie na energiu tepelnú. Výhodou ultrazvukovej terapie je, že nie je bolestivá a poskytuje možnosť ošetrenia väčšej plochy.

Ultrazvuk má na ľudský organizmus významné fyziologické účinky, ktoré napomáhajú v rehabilitácii postihnutého tkaniva. Medzi tieto účinky patrí svalová relaxácia, zlepšenie prekrvenia tkaniva dôsledkom zvýšenia priepustnosti kapilár, urýchlenie metabolizmu, či pokles aktivity vegetatívnych nervov s následným prekrvením tkaniva. Aplikáciou ultrazvuku sa tiež zvyšuje schopnosť regenerácie poškodeného tkaniva. Dôležité je spomenúť tiež analgetické účinky ultrazvuku.

Liečba ultrazvukom

Zvyčajne sa ultrazvuková terapia aplikuje použitím malej kovovej hlavice, ktorá vysiela ultrazvukové vlny. Po dobu 3 až 5 minút sa hlavica plynule pohybuje po pokožke. Pri akútnych poraneniach sa táto liečba môže opakovať 1 až 2-krát denne a pri chronickej bolesti menej často.  Dávka ultrazvuku sa líši intenzitou alebo frekvenciou ultrazvukových vĺn. Ak sa poranené tkanivo nachádza vo väčšej hĺbke, používa sa nižšia frekvencia, pri ktorej ultrazvukové vlny prenikajú hlbšie do tkaniva. Vyššia frekvencia sa používa na ošetrenie poranení bližších k povrchu kože.

Prístroje na ultrazvukovú terapiu na doma

Výhody ultrazvukovej terapie

Hlavnou výhodou tejto metódy je, že zvyšuje prietok krvi v ošetrovanej oblasti, podporuje obnovenie tkaniva a tým zrýchľuje liečebný proces. Tiež zmierňuje opuchy, ktoré bývajú hlavným zdrojom bolesti. Hlavnou zložkou mäkkého tkaniva v šľachách a väzivách je kolagén, ktorého produkcia sa stimuluje aplikáciou ultrazvuku. Ultrazvuk zlepšuje rozpínavosť kolagénu, čo môže mať pozitívny vplyv na jazvy objavujúce sa po zranení.

Indikácie ultrazvuku

Využitie ultrazvuku je naozaj pestré a pomáha riešiť mnohé zdravotné problémy. Spomenúť môžeme napríklad bolesti kĺbov pri degeneratívnych chorobách, artróze, reume a opuchoch kĺbov. Pôsobí tiež na pätovú ostrohu, tenisový lakeť, či zápaly šliach. Pozitívne účinky prejavuje pri liečbe natiahnutých svalov, zápale sedacieho nervu, lieči bolesti po zahojení pásového oparu,  poúrazové stavy a mnohé ďalšie.

Kontraindikácie aplikácie ultrazvuku

Vzhľadom k tomu, že aplikácia ultrazvuku výrazne prekrvuje tkanivo, neodporúča sa jeho použitie v prípade hematómov, čerstvého krvácania, či čerstvej zlomeniny. V následnej liečbe je však aplikácia ultrazvuku vhodná. Ultrazvuk sa neaplikuje na epifýzu rastúcich kostí detí a na nervy a kostné výrastky tesne pod kožou.

Využitie ultrazvuku v kozmetike

Ultrazvuk sa okrem liečebných postupov využíva tiež v kozmetike a dermatokozmetike. Pomáha prekysličovať tkanivo, vykonáva mikromasáž hlbších vrstiev tkaniva a má lymfodrenážny účinok. Povzbudzuje tiež proces látkovej výmeny a tvorby enzýmov, pomáha odvádzať splodiny metabolizmu, redukuje tukové vankúšiky, odstraňuje celulitídu, podporuje vstrebávanie vitamínov a pomáha čistiť a revitalizovať pokožku.

Príďte sa poradiť zdarma >>>>

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd

Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)
Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.
Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.